کابل در سیستم های مداربسته از اجزای اصلی است. کابل تصویر و کابل برق هر کدام به طور جداگانه وظیفه انتقال داده و برق را به عهده دارند. طول کابل می تواند تاثیر زیادی در کیفیت عملکرد آنها و به طور کلی سیستم بگذارد. به عنوان مثال کابل تصویر در صورتی که از حد استاندارد طول بیشتری داشته باشد کیفیت تصویر ارائه داده شده افت خواهد کرد. در این مقاله می خواهیم بدانیم حداکثر طول کابل دوربین مداربسته باید چقدر باشد. با دانستن این موضوع و رعایت آن، سیستم مداربسته بعد از راه اندازی بهترین کارایی را برای کاربران خواهد داشت. با توجه به تکنولوژی سیستم مداربسته، حداکثر طول کابل برای دوربن ها متفاوت است.

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته تحت شبکه

زمانی که سوال می کنند حداکثر طول کابل تصویر برای دوربین های مداربسته چقدر است در اکثر مواقع حداکثر طول کابل کواکسیال را برای دوربین های HD مدنظر دارند. با این حال ما در این بخش می خواهیم بیان کنیم که حداکثر طول کابل شبکه برای دوربین های IP چقدر است. کابل شبکه، که به آن کابل اترنت ، CAT5E یا CAT6 گفته می شود، همان کابل است که برای اجرای اتصال اینترنت از مودم به روتر شما استفاده می شود. طبق استانداردهای اترنت، حداکثر طول کابل Cat5e و Cat6 حدود  100 متر (یا 328 فوت) است. با استفاده از تقویت کننده POE می توان این طول را افزایش داد.

در برخی منابع جدولی برای حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته تنظیم شده است که نمونه ای از آن را مشاهده می کنید. این اندازه ها به طور کلی و در شرایط پایدار تعیین شده اند.

حداکثر فاصله به این معنی نیست که دوربین با بیش از این طول واقعاً کار نخواهد کرد. سیگنال ویدیویی از سیم بلندتر از این متراژها نیز ممکن است خوب باشد، به خصوص اگر نویز خارجی وجود نداشته باشد. زیرا نویزها باعث مبهم کردن و تداخل در سیگنال ها می شوند. در نهایت در کیفیت تصاویر ارسال شده تاثیر منفی می گذارند.

طول کابل برق در دوربین های مداربسته

کابل‌های برق با کابل‌های تصویر متفاوت هستند، زیرا فقط می‌توانند برق را انتقال دهند. جریان برقی که تمام مسیر را از یک سر به سر دیگر طی می کند در طول کابل، کاهش می یابد. این افت به دلیل مقاومت کابل است. ممکن است بگویید “سیم مسی خوب در انتقال برق عالی است، چرا باید برق را از دست بدهد؟” بله حق با شماست، مس عالی است، اما کامل نیست.

جدول زیر حداکثر طول کابل برق برای دوربین های مداربسته را نشان می دهد:

حداکثر طول سیم دوربین مداربسته

برای آنکه برق در طول مسیر کاهش نیابد دو راه وجود دارد. اولین مورد این است که می توانید کابل برق با اندازه مناسب را برای موقعیت و نیاز خود انتخاب کنید. هرچه کابل برق ضخیم‌تر باشد، به این معنی که هرچه در مرکز کابل مس بیشتری وجود داشته باشد، مقاومت کابل کمتر است. برای تشخیص ضخامت کابل، به طور کلی می توانید از گیج استفاده کنید. یک سیم بر اساس اندازه با یک مقیاس مشخص رتبه بندی می شود. به عنوان مثال گیج 18 بسیار نازکتر از گیج 14 است و می تواند محدودیت های کمتری برای میزان توانی که می تواند انتقال دهد، همراه با فاصله ای که می تواند آن را انتقال دهد، داشته باشد.

همچنین به این معنی است که کابل می تواند همان توان را برای مسافت بسیار بیشتری نسبت به سیم نازک تر منتقل کند و در مقصد کابل اتلاف برق کمتری وجود خواهد داشت. برای دوربینی که دورتر قرار دارد، فقط به یک کابل ضخیم تر نیاز دارید. در جدول فوق از ضخامت های مختلف سیم موجود و اینکه تا چه حد می توانند به طور قابل اعتماد برق را انتقال دهند، ارائه شده است. حال اگر بر اساس این اطلاعات نتوانستید کابلی به ضخامت مورد نیاز پیدا کنید یا باید دوربین را دورتر از منبع تغذیه راه اندازی کنید.

حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته آنالوگ

کابل کواکس یا کواکسیال (RG-59) رایج ترین نوع کابلی است که در نصب دوربین های مدار بسته آنالوگ استفاده می شود. با این حال، این تنها انتخاب نیست. گیج ضخیم تر RG-6 نیز اغلب استفاده می شود و سیگنال ویدئویی دوربین مداربسته را چند صد فوت دورتر از RG59 حمل می کند. توجه به این نکته مهم است که همه کابل های کواکسی RG59 یکسان ایجاد نمی شوند.

نصاب ها باید از RG59 با هادی مرکزی 100% مس خالص و حداقل 95% محافظ مسی بافته شده استفاده کنند. از RG59 که برای نصب تلویزیون کابلی استفاده می شود باید اجتناب شود. RG59 برای CATV معمولاً از هادی مرکزی پوشیده شده که یک فولاد با روکش مس است و سپر آلومینیومی (به جای قیطان مسی) استفاده می کند. کابل سیامی RG59 محبوب ترین نوع کابل برای نصب دوربین مداربسته است زیرا به راحتی هم برق و هم تصویر دوربین را انتقال می دهد.

در اینجا راهنمایی وجود دارد که نشان می دهد حداکثر طول برای اجرای کابل تصویر از دوربین های مداربسته آنالوگ به DVR و یا مانیتور چقدر کرد.

 1. حداکثر فاصله کابل کواکسی RG-59 (کواکسیال rg59): 700-800 فوت (معادل 200 تا 250 متر)
 2. کابل کواکسی RG-59 با آمپلی فایر دوربین مدار بسته: 3000 فوت (معادل 900 متر)
 3. حداکثر فاصله کابل کواکسی RG-6 (کواکسیال rg6): 1000 فوت (حدود 300 متر)

حداکثر طول کابل UTP برای دوربین های مدار بسته

علاوه بر کابل کواکسیال، کابل UTP (مانند CAT-5)  را می توان با ویدئو بالن برای سیم کشی دوربین های مدار بسته استفاده کرد. همچنین در نصب دوربین های IP نیز از این کابل استفاده می شود.

نصب ویدئو بالون در مکان‌های نصب که کابل CAT-5 قبلاً در آنجا اجرا شده است مفید است. CAT-5 با بالون‌های ویدئویی همچنین اجازه می‌دهد تا کابل‌های طولانی‌تری را اجرا کنند، به‌ویژه زمانی که با بالون‌های ویدئویی فعال یا پاوردار استفاده می‌شوند. یکی دیگر از راه‌های اجرای فیلم‌های مداربسته در فواصل طولانی‌تر، استفاده از تقویت‌کننده‌های ویدئویی دوربین مداربسته با کابل کواکسی RG59 است.

 • CAT-5 با ویدئو بالن غیرفعال حداکثر: فاصله: 1200 فوت (حدود 350 متر)
 • CAT-5 با ویدئو بالن فعال حداکثر فاصله: 5000 فوت (حدود 1500 متر)

حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته آنالوگ HD

دوربین‌های امنیتی HD over Coax  نیز از کابل سیامی RG59 مشابه دوربین‌های مداربسته آنالوگ سنتی استفاده می‌کنند، اما وضوح تصویر بسیار بالاتری را پشتیبانی می‌کنند. ویدیو با وضوح 1080p و فراتر از آن  توسط این دوربین های مداربسته پشتیبانی می شود. AHD، HD-TVI، HDCVI و HD-SDI همه انواع دوربین های امنیتی HD-over-Coax هستند.

دوربین های 1080p AHD

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته AHD چقدر است؟ ویدئو بالون و تقویت کننده های ویدئویی کابل کواکسی برای دوربین های امنیتی AHD در دسترس هستند. در ادامه حداکثر فاصله کابل را که می توان با دوربین های AHD اجرا کرد آمده است.

 • RG-59 کابل کابل حداکثر فاصله: 300 متر / 1000 پا
 • کابل Coax RG-59 با تقویت کننده ویدیویی اچ دی: 800 متر / 2600 پا. از آمپر های متعدد می توان در کنار هم استفاده کرد تا بیش از 5000 فوت گسترش یابد.
 • CAT-5 با دوربین HD Video Baluns حداکثر فاصله: 300 متر / 1000 فوت

دوربین های مداربسته HDTVI

 • کابل RG59 COAX حداکثر فاصله: 500 متر / 1640 فوت / 500 متر
 • کابل Coax RG59 با تقویت کننده ویدیویی HD-TVI برابر است با : 600 متر / 2000 فوت. از آمپر های متعدد می توان برای گسترش بیش از 4000 فوت استفاده کرد.
 • کابل CAT-5 با TVI Video Baluns یا بالون تی وی آی : 250 متر / 750 فوت

دوربین های مداربسته HDCVI

دوربین های HDCVI از استاندارد ویدیوی Coax استفاده می کنند که بسیار محبوب است. همچنین از کابل Coax Siamese RG59 نیز برای نصب این دوربین ها استفاده می شود. مسافتی که می توان کابل ویدیویی را برای دوربین های HDCVI اجرا کرد به همان اندازه دوربین های AHD است. البته جدول زیر براساس رزولوشن دوربین مداربسته و نوع کابل به کار رفته در اتصالات، حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته مشخص شده است. این مقادیر از پروژه های مختلف منتج شده است و ممکن است با مقادیر گفته شده در این مقاله تا حدودی متفاوت باشند. این تفاوت به کیفیت کابل و محیط نصب دوربین مداربسته از نظر نویز و موانع بستگی دارد که نسبت به این موضوع باید دقت لازم را داشته باشید تا با طولانی کردن مسیر دوربین مداربسته موجب از دست رفتن تصاویر  نشوید.

یکی از فناوری های جالب در دوربین های مداربسته آنالوگ اچ دی PoC است. این قابلیت امکان تغذیه دوربین و تجهیزات آنالوگ HD را در بستر کواکسیال از طریق کابل کواکسی فراهم می کند. در صورتی که سیستم مداربسته آنالوگ HD بخواهید از این فناوری استفاده کند مطمئناً در طول کابل دوربین مداربسته باید تجدید نظر کرد. جدول زیر براساس رزولوشن و نوع کابل به کار رفته در سیستم مداربسته تنظیم شده است.

تاثیر طول کابل دوربین مداربسته

اگر طول کابل ها به اندازه ای نباشند که دوربین ها را به دستگاه متصل کنند چه باید کرد. به عبارت دیگر اگر فاصله دوربین تا دستگاه بیشتر از حداکثر طول کابلی است که مشخص شده است چه باید کرد. در این حالت از اکستندرها یا بالون ها می توانید استفاه کنید. Baluns و Extender دستگاه‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند سیگنال ویدیویی را تکرار یا گسترش دهید. آنها را مجدداً فوکوس کنید تا وضوح و برد ارسالی را افزایش دهید. می توانید آن را به عنوان یک ذره بین در نظر بگیرید که ورودی را می گیرد و آن را تقویت می کند تا بتواند در عین حفظ یکپارچگی خود بسیار فراتر برود.

بالون ها بین دو کابل، کواکس یا شبکه یا حتی ترکیبی از هر دو متصل می شوند. آنها سیگنال را می گیرند و آن را گسترش می دهند و به کابل بعدی می رسانند. بالون‌ها به دو شکل Passive و Active هستند که غیرفعال به برق اضافی نیاز ندارد و اکتیو به برق اضافی نیاز خواهد داشت. در جدول زیر حداکثر مسافت هایی است که می توانید با بالون های فعال (active) و غیرفعال (Passive) انتظار داشته باشید.

فاصله واقعی بر اساس تجهیزات واقعی که می‌خرید کمی متفاوت است، اما این محدوده‌ها کاملاً معمولی هستند که می‌توانید انتظار داشته باشید. در واقع صرفنظر از وضعیت سیستم که ممکن است ترکیبی از کابل ها و توسعه دهنده ها وجود داشته باشند و سیگنال های دوربین های مداربسته را به طور قابل اعتماد ارسال می کنند.

4.6/5 - (5 امتیاز)