بسیاری از افراد دوربین مداربسته را به منظور حفظ امنیت منزل، محل کار و… نصب می کنند. دوربین مداربسته سیستمی نظارتی است. در حالی که سیستم های دیگری اساساً بر مبنای پیشگیری از وقوع جرم و حفظ امنیت اماکن طراحی شده اند مانند دزدگیرها. این گروه از سیستم ها سیستم های حفاظتی محسوب می شوند. با توجه به نقش دوربین مداربسته و سیستم های مداربسته در جلوگیری از وقوع جرم آیا می توان گفت دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  1. دوربین مداربسته به جای دزدگیر
  2. محدودیت دوربین مداربسته
  3. دزدگیر اماکن چیست
  4. دزدگیر اماکن چگونه کار می کند
  5. دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر
  6. نحوه اتصال دوربین مداربسته به دزدگیر

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

  1. دوربین مداربسته به جای دزدگیر

افرادی نصب دوربین مدار بسته را به دلیل ثبت تصاویر، به عنوان سیستم امنیتی ترجیح می دهند. اما دوربین مداربسته تنها رویداد ها را ثبت می کند. در مواردی با وجود دوربین مداربسته سرقت هایی نیز رخ داده است چرا که دوربین سیستم نظارتی و امنیتی است. امکان مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته از طریق تلفن همراه موجب شده است تا افراد بتوانند محل کار یا منزل خود را از راه دور نظارت کنند. خصوصا زمانی که هیچ یک از افراد خانواده یا همکاران در محل حضور ندارند، مشاهده تصاویر دوربین مداربسته نوعی نگهبانی از محل محسوب می شود. اما آیا نصب دوربین مداربسته به تنهایی می تواند از سرقت پیشگیری کند؟ و جرائم را کاهش دهد؟ در این صورت دزدگیر بهتر است یا دوربین مداربسته یا به عبارت دیگر با توجه به قیمت دوربین مداربسته و دزدگیر کدام را بخریم؟

2. محدودیت دوربین مداربسته

شاید وجود دوربین در کاهش وقوع جرم و سرقت نقش داشته باشد اما ابزار پیشگیرانه ای نیست. حتی سارقین با پوشاندن صورت خود می توانند از ثبت چهره شان در فیلم دوربین مداربسته جلوگیری کنند. برخی نیز به دوربین مداربسته آسیب می رسانند تا دیگر فیلم و تصویری ثبت و ضبط نشود.

البته دوربین های مداربسته ای طراحی شده اند که قابلیت هشدار در آنها وجود دارد و یا می توانند حرکت را تشخیص دهند. همه این قابلیت ها در دوربین مداربسته ممکن است دچار خطا شود. به عنوان مثال حرکت هر موجودی در مکان مورد نظر موجب فعال شدن هشدار دوربین مداربسته می شود. در حالی که حساسیت سنسورها در دزدگیرها  به قدری است که حرکت یک موجود کوچکتر از انسان آژیرها را فعال نخواهد کرد. با آگاهی از محدودیت های دوربین مداربسته هنوز زود است که به سوال دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر پاسخ دقیقی دهیم. در ادامه با دزدگیر آشنا می شوید.

3. دزدگیر اماکن چیست

دزدگیر اماکن از انواع سیستم های حفاظتی امنیتی است که برای پیشگیری از وقوع جرم مانند سرقت در مکان های مختلف نصب می شود. در این نوع از دزدگیرها به دلیل وجود سنسور و حسگرهای مختلف در صورت وجود مورد مشکوک از طرق مختلف مالک را مطلع می سازند. اطلاع رسانی به صورت پیامک، ایمیل یا تماس به صاحب خانه یا شرکت انجام می شود. این سیستم ها علاوه بر اطلاع رسانی به صاحب ساختمان، مجهز به آژیر و هشدارهای صوتی نیز می باشند. به صدا در آمدن آژیر، موجب می شود افرادی که در اطراف ساختمان مورد سرقت حضور دارند از سرقت مطلع و با پلیس تماس بگیرند.

انواع دزدگیر اماکن

دزدگیرها دارای لوازم جانبی متعددی هستند مانند تلفن کننده، انواع سنسورها و… . تلفن کننده دستگاهیست که قابلیت تماس به شماره یا شماره های مشخص برای اطلاع رسانی وقایع است. این نوع از اطلاع رسانی در ابتدا توسط تلفن کننده های مجزا از دزدگیر انجام می شد. بعد از مدتی این دستگاه به صورت یک پنل طراحی و بر روی دزدگیر تعبیه شد. تلفن کننده های ابتدایی از طریق خط ثابت تلفن، تماس را برقرار می کردند. به علت قطع خط تلفن توسط سارقین نوع دیگری از تلفن کننده ها طراحی شدند که سیمکارتی بودند.

سنسورهای دزدگیر نیز انواع مختلفی دارند. از جمله این سنسورها می توان به سنسور حرکتی، سنسور لرزشی، سنسور دود، مگنت و… اشاره کرد. این سنسورها را می توان هم به صورت سیم دار و هم بی سیم تهیه نمود. از پرکاربردترین سنسورهای دزدگیر، سنسور حرکتی است. این سنسور با تشخیص حرکت فعال می شود و آلارم را فعال می کند. آژیر دزدگیرها معمولاً صدایی رسا و بلند دارند. در صورت استفاده از دزدگیر خانه، صدا خارج از محل شنیده می شود.

سنسور دود با تشخیص دود در محل، آژیر و آلارم را فعال می کند. در اغلب ساختمان های صنعتی و اماکنی که احتمال احتراق در آن زیاد است برای پیشگیری از خسارت و خرابی، چنین سنسوری را استفاده می کنند. سنسور مگنت دارای دو تیغه است که با فاصله گرفتن آنها از هم آلارم را فعال می کند. قابل نصب بر روی چارچوب درب و روی درب است تا با باز شدن درب، این موضوع را هشدار دهد.

4. دزدگیر اماکن چگونه کار می کند

ساختار کلی تمام دزدگیرهای اماکن شامل یک مدار باز و یک مدار بسته، حسگرهای مختلف، مدار شارژ باتری، مدار آژیر و هشدار دهنده ها است. دستگاه مرکزی یکی از اجزای اصلی و مغز سیستم دزدگیر اماکن است. دستگاه مرکزی وظیفه دریافت سیگنال ها از سنسورهای حرکتی و ارسال فرمان به هشدار دهنده ها است.

در انواع دزدگیرهای اماکن ویژگی های منحصر به فردی وجود دارد که شما می توانید با توجه به بودجه و مکان مورد نظر نوع مناسب را انتخاب کنید. دزدگیرهای اماکن با برندهای کلاسیک، فایروال، انیک، GMK و سایلکس از برندهای برتر در بازار ایران محسوب می شوند. برخی از مدل های دزدگیرهای اماکن دارای منوی سخنگو هستند. این نوع دزدگیرها قابلیت نصب میکروفن و شنود نیز دارند. درمدل هایی از دزدگیر اماکن مدیریت از طریق ریموت و یا موبایل (از طریق اپلیکیشن) امکان پذیر است. به طور مثال دزدگیر بنا به دلایلی به صدا در آمده است، می توانید با ارسال کد مربوطه از طریق تلفن همراه به خطی که سیم کارت آن داخل دزدگیر است صدای آن را قطع کنید.

محدودیت دزدگیر اماکن

اما مشکلی که در رابطه با دزدگیر اماکن باید به آن اشاره کرد این است که امکان ثبت هیچ گونه تصویری از سارق و سرقت وجود ندارد. در بیشتر سرقت هایی که رخ می دهد فرد سارق با مکان سرقت و افراد مالک از آشنایی دارد. اگر سارق یا سارقین با وجود به صدا در آمدن آژیر، موفق به سرقت و فرار از محل شوند چگونه می توان آنها را دستگیر کرد. وجود فیلم و تصویر از سارقین برای شناسایی و دستگیری آنها می تواند بسیار مفید و کار آمد باشد.

5. دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر

پیشنهاد ما برای تامین امنیت کامل ساختمان منزل یا محل کار و… راه حل ترکیبی است. شما بهترین نتیجه را با استفاده از هردو این ابزار و سیستم در کنار هم می توانید داشته باشید. با استفاده از دوربین لحظات وقوع جرم ثبت می شود حتی اگر با وجود اعلان دزدگیر، فرد سارق و مجرم از صحنه فرار کرده باشد. با داشتن تصاویر او و ارائه به اداره پلیس فرد مجرم شناسایی و دستگیر خواهد شد. همچنین اگر دزدگیر دچار خطا شده باشد و آژیر یا پیام اشتباه ارسال کرده باشد با بررسی تصاویر دوربین مداربسته می توان از صحت عملکرد دزگیر مطلع شد که آیا آژیر به اشتباه به صدا در آمده است یا خیر. به این ترتیب اگر مورد مشکوکی در محل رخ نداده باشد، لزومی به حضور سریع فرد در محل و یا اطلاع به نیروهای پلیس نیست.

6. نحوه اتصال دوربین مداربسته به دزدگیر

در بعضی از دستگاه های ضبط کننده دوربین مداربسته خصوصاً در مدل های قدیمی امکان اتصال به سنسور ها و آلارم های مختلف وجود دارد. با این حال باید در نظر داشته باشید سیستم دوربین مداربسته و دزدگیر دو سیستم کاملا مجزایی هستند و هر کدام کارایی خاص خود را دارند. بسیاری از برندها قابلیت اتصال اسپیکر و آلارم های مختلف را به سیستم دوربین مدار بسته خود اضافه کرده اند این به نوعی تلفیقی از سیستم دوربین مدار بسته و دزدگیر اماکن، با کارایی کمی متفاوت است.

از روش هایی که می توانید دوربین مدار بسته را به دزدگیر اماکن متصل کنید به این صورت است که یکی از zone های سیستم دزدگیر را به یکی از دوربین های مدار بسته وصل می کنید و اگر یکی از دوربین های مداربسته از محل نصب خود جدا شود، آلارم دزدگیر به صدا در می آید. به این ترتیب مدیر ساختمان به سرعت در جریان این کار قرار گرفته و اقدامات لازم را انجام خواهد داد. همچنین می توان سنسور های مگنتی را به دوربین مداربسته متصل نمود و با این کار دوربین مداربسته و دزدگیر را به یکدیگر متصل کرد. به عبارت ساده تر توانسته اید دزدگیر دوربین دار را برای محل خود ایجاد کنید.

5/5 - (3 امتیاز)