یکی از ویژگی های کاربردی در دوربین های مداربسته، WDR یا Wide Dynamic Range به معنی بازه دینامیکی وسیع است. از این قابلیت برای کنترل نور و روشنایی در دوربین مداربسته استفاده می شود. وجود قابلیت WDR در دوربین تفاوت فاحشی در کیفیت تصاویر ایجاد می کند.

کاربرد WDR در دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته در نقاط مختلفی از یک محیط انجام می شود. در برخی از این نقاط مانند روبروی پنجهر ها، ابتدای درب ورودی و … نور محیط بیرونی مستقیما به لنز دوربین می تابد. این امر باعث می شود تا زمانی که سوژه ای در تصویر ظاهر می شود به دلیل نور شدیدی که در پشت سوژه است، تصویر آن سیاه بیفتد. با استفاده از قابلیت WDR می توان این مشکل را برطرف نمود. قابلیت WDR می تواند روشنایی را در تصاویر مداربسته به تعادل برساند و از سیاه و ناواضح شدن آن جلوگیری نماید.

نحوه عملکرد تکنولوژی WDR”

بالانس روشنایی تصاویر در سخت افزار WDR از طریق دو پردازنده موجود در آن انجام می شود. یکی از این پردازنده ها با سرعت شاتر بالا جزئیات نقاط پرنور تصویر را ثبت کرده و دیگری به ثبت جزئیات کم نور تصویر می پردازد. به این ترتیب از یک تصویر دو فریم تولید می گردد. سپس این دو فریم با یکدیگر ترکیب شده و یک تصویر نهایی به دست می آید که دارای روشنایی یکنواختی در نقاط مختلف آن است. به دلیل این فناوری بکار رفته در دوربین های WDR دار قیمت تمام شده این دوربین بالاتر از دوربین های معمولی است.

در برخی از مدل های دوربین مداربسته قابلیت DWDR به چشم میخورد. این قابلیت شکل دیجیتالی قابلیت WDR است که مشابه با WDR به تنظیم روشنایی در تصویر می پردازد. با این تفاوت که DWDR فاقد چیپ های پردازنده تصوی است و از طریق نرم افزار این کار را انجام می دهد. به همین دلیل خروجی آن مشابه قابلیت WDR نیست اما وجود آن نیز بی تاثیر نخواهد بود.

تفاوت WDR با HLC و BLC”

کاربرد هر سه این موارد در تنظیم نور و بهینه سازی روشنایی در تصاویر مداربسته است اما تفاوت هایی درعملکردشان دارند. برای درک این تفاوت ابتدا باید با عملکرد انها اشنا شویمم. با عملکرد WDR در بالا آشنا شدیم حال به نحوه عملکرد دو مورد دیگر می پردازیم:

قابلیت BLC یا Backlight Compensation به معنی جبران نور پس زمینه است که از طریق پردازنده های سیگنال دیجیتالی (DSP) منجر به افزایش سطح … در تصویر می شود. این پردازنده ها تصویر را به چند بخش تقسیم کرده و سطح روشنایی را بخش به بخش تنظیم می کنند. به بیان ساده تر ، BLC منجر به روشن تر شدن کل سطح فریم می شود و مانند WDR باعث بالانس روشنایی در بخش های کم نور و پرنور تصاویر نمی شود.

قابلیتی با نام HLC در دوربین های مداربسته وجود دارد که برای تنظیم نور در مواقعی که نور مستقیم به دوربین می تابد بکار می رود برای مثال هنگامی نور چراغ اتومبیل ها و یا چراغ های روشنایی موجود در خیابان به دوربین می تابد. سنسورهای HLC در دوربین این نورها را تشخیص داده و آنها را کاهش می دهند و باعث بالا رفتن کیفیت کلی تصاویر می شوند.

به صورت کلی WDR می تواند سطح روشنایی را در تصاویر به تعادل برساند که باعث افزایش کیفیت نهایی تصاویر می شود. ترکیب دو قابلیت BLC و WDR در دوربین می تواند کیفیت خروجی نهایی تصاویر را در کاربری های مختلف با سطح روشنایی غیرمتعادل بسیار افزایش دهد. همچنین وجود HLC می تواند در نقاطی که دوربین در معرض نور مستقیم عوامل بیرونی است بسیار مفید باشد.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020