در مواقعی لازم است دوربین مداربسته به صورت مستقیم به تلویزیون وصل شود. خرابی یا عدم دسترسی به دستگاه ذخیره کننده می تواند از این موارد باشد. در دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه نحوه اتصال تفاوت هایی دارد. نحوه اتصال مستقیم دوربین مداربسته به مانیتور تلویزیون و کامپیوتر با توجه به نوع دوربین مداربسته به تفصیل بیان خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله می آموزید:

 1. اتصال مستقیم دوربین مداربسته به تلویزیون
 2. آموزش اتصال مستقیم دوربین مداربسته آنالوگ به تلویزیون
 3. آموزش اتصال مستقیم دوربین مداربسته(AHD) به تلویزیون
 4. آموزش اتصال مستقیم دوربین مداربسته (IP) به تلویزیون
 5. اتصال مستقیم دوربین مداربسته به مانیتور
 6. اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه wifi
 7. اتصال با نرم افزار VMS یا CMS

1. اتصال مستقیم دوربین مداربسته به تلویزیون

دوربین های مداربسته آنالوگ با فناوری CVBs قابلیت اتصال به طور مستقیم به تلویزیون را دارند. سیگنال های این دوربین توسط تلویزیون قابل شناسایی و پشتیبانی هستند بنابراین اتصال این دست از دوربین ها کار ساده ای است. اما سیگنال دوربین های آنالوگ با تکنولوژی HD-CVI یا HD-TVI و AHD با سیگنال دریافتی تلویزیون سازگار نیست. برای نصب این نوع از دوربین ها به تلویزیون، نیاز به قطعه و یا دستگاه جهت تبدیل سیگنال وجود دارد. دو نوع اتصال سیستم مداربسته آنالوگ به تلویزیون وجود دارد:

 • اتصال دوربین مداربسته با فناوری CVBS
 • اتصال دوربین مداربسته با فناوری AHD

2. آموزش اتصال مستقیم دوربین مداربسته آنالوگ به تلویزیون

در ابتدا از نوع دوربین مداربسته آنالوگ خود مطمئن شوید که از فناوری CVBS استفاده می کند یا نه HD و… بعد از مشخص نمودن مکان دوربین و جانمایی آن اقدام به نصب دوربین مداربسته کنید. برای اتصال دوربین مداربسته به منبع تغذیه از کانکتور P4 استفاده نمائید. موضوع مهم در این مرحله با توجه به قطب مثبت و منفی، اتصال صحیح کابل ها است. اگر اتصال اشتباه انجام شود دوربین مداربسته آسیب خواهد دید.

با استفاده از فیش BNC مناسب کابل کواکسیال را برای اتصال به دوربین آماده نمائید. برای اتصال دوربین به تلویزیون لازم است از مبدل BNC به RCA استفاده نمائید. دوربین مداربسته را با کمک این مبدل به ورودی ویدئوی استاندارد تلویزیون متصل نمائید. در آخرین مرحله از نصب دوربین مداربسته به طور مستقیم به تلویزیون هستید. تلویزیون را روشن کرده و ورودی AV  را انتخاب کنید. AV امکان نمایش تصاویر دوربین مداربسته روی تلویزیون را برای شما فراهم می کند.

3. آموزش اتصال مستقیم دوربین مداربسته (AHD) به تلویزیون

در ابتدا بررسی کنید دوربین مداربسته دارای خروجی آنالوگ و مانیتور دارای ورودی HDMI باشد. برای اتصال این نوع از دوربین های مداربسته به مانیتور نیاز به دستگاه مبدل است. دستگاه تبدیل بین مسیر اتصال دوربین به مانیتور قرار می گیرد و سیگنال ها را برای مانیتور قابل شناسایی می کند. دستگاه تبدیل AHD به HDMI از طریق کابل کواکسیال به دوربین مداربسته و با کابل HDMI به مانیتور متصل می شود. در پشت برخی از تلویزیون ها ورودی HDMI وجود دارد بنابراین به همین روش می توان دوربین را مستقیما به تلویزیون متصل نمود.

مدل هایی از دوربین مداربسته هایک ویژن دارای دکمه سوئیچ هستند که با هر بار زدن آن می توان آنالوگ را به AHD ، HD-TVL و HD-CVI تبدیل کرد. برای اتصال این دست دوربین مداربسته به تلویزیون از طریق کابل کواکسیال نیازی به مبدل نیست. کافیست با سوئیچ کردن، آن را به دوربین آنالوگ تبدیل و به روش گفته شده در بالا (مورد شماره 2) اقدام نمود. اگر پارت نامبر این نوع دوربین مداربسته را مشاهده کنید در انتهای آن حرف F وجود دارد.

4. آموزش اتصال مستقیم دوربین مداربسته (IP) به تلویزیون

وجود پورت شبکه در برخی از مدل های تلویزیون امکان اتصال مستقیم دوربین مداربسته به تلویزیون را فراهم کرده است. به این ترتیب می توان دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP را با استفاده از کابل LAN به برخی از این نوع تلویزیون ها متصل نمود. برای مشاهده تصاویر نیازمند نرم افزار های مربوطه نیز هستید. همچنین می توانید از دیکدر IP-camera-to-HDMI استفاده کنید. استفاده از  Google Chromecast or Apple TV یا نصب DLNA server روی کامپیوتر و تنظیم ارسال تصاویر به تلویزیون همچنین استفاده از نرم افزار های پخش جریان ویدئویی روی تلویزیون های هوشمند راهکارهایی برای اتصال دوربین مداربسته IP به تلویزیون هستند.

5. اتصال مستقیم دوربین مداربسته به مانیتور

چگونه دوربین های مداربسته را مستقیما به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل نمائیم. به دلیل تفاوت در نحوه اتصال دوربین های مداربسته براساس نوع آنالوگ و تحت شبکه بودن آنها، بنابراین  به طور جداگانه هر کدام را توضیح  می دهیم:

اتصال دوربین مداربسته آنالوگ

در سیستم آنالوگ دوربین های مداربسته به صورت مستقیم امکان اتصال به کامپیوتر را ندارند. بنابراین در این نوع سیستم باید دوربین ها به صورت غیر مستقیم به کامپیوتر متصل شود. این کار از طریق دستگاه DVR یا کارت DVR صورت می گیرد. استفاده از کارتهای DVR نیز تقریباً منسوخ شده است.

اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه

برخلاف سیستم های مداربسته آنالوگ، سیستم مداربسته تحت شبکه قابلیت اتصال به کامپیوتر به طور مستقیم را دارد. مراحل اتصال مستقیم دوربین مداربسته به مانیتور به این ترتیب است که:

 1. در ابتدا دوربین مداربسته تحت شبکه را به طور مستقیم با استفاده از کابل شبکه به کامپیوتر متصل می نمائید. در صورت نیاز به پورت LAN دیگر می توانید از سوئیچ استفاده نمائید.
 2. همچنین دوربین به منبع تغذیه متصل باشد (در صورت POE بودن و اتصال به سوئیچ POE نیاز به اتصال مجزا برای تامین برق نیست).
 3. آدرس IP کامپیوتر را به رنج آدرس دوربین تغییر دهید. (به طور مثال اگر IP دوربین 192.168.177.100 باشد IP که به کامپیوتر اختصاص می دهید به صورت 168.177.x خواهد بود و x عددی بین 2 تا 254 می تواند باشد مانند 192.168.177.20).
 4. از دفترچه دوربینIP پیش فرض دوربین را بیابید. اگرآدرس IP را ندارید از نرم افزار IP Finder می توانید کمک بگیرید.  با وارد نمودن آن IP در قسمت Address bar مرورگر  می توانید به صفحه تنظیمات دوربین دسترسی یابید.
 5. در صورت انجام صحیح مراحل بالا برای ورود به صفحه تنظیمات دوربین از شما نام کاربری و رمز عبور می خواهد. نام کاربری و رمز پیش فرض در قسمت تنظیمات Manual دستگاه NVR وجود دارد.
 6. بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز در قسمت تنظیمات آدرس IP دوربین را به رنج شبکه در آورید.
 7. در پایان آدرس IP کامپیوتر را به حالت قبل (رنج شبکه) برگردانید و به دوربین متصل شوید.

تغییر آدرس IP کامپیوتر

برای اتصال مستقیم دوربین مداربسته به کامپیوتر در مرحله 3 نیاز به تغییر آدرس IP کامپیوتر به رنج آدرس دوربین بود. مسیر تغییر آدرس IP در ویندوز 10 به ترتیب زیر است:

 1. در کادر Run عبارت “ncpa.cpl” را وارد کنید و وارد پنجره Network Connections شوید.
 2. روی network adapter راست کلیک و “Properties” را انتخاب کنید.
 3. Internet Protocol Version کامپیوتر خود را انتخاب و سپس روی “Properties” کلیک کنید.
 4. Use the following IP address را انتخاب و آدرس IP را تغییر دهید.

6. اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه wifi

برای اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه Wifi همانند دوربین تحت شبکه در ابتدا باید از طریق کابل شبکه به کامپیوتر متصل شود. چرا که دوربین به طور اتوماتیک نمی تواند شبکه ای که قبلا از آن استفاده نکرده است را شناسایی کند. بنابراین از طریق کابل شبکه متصل و بعد از تنظیمات wifi بدون کابل شبکه اتصال برقرار خواهد ماند. مراحل اولیه شبیه دوربین تحت شبکه معمولی انجام می شود با این تفاوت که نیازمند نرم افزار هستیم. برای تنظیمات wifi وارد بخش تنظیمات دستگاه و شبکه در نرم افزار می شوید و شبکه wifi را انتخاب و تنظیمات مربوطه را انجام می دهید. برندهای مختلف دوربین های مداربسته تنظیمات wifi متفاوتی دارند بنابراین به راهنمای دوربین مداربسته مورد استفاده مراجعه نمائید. بعد از مراحل فوق کابل شبکه را جدا کنید خواهید دید دوربین مداربسته به صورت بی سیم به کامپیوتر متصل است.

7. اتصال با نرم افزار VMS یا CMS

با استفاده از نرم افزارهایی می توان دوربین مداربسته را به کامپیوتر متصل نمود. تنوع در نرم افزارهای مورد استفاده در اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر بسیار زیاد است. تنظیمات آنها نیز از هم متفاوت هستند. برخی از آنها مانند مجموعه نرم افزارهای VMS به صورت اتوماتیک دوربین تحت شبکه یا دستگاه DVR را شناسایی کرده و نصب ساده ای دارند.

5/5 - (1 امتیاز)