حتی برای یک بار نیز احتمال تصویر ندادن دوربین مداربسته در سیستم های مداربسته وجود دارد. این که چه چیزی علت تصویر نداشتن دوربین مداربسته است جای تحقیق و بررسی دارد. گاهی اوقات با این عبارت مواجه می شویم که تصویر دوربین مداربسته سیاه شده است در حقیقت دوربین فیلمی ارائه نمی کند. در این مطلب قصد داریم شرایط و علت این موضوع را در دوربین مداربسته بررسی کنیم.

آن چه در این مقاله می خوانید:

  1. علت نداشتن تصویر دوربین مداربسته

  2. تاثیر اتصالات در قطعی شدن تصویر دوربین مداربسته

  3. نقش کابل در ارسال و قطع شدن تصویر دوربین مداربسته

  4. دوربین مداربسته تصویر ندارد

  5. نکات مهم در علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته

1. علت نداشتن تصویر دوربین مداربسته

با مطالعه این مقاله می توانید مشکل قطعی و سیاه شدن فیلم دوربین مداربسته را خود بیابید و آن را برطرف کنید. برای شناسایی علت تصویر نداشتن دوربین مداربسته لازم است در ابتدا از روشن بودن دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید. چرا که تصویر نداشتن دوربین مداربسته موضوعی جدا از قطعی دوربین مدار بسته است. در اینجا فرض بر این است که دوربین شما به سیستم متصل و روشن است اما تصویری ندارد. از سلامت مانیتور نیز مطمئن شوید، ممکن است داده و فیلم ارسال می شود اما در مانیتور مشاهده نمی شود.

عوامل مختلفی در قطعی تصویر دوربین مداربسته موثر هستند. از مواردی که باید چک شود اشکالات برقی است. با توجه به وجود آداپتورهای کم کیفیت در بازار یکی از دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته خرابی آداپتور می تواند باشد. بررسی کنید آیا آداپتور مورد استفاده برای دوربین مداربسته سالم است. آیا اخیراً نوسانات برقی در مکان نصب دوربین مداربسته رخ داده است که دوربین را تحت تاثیر قرار داده باشد.

وجود اشکال در منبع تغذیه از شایع ترین علت های تصویر ندادن دوربین مداربسته است. بسیاری از سیستم های مداربسته شامل ترانسفورماتورهای برق مستقیم DC برای هر دوربین هستند. حتماً در بررسی منبع تغذیه یا آداپتور مطمئن شوید 12 ولت DC یا 24 ولت است. در اغلب موارد 12 ولت DC هستند.

2. اتصالات علت قطع شدن تصویر دوربین مداربسته

کانکتورها نقش موثری در ارسال اطلاعات تصویر به دستگاه ضبط کننده دارند. فیش BNC از کانکتورهای مهم سیستم های مداربسته محسوب می شود. در صورت اتصال نا صحیح، ارسال داده ها و اطلاعات دچار اختلال می شوند. این اتصالات در دو طرف دوربین مداربسته و دستگاه DVR باید هر دو چک شود. در فیش های BNC مطمئن ترین نوع، فیش های BNC لحیمی است. چون در سایر فیش های BNC به مرور زمان و کشیده شدن کابل و عواملی از این دست، ناپایداری و شل شدن اتصالات به کرات دیده می شود. اتصالات را چک کنید، مجدداً و درست جا بزنید، از صحت اتصال آن به کابل نیز اطمینان حاصل نمایید. دقت داشته باشید قطع تصویر دوربین مداربسته یکی از دلایل ضبط نکردن دوربین مداربسته است.

3. نقش کابل در ارسال و قطع شدن تصویر دوربین مداربسته

کابل ها و اتصال دهنده ها در واقع مسیر ارسال اطلاعات تصویر دوربین به دستگاه ضبط کننده را می سازند. حال این مسیر از نقطه مبدا و مقصد (اتصال دهنده ها) دچار اشکال نیست. بنابراین ممکن است قطعی در کابل ایجاد شده است. کابل ارسال اطلاعات را در مسیرهای کابل کشی بررسی کنید. آیا بخشی از کابل دچار خمیدگی شده است، یا بر اثر ضربه یا فشار صدمه دیده باشد. کابل کشی سیستم مداربسته اگر به صورت روکار انجام شده است، به راحتی می توانید نقاطی را که احتمال قطعی در آن وجود دارد را بیابید.

در مقابل در کابل کشی که به صورت تو کار انجام شده است و تمام کابل در طی مسیر قابل رویت نیست، این بخش ها به راحتی حالت قبل قابل شناسایی نخواهد بود. البته برای این حالت پیشنهاد می شود از یک کابل دیگر کمک بگیرید. دوربین را توسط کابل دیگری تست کنید، با آمدن تصویر علت تصویر نداشتن دوربین مداربسته مشخص می شود. با یافتن این نقاط، کابل آن مسیر را تعویض کنید تا اتصالی کامل داشته باشید. به این ترتیب دوربین مداربسته شما تصاویر را ارسال خواهد کرد.

4. دوربین مداربسته تصویر ندارد

اگر بعد از بررسی موارد بالا هنوز دلیل تصویر نداشتن دوربین مداربسته مشخص نیست و مشکل حل نشده است، باید چه کار کنیم. این بار خود دوربین مداربسته را بررسی کنید. شاید دوربین دچار مشکل شده است. دوربین مداربسته باید به صورت تنهایی و جداگانه تست شود. دستگاه تستر دوربین مداربسته این کار را به راحتی برای شما انجام می دهد. دستگاهی با صفحه نمایش که علاوه بر تست عملکرد دوربین کاربردهای دیگری نیز دارد. پرداختن به نحوه عملکرد دستگاه تستر دوربین مداربسته خارج از موضوع این مقاله است.

  • سوختن پورت دستگاه

از علت هایی که برای تصویر نداشتن دوربین مداربسته می توان مطرح کرد، سوختن پورت دستگاه است. یعنی ممکن است یکی از پورت های دستگاه DVR سوخته باشد. در این صورت کافیست دوربین مداربسته را به سایر پورت های دستگاه DVR که دوربین های سالم به آن متصل هستند، اتصال دهید. اگر با اتصال به پورت دیگر دستگاه، دوربین مداربسته تصویر داشته باشد، اشکال همان یک پورت است. سوختن یک یا چند پورت دستگاه DVR بر اثر نوسانات برق اتفاق می افتد. صاعقه و رعد و برق یکی از عوامل ایجاد کننده نوسانات برق است که موجب آسیب دیدن دستگاه DVR می شود.

  • اختلال در منبع تغذیه

از دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته، اختلال در منبع تغذیه است. اگر اتصال برق دوربین مداربسته شل و یا یک تقسیم کننده چند قدرت داشته باشید، طبیعی است با افت برق مواجه شوید. این موضوع ناپایداری در انتقال داده و اطلاعات ویدئو و ضعف عملکرد دوربین مداربسته را موجب می شود. در نهایت به مرور زمان و افزایش مسیر کابل برق، شما دیگر تصویر دوربین مداربسته را نخواهید داشت. آداپتور دوربین خود را از جهت تامین برق مورد نیاز دوربین مداربسته بررسی کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان

 تماس بگیرید

5. نکات مهم در علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته

زمانی که شما تصویری از دوربین مداربسته دریافت نمی کنید، تصویر آن دوربین در مانیتور به صورت سیاه دیده می شود. با توجه به موارد مطرح شده در بالا دلایل نداشتن تصویر دوربین مداربسته شناسایی و رفع می شود. اما اگر مشکل همچنان باقیست می توانید با کارشناسان فنی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. به این ترتیب بهتر می دانید به دنبال چه عواملی باید باشید که موجب تصویر ندادن دوربین مداربسته شده است.

موضوع قابل توجه دیگر این است که یکی از دلایل تاکید ما بر انتخاب و خرید دوربین مداربسته از برند معتبر وجود پشتیبانی فنی و مطمئن است. برندهای اصلی و معتبر، محصولات خود را با کیفیت خوبی به بازار عرضه می کنند و همین موضوع باعث می شود این محصولات کمتر دچار خرابی و مشکل شوند. در صورت بروز اشکال در این محصولات نیز شرکت و نماینده ای از شرکت سازنده پاسخگو و مسئول برطرف کردن مشکل وجود دارد. برخی مشکلات مانند پرش تصویر دوربین مداربسته عموماً به دوربین و کیفیت آن بستگی ندارد. بلکه این مشکلات به عوامل بیرونی مانند شرایط محیطی و اشکال در تنظیمات و نصب دوربین برمی گردد. چنین اتفاقاتی در تجهیزات پیشرفته از تولیدکنندگان مطرح دوربین مداربسته نیز رخ می دهد.

  • عدم نمایش تصویر دوربین مداربسته

گاهی راه حل مشکلات، ساده ترین و در دسترس ترین آنهاست. دوربین را از این جهت که کور نشده است نیز بررسی کنید. مسیر نوری دوربین مداربسته مسدود نشده باشد. در شب ها و مکان های تاریک در صورت پایین بودن میزان نور از آستانه دوربین، شما تصویری سیاه خواهید داشت. اگر اجزای نوری و یا سنسور یک دوربین مداربسته صدمه دیده باشد، دوربین روشن است اما تصویری ارسال نمی کند.

به روز رسانی سیستم عامل نیز می تواند یک راه حل باشد. پیشنهاد ما برای انجام این کار دریافت کمک و راهنمایی از کارشناسان این حوزه قبل از هر اقدامی است. معمولاً شرکت های تولید کننده دوربین های امنیتی به طور مرتب سیستم عامل جدیدی را برای رفع اشکالات سیستم های خود ارائه می دهند. از جمله این عیب یابی ها مشکلات تصویر دوربین مانند عدم نمایش تصاویر و مشکلات لرزش در دوربین های مداربسته است.