یکی از راهکارهای امنیتی و نظارتی، دوربین مداربسته است. اگر بخواهید منزل خود را به دوربین مداربسته مجهز کنید، شما تعدادی دوربین مدار بسته برای نصب نیاز دارید. اما بهترین مکان برای دوربین های مداربسته در خانه کدام است؟ به عبارت دیگر بهترین محل قرارگیری دوربین های مداربسته کجاست؟ این موضوع به این علت اهمیت دارد که امنیت خانه شما و همچنین امنیت خانواده شما نباید به خطر بیفتد.

جانمایی محل نصب دوربین مدار بسته

هم امنیت خانه و هم امنیت خانواده‌تان را می‌توان با دوربین‌های مداربسته در داخل و اطراف ملک تامین کرد. البته به صورت صد در صدی این امنیت تامین نمی شود اما به عنوان یک عامل بازدارنده برای دزدان احتمالی و همچنین دستگیری آنها بسیار کاربردی است. اول از همه، بهتر است قبل از خرید نوع مناسبی از سیستم دوربین مداربسته برای نیازهای خود، به این فکر کنید که آنها را کجا قرار می دهید. زیرا ممکن است دوربین در بهینه ترین موقعیت قرار داده نشود، در نتیجه وجود دوربین بی فایده است.

در صورتی که کار نصب را به شرکت نصب دوربین مداربسته می سپارید، جا نمایی توسط کارشناسان شرکت انجام می شود. شرکت کارشناسی را برای بازدید از محل می فرستد. براساس بازدید انجام شده، براوردی از مکان و محل قرارگیری دوربین ها، تعداد دوربین و تجهیزات مورد نیاز صورت می گیرد. اگر نصب دوربین را می خواهید خود انجام دهید این کار به عهده خودتان است. سوالی که اکنون از خود می پرسید این است که بهترین محل نصب دوربین مداربسته خانه کدام است؟ قبل از پاسخ به این سوال نکات زیر را بخوانید.

نکات مهم در شناسایی بهترین محل نصب دوربین

بررسی وقایع و خرابکاری های گذشته: با پرس و جو از مالکان یا صاحبخانه‌های قبلی، در مورد تاریخچه خانه خود تحقیق کنید. این تحقق شامل این است که آیا در گذشته سرقت‌هایی وجود داشته و در کجای ملک رخ داده است.

مکان های آسیب پذیر را ارزیابی کنید: آسیب پذیرترین مناطق خانه خود را شناسایی کنید. برخی از آنها، مانند درب ورودی، سراسری است. اما باید مشخص کنید که منزل و دارایی شما چه آسیب پذیری هایی دارند. مناطق مستعد که می تواند شامل پنجره ها و درب های کم رفت و آمد و یا مناطقی از خانه که نور کم دارند، شناسایی شوند.

موانع احتمالی: مطمئن شوید که دوربین های امنیتی شما توسط عناصر مزاحم نمی شوند، مانند اطمینان از اینکه هیچ گونه گیاهی رشد نکرده است تا مسیر دوربین ها را پنهان کند. همچنین از قرار دادن دوربین‌های خود در مکانی که تابش نور خورشید آنها را مختل می‌کند خودداری کنید. زیرا ممکن است تصاویری را که می‌گیرند با اختلال همراه باشد.

ویژگی های اضافی: ضد آب بودن و دید در شب ویژگی های اضافی دوربین مداربسته هستند. این ویژگی ها می توانند کارایی دوربین های شما را افزایش دهند. در ادامه بهترین مکان نصب دوربین مداربسته در منزل را بررسی می کنیم.

در صورتی که مکان مورد نظر شما واحد صنعتی یا اداری و یا تجاری است می توانید با تماس تلفنی از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید. همچنین در صورت نیاز به بازدید از محل این سرویس به صورت رایگان برای شما هماهنگ می شود.

دریافت مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

بهترین مکان برای نصب دوربین های مداربسته

در نظر گرفتن نقاط ضعف در ملک، خانه و آپارتمان بسیار مهم است. با این حال مناطق خاصی از منزل وجود دارد که معمولاً توسط سارقان مورد هدف قرار می گیرد و در تمام خانه ها یکسان است.

نقاط ضعف رایج امنیتی:

درب ورودی

درب ورودی واضح ترین مسیر برای مجرمان برای دسترسی به خانه است. بیشترین نسبت سرقت ها از طریق درب ورودی رخ می دهد. بنابراین بهترین محل نصب دوربین مداربسته برای ساختمان مسکونی، آپارتمان و خانه بیرون و بالای درب ورودی است. برای جلوگیری از آسیب زدن به دوربین های مداربسته ظریف، تجهیزات را در سطح بالاتری مانند طبقه دوم نصب کنید. همچنین می توانید از یک محافظ سیمی در اطراف آن استفاده کنید.

درب های پشتی و جانبی

هر ورودی به ملک شما به عنوان یک مسیر بالقوه برای مجرمان در دسترسی به فضای خصوصی در نظر گرفته می شود. دوربین های مداربسته باید به گونه ای نصب شود که ورودی ها را پوشش دهد. برای جلوگیری از هرگونه دستکاری، اقدامات احتیاطی مشابهی را که در بالا توضیح داده شد، انجام دهید. درب های پاسیو و یا درب های دو لنگه در برابر نفوذ آسیب پذیر هستند. بنابراین با شیشه های ضخیم و دوربین مداربسته مناسب، پایداری آنها را حفظ کنید.

پنجره ها

پنجره‌هایی که رو به خیابان یا جاده‌ای شلوغ نیستند را مورد توجه قرار دهید. این پنجره ها معمولاً برای کلاهبرداران جذاب است. زیرا این پنجره ها چندان مورد توجه اطرافیان و مردم قرار ندارند و از دید عموم پنهان هستند. علاوه بر دوربین ها، به عنوان یک ایمنی اضافی، هرگز از پنجره های خود غافل نشوید و هر زمان که بیرون می روید، آنها را بسته و قفل کنید.

پارکینگ یا گاراژ

برخی از مردم تصور می کنند نیازی به نظارت پارکینگ توسط سیستم های مداربسته ندارند. برخلاف این تصور پارکینگ ها اغلب یک مسیر دسترسی رایج برای سارقان محسوب می شود. بنابراین گاراژ شما چه حاوی تجهیزات ارزشمندی باشد یا نه، محافظت از آن مهم است. دوربینی که رو به راهرو یا محوطه گاراژ قرار دارد برای تشخیص علائم فعالیت مشکوک عالی است. از طرف دیگر، ممکن است بخواهید دوربین را در داخل پارکینگ قرار دهید. آن را در زاویه ای نصب کنید که نور درب باز بتواند فضای داخلی تاریک را روشن کند.

حیاط خلوت

معمولاً حیاط خلوت مکانی است کم رفت و آمد و بسیار مورد توجه سارقان و مجرمین قرار دارد. خواه یک سوله پر از ماشین آلات باغبانی گران قیمت پشت آن باشد و یا یک باغ پر از وسایل بازی برای بچه ها، در هر صورت حیاط خلوت مکان آسیب پذیری است. برای ایمن نگه داشتن این منطقه، چند دوربین هوشمند به همراه چند چراغ امنیتی در اطراف آن لازم است. همه این عناصر می توانند به عنوان عوامل بازدارنده بزرگی برای مجرمان و قانون شکنان عمل کنند. آنها را وادار به فرار و یا فکر سرقت را از ذهن آنها دور می کند.

در داخل خانه

از تصورات اشتباه رایج دیگر این است که دوربین های مدار بسته منحصراً برای فضای باز مناسب هستند. نصب یک دوربین در داخل خانه، می تواند ورود یک مجرم را به خانه شما ثبت کند. از مناطقی که بهترین محل نصب دوربین مداربسته در داخل خانه است روبروی ورودی ها به داخل منزل و اتاق هاست. این کار برای شناسایی راحت تر مفید خواهد بود و نمای کاملی از صورت او ارائه می دهد. تنها عیب قرار دادن دوربین ها در داخل خانه این است که از نظر بصری بازدارنده نیست. یک مجرم باید ابتدا وارد خانه شما شود تا متوجه آنها شود. برای مشاوره بیشتر در مورد بهترین مکان برای دوربین های امنیتی خانگی، به سادگی از یک متخصص امنیتی که قادر به ارائه اطلاعات است کمک بگیرید. ایمن نگه داشتن خانه یا کسب و کارتان از اهمیت حیاتی برخوردار است.

بهترین محل قرارگیری دوربین مداربسته در فروشگاه ها و واحد تجاری

فروشگاه ها و واحدهای تجاری از دیگر اماکنی است که نصب دوربین مداربسته در آنها بسیار رایج است. ضمن اینکه در سال 1393 نصب دوربین مداربسته در تمامی اصناف اجباری شد و افراد زیادی برای این منظور هنوز اقدامی نکردند. شاید به تصور آنها چنین هزینه ای ضرورت چندانی ندارد. اما باید گفت نصب دوربین مداربسته از چند دیدگاه مفید و کاربردی است. هم از جهت حفظ امنیت دارایی مالک فروشگاه و هم از بابت نظارت بر کار پرسنل دوربین های نقش موثری داشته اند. همچنین دیدن دوربین مداربسته در محل در موارد زیادی مانع از وقوع جرم وسرقت شده است. اما دوربین در چه محلی باید نصب شود در ادامه بررسی خواهیم کردم.

محل های استراتژیک و مهم نصب دوربین در هر مجموعه یا واحد عبارتند از:

  • ورودی فروشگاه و واحد تجاری که محل اصلی رفت و آمد به این ساختمان هاست.
  • بالای صندوق: روبروی مشتری در بخش کانتر و پشت صندوق دار از بهترین محل هایی است برای نصب دوربین مداربسته انتخاب می شود.
  • انبار و محل انباشت کالا: انبار به دلیل نگه داری از کالا ها و ورود و خروج هایی که باید مجوز دار باشند از مکان های مهم مجموعه های تجاری و فروشگاه ها محسوب می شود
  • سالن و محوطه فروشگاه: محوطه ی فروشگاه و پوشش نظارتی روی قفسه ها
  • فضای بیرون فروشگاه: وجود دوربین برای تامین امنیت در این مکان پیشنهاد می شود گرچه به عنوان اولین اولویت نیست.
  • روبروی صندوق دار یا فروشنده: این نقطه بیشتر برای نظارت بر فروشنده و پشت پیشخوان است.

بهترین محل قرارگیری نصب دوربین مداربسته  در محیط های صنعتی

در واحدهای صنعتی نیز همانند واحدهای تجاری نقاط حساس و مهم دارد که براساس نظر کارفرما تعیین می شود. به عنوان مثال در برخی اتاق ها و سالن ها نصب دوربین مدار بسته ضرورت بالایی دارد. بهترین نقطه در اتاق ها مقابل درب ورودی است به طوری که فضای کل اتاق پوشش داده شود. دوربین های با لنز فیکس 2.8 میلی متر زاویه دید مناسبی برای این منظور دارند و فضایی حدوداً 100 درجه را پوشش می دهند. برای راهرو ها از دوربین هایی با لنز بسته تر مانند 6 میلی متر استفاده کنید که عمق بیشتری از محل را پوشش می دهد و نیازی به دید وسیع در راهروها وجود ندارد.

سالن هایی که وسیع هستند می توانید از دوربین های پانوراما و یا 360 درجه و یا واید استفاده کنید. البته پیشنهاد دیگر استفاده از چند دوربین به طوری که یکدیگر را پوشش دهند است. انتخاب با توجه به مکان و اهداف مهم برای نظارت توسط کارشناس در زمان بازدید از محل صورت می گیرد. ورودی ها، محوطه کارخانه و واحد تجاری، انباری، سالن های تولید، پارکینگ، اتاق های بخش اداری، از مکان های مناسب برای نصب دوربین مداربسته هستند.

بهترین محل قرارگیری نصب دوربین مداربسته  در ادارات

ساختمان های اداری وجه اشتراک زیادی با ساختمان های مسکونی و تجاری دارند. بنابراین بسیاری از نقاط مطرح شده در این مکان ها نیز برای ساختمان های اداری توصیه می شود. موضوعی که مطرح است این است که برخی مکان های نیازی به نصب دوربین ندارند مانند سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و نمازخانه. در ساختمان های تجاری رخت کن ها و مجموعه هایی مانند استخر نصب دوربین مداربسته تخلف است و در صورت اقدام به این کار، عواقب قانونی دارد.