کیفیت تصویر یکی از الزامات ضروری نصب دوربین مداربسته است. اگر شما دوربین مداربسته نصب کرده اید و تصاویر واضحی ندارید، نصب دوربین چندان کار مفیدی نبوده است. ضمانت های امنیتی دوربین مداربسته به اندازه قابلیت اطمینان دوربین و کیفیت فیلمی است که تولید می کند. اما وقایعی مانند پرپر زدن تصویر دوربین مداربسته لزوماً به کیفیت دوربین برنمی گردد. پرش تصویر دوربین مداربسته یا سوسو زدن تصاویر اتفاقاتی متداول هستند. علت و روش برطرف کردن آنها را در ادامه می خوانیم.

علت پرش تصویر دوربین مداربسته

پرش تصویر یا فیلیکر دوربین مداربسته به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد. مواردی از جمله تداخل، نصب نادرست، خرابی تجهیزات یا منبع تغذیه و یا شرایط محیطی می توانند دلایل پرش باشند. یکی دیگر از دلایل معمول این مشکل برق رسانی ناکافی به دوربین است که نتیجه اشتباه در طراحی و نصب است. ممکن است به علت قرارگیری دوربین در معرض نور مستقیم نیز ایجاد می شود. این نور می تواند از سطحی صیقلی، فلزی یا شیشه ای به سمت دوربین بازتابیده شود.

تصاویر در سیستم های امنیتی به این علت اهمیت دارند که رویداد بی ضرری مانند سوسو زدن می تواند جزئیات مهمی را پنهان کند. این مشکلات برای هر سیستمی احتمال دارد بوجود بیاید. حتی اگر از تجهیزات پیشرفته تولیدکنندگان رایج دوربین مداربسته استفاده می کنید. بسیاری از این مشکلات صرفاً نشانه نقص در تنظیمات و پیکربندی نادرست است.

نکته: عیب یابی پرش تصویر دوربین مداربسته و عیب یابی مشکلات تداخل به طور کلی به صبر نیاز دارد. زیرا ردیابی منابع تداخل ممکن است سخت باشد. اگر مشکل برطرف شد، باید مدتی به نظارت بر فیلم ادامه دهید. زیرا ممکن است سوسو زدن و پرش به طور متناوب اتفاق بیفتد.

آیا امکان ویرایش فیلم دوربین مداربسته وجود دارد؟

رفع علت پرپر زدن تصویر دوربین مداربسته

  • در اولین گام بهتر است مطمئن شوید که مانیتور مشکلی ندارد. اگر فقط در یک مانیتور خاص و فقط در حالت تمام صفحه، سوسو می بینید، مطمئن شوید که مانیتور به درستی کار می کند.
  • بررسی کانکتورها و کابل ها: اتصالات و کابل ها را به خصوص ناحیه محافظ و شیلد کابل ها را از نظر آسیب بررسی کنید. اگر دوربین مداربسته شما دارای خروجی آنالوگ است یا از کابل‌های طولانی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که کابل‌ها به درستی مسیریابی شده‌اند. از اتصال صحیح آنها به زمین مطمئن شوید.
  • اگر دوربین شما دارای خروجی آنالوگ است، با جدا کردن کابل ویدیو در خروجی دوربین، تصویر را بررسی کنید. آیا تصویر حتی در غیاب سیگنال ویدیویی همچنان به سوسو زدن ادامه می‌دهد. اگر پرش و پرپر زدن ادامه داشت، منبع تغذیه، کابل‌ها و کانکتورهای مانیتور را برای آسیب دیدگی بررسی کنید. این نشانه احتمالی است که سیگنال ویدیویی مشکلی ندارد و علت اصلی به مانیتور مرتبط است.
  • اگر دوربین شما به تجهیزات Loop-through با خروجی های ویدئویی اضافی متصل است، مطمئن شوید که تمام خروجی های ویدیو به درستی خاتمه داده شده اند.

عیب یابی مشکلات تصویر دوربین مداربسته

  • بررسی کنید که آیا قطع کردن دوربین یا تجهیزات ضبط باعث توقف سوسو زدن می شود یا خیر. اگر اینطور است و نصب شما با نیازهای برق دوربین های مداربسته شما مطابقت دارد، تجهیزات را از نظر آسیب بررسی کنید. دوربین ها یا جعبه های ویدئویی آسیب دیده می توانند با سایر تجهیزات تداخل داشته باشند.
  • اطمینان حاصل کنید که دوربین شما و همه دستگاه های دیگر برای عملکرد 50 هرتز رتبه بندی شده اند. اکثر تجهیزات برای عملکرد 50 هرتز و 60 هرتز رتبه بندی می شوند. اما برخی از منابع تغذیه و سوئیچ های PoE از شما می خواهند که حالت کار را به صورت دستی تنظیم کنید. این تنظیمات از طریق یک سوئیچ فیزیکی یا یک گزینه پیکربندی، قابل انجام است.
  • آخرین گزینه، ولی نه کم اهمیت، دوربین مداربسته است. دوربین و به خصوص LED های IR را برای آسیب بررسی کنید. نور مادون قرمز با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. نمی توانید ببینید که یک LED در حال سوسو زدن است یا خیر. تنها چیزی که می بینید فیلم و تصاویری است که پرش دارند. دوربین‌های قدیمی یا آسیب‌دیده به طور ذاتی سوسو می‌زنند، به خصوص اگر LED یا حسگرهای نور آسیب دیده باشند.

علت قطع و وصل شدن تصویر دوربین مداربسته در شب

  • اگر دوربین مداربسته شما فقط زمانی که هوا تاریک است سوسو می زند، مطمئن شوید که منبع تغذیه برای نیاز دوربین شما کافی است. سوسو زدن دوربین مداربسته در شرایط نور محیطی کم اغلب نتیجه سوسو زدن خود LED های IR است. این مشکل نیز معمولاً زمانی اتفاق می افتد که منبع تغذیه کافی نیست. به عبارت دیگر دوربین ها به برق اضافی برای LED ها نیاز دارند. معمولاً دوربین‌های مداربسته به ‌ویژه دوربین‌های PoE زمانی که هوا تاریک است، انرژی بیشتری از آنچه که نصب شما می‌تواند تامین کند، جذب می‌کنند.
  • در حالت دیگر اگر دوربین مداربسته فقط در شرایط تاریک، سوسو می زند، مطمئن شوید که به دور از منابع نور الکتریکی است. تغییرات ناگهانی در شرایط نور، مانند افزایش و کاهش نور به دلیل عبور خودروها نیز ممکن است باعث پرش شود. در این مواقع تصویر برای چند ثانیه سوسو می زند، زیرا دوربین در حال تنظیم LED های مادون قرمز خود است. اگر اینطور است، زاویه‌دهی مجدد دوربین نیز می‌تواند کمک کند.

خطوط افقی در تصویر دوربین مداربسته

وجود خطوط افقی در دوربین مداربسته می تواند یکی دیگر از مشکلات تصویر دوربین باشد. در طولانی مدت موجب اختلال در کار نظارت خواهد شد. این خطوط افقی به دو دلیل در تصویر ایجاد می شود. تداخل نور محیطی و یا تداخل الکتریکی می توانند این خطوط افقی را در تصاویر دوربین پدید آورند.

رفع مشکل خطوط افقی تصویر دوربین مداربسته

مطمئن شوید که نور الکتریکی مستقیماً روی دوربین  و لنز آن نمی افتد. نورهای روشن و نور برخی از انواع منابع نور الکتریکی، می توانند با سنسورهای CCD تک تراشه تداخل داشته باشند. این تداخل منجر به سوسو زدن یا خطوط افقی در تصویر دوربین مداربسته می شوند.

 منبع تغذیه را برای آسیب دیدگی بررسی کنید. اگر می توانید این کار را انجام دهید، مطمئن شوید که از فیلتر برق کافی برخوردار است. منبع تغذیه آسیب دیده یا ناکافی می تواند تداخل را از شبکه الکتریکی به تجهیزاتی که تغذیه می کنند نشت دهد. این به نوبه خود، با سنسور CCD تداخل می کند و می تواند منجر به اعوجاج شود. دقیقا مانند پدیدار شدن خطوط افقی در تصاویر دوربین مدار بسته.

 کابل ها را برای آسیب دیدگی محافظ و شیلد بررسی کنید. اگر از کابل‌های طولانی، Cat 5 یا کابل‌های کواکسیال استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که همه کابل‌ها به درستی راه‌اندازی شده‌اند. اطمینان حاصل کنید که کابل‌ها از تجهیزات فرکانس بالا مانند فرستنده‌های ماهواره‌ای جدا شده‌اند. با هیچ تجهیزات الکتریکی تماسی ندارند، و همه کابل‌ها به درستی به زمین متصل شده‌اند.

 اگر مشکل به جای تداخل الکتریکی، روشنایی است و نمی‌توانید از آن اجتناب کنید، می‌توانید از دوربین WDR (محدوده دینامیکی گسترده) یا دوربین‌های سنسور CMOS استفاده کنید. با این حال، ایده خوبی است که قبل از بررسی تجهیزات اضافی، تمام راه های بررسی و چک تجهیزات فعلی انجام شود.

3.5/5 - (2 امتیاز)