گاهی اوقات در زمان مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته متوجه تغییراتی می شویم که نیاز به بررسی دارند. از جمله این تغییرات، تغییر رنگ تصویر دوربین است مانند سیاه و سفید شدن تصاویر در روز و مانند تصویر در شب می شود. اما علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مدار بسته چیست و چگونه می توان آن را برطرف نمود. در این مقاله سعی داریم دلایل سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مدار بسته را بررسی کنیم. چند دلیل متداول وجود دارد که چرا دوربین مداربسته رنگی تصاویر سیاه و سفید در اختیار ما قرار می دهد. در ادامه این علت ها را می خوانیم.

چرا دوربین مدار بسته در طول شب تصاویر را سیاه و سفید نشان می دهد؟

از موضوعاتی که برای یافتن دلیل تغییر رنگ در تصویر دوربین مداربسته باید بدانیم نقش نور در ثبت رنگ است. دوربین های مدار بسته تنها در صورتی می توانند رنگ را ببینند که سطح روشنایی محیط به اندازه کافی بالا باشد. دوربین های مداربسته برای ثبت تصاویر در شب گروه بندی شده اند که همان دوربین های دید در شب هستند. این دوربین ها می توانند با روشن کردن صحنه توسط LED های مادون قرمز، تصاویر در شرایط نوری کم را ثبت کنند. با این حال قادر به ثبت رنگ در زیر نور مادون قرمز نخواهند بود.

بنابراین یک دوربین مداربسته رنگی نیز در هنگام شب تصاویر را به صورت سیاه و سفید دریافت می کند. البته دوربین های پیشرفته ای تولید شده اند که قادر به ثبت تصاویر رنگی در هنگام شب هستند. بنابراین بررسی علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته در این مطلب این دوربین ها را شامل نمی شود. دوربین های مداربسته IR دارای سنسوری هستند که نور محیط را اندازه گیری می کند. در واقع سنسور تعیین می کند چه زمانی تصاویر به کمک نور مادون قرمز دریافت شود. هرگاه نور به اندازه کافی به سنسور برخورد نکند دوربین در حالت دید در شب می رود.

کمبود نور و روشنایی

همان طور که گفته شد نور عامل موثری در ثبت رنگ تصاویر است. بنابراین در اولین اقدام شرایط نوری محیط را ارزیابی کنید. ممکن است دوربین در بخش تاریک واقع شده و در حالت دید درشب قرار گرفته است. اگرآفتاب گر برای دوربین وجود دارد آن را تنظیم کنید و موانع نور را بردارید. دوربین را در محیطی روشن تر قرار دهید و تغییرات تصویر را چک کنید.

تنظیمات نادرست

مطمئن شوید که تنظیمات تصویر دوربین روی حالت خودکار تنظیم شده است. بسیاری از دوربین ها را می توان طوری تنظیم کرد که در حالت دید در شب در تمام وقت یا روز ضبط کنند. بهتر است دوربین را در حالت خودکار (که معمولا حالت پیش فرض است) بگذارید. به این ترتیب دوربین محیط را بررسی می کند و LED های IR را براساس شرایط نوری به طور خودکار روشن/خاموش می کند.

پیشنهاد دیگر این است که دوربین را به تنظیمات پیش فرض برسانید. با پاک کردن این تنظیمات می توانید دوربین را به حالت عادی کارخانه برسانید. معمولاً دوربین ها برای ضبط رنگ در روز و سیاه و سفید در شب کالیبره می شوند.

مشکلات فنی

گروهی از عوامل و علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته مربوط به مسائل فنی می شوند. اگر برق کافی به دوربن مداربسته نرسد ممکن است دوربین در حالت دید در شب ضبط کند.

برای تست برق:

دوربین را از برق جدا کنید و آن را در محل یک دوربین مداربسته دیگری که مشکل تصویر ندارد قرار دهید. همچنین می توانید آداپتور دیگری را به دوربین متصل کنید. در هر دو حالت اگر تصویر دوربین مدار بسته دوباره نمایش رنگی را از سر گرفت، اشکال از منبع تغذیه (به عنوان مثال آداپتور/منبع تغذیه PoE یا DC) است. سعی کنید از آداپتور دیگر و یا کابل شبکه در صورت POE بودن دیگری استفاده کنید.

اگر از کابل برق DC استفاده می کنید، به یک پریز برق عملکردی متفاوت وصل کنید. محافظ های برق یا آداپتورهای برق ممکن است به علت نقص در آنها گاهی قدرت کافی را ارائه نکنند.

اطمینان حاصل کنید که طول کابل در محدوده مورد نیاز است. حداکثر طول کابل های IP در یک بار اجرا 100 متر است. برای دوربین های HD over coax، فاصله می تواند تا 1500 متر باشد.

راه حل سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته

شرایط نور محیطی را با نیازهای دوربین مدار بسته شما مطابقت دهید. اگر این کار را نکردند، می توانید قبل از تعویض دوربین به نصب منابع نور اضافی نگاه کنید.

اگر نور محیط کافی وجود دارد، مطمئن شوید که مسیر نوری مسدود نیست و موانع نور را بردارید.

دوربین را از نظر آسیب بررسی کنید. ممکن است ضربه و یا عامل خارجی علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته باشد.

نور محیطی با رنگ سردتر نیز ممکن است از درگیر شدن فیلتر مادون قرمز (IR) یا IR CUT جلوگیری کند. همین موضوع می تواند باعث شود دوربین تصاویر را سیاه و سفید ارائه دهد. اگر دوربین شما از فیلتر برش IR پشتیبانی می کند، مطمئن شوید که آن را فعال کرده اید.

اگر دوربین مداربسته شما سیگنال های ویدئویی آنالوگ (HD یا غیر آن) را خروجی می دهد، مطمئن شوید که نوع ویدئوی ورودی با نوع ویدئوی خروجی مطابقت دارد. گاهی اتصال یک دوربین HD-CVI به یک DVR HD-TVI یا بالعکس می‌تواند منجر به یک تصویر سیاه و سفید شود.

اگر از دوربین IP استفاده می کنید، سیستم عامل را به روز کنید و دوربین را به حالت پیش فرض برگردانید. در بسیاری از موارد، تنظیمات تصویر ممکن است به هم بخورد و برگرداندن به تنظیمات کارخانه، دوربین را با تنظیمات پیش‌فرض قابل اجرا می کند.

دوربین ممکن است آسیب دیده یا کیفیت دوربین بد باشد (مخصوصاً دوربین های ارزان قیمت و متفرقه). در این صورت، باید از طریق نمایندگی فروش دوربین را جایگزین یا به گارانتی کنید.

عوامل خارجی سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته

عوامل خارجی مانند آب و هوا نیز می توانند بر عملکرد و کیفییت تصویر دوربین تأثیر بگذارند. باران، برف، آفتاب ممکن است کیفیت تصویر را بدتر کرده و قسمت های داخلی دوربین را به هم بریزد. به همین دلیل مهم است که یک دوربین با استاندارد IP مناسب برای فضای باز تهیه کنید.

علاوه بر این، حیوانات ممکن است به سیم کشی یا حتی خود دوربین آسیب بزنند. مراقب موش ها، سنجاب ها، پرندگان و سایر حیواناتی باشید که دوست دارند کابل ها را بجوند. نقص در ارتباط دوربین مداربسته نیز از علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته است.

از گارانتی استفاده کنید

اگر راهکارهای بالا را امتحان کردید و همچنان مشکل سیاه و سفید دوربین امنیتی شما حل نشد، برای پشتیبانی فنی با نمایندگی فروش و فروشنده تماس بگیرید. اگر دوربین شما از یک شرکت معتبر است، آنها تمام تلاش خود را می کنند تا به شما در رفع مشکل کمک کنند.

اگر تحت گارانتی است، فقط آن را با یک کالای جدید جایگزین کنید. علاوه بر این، خرید دوربین از شرکت های معتبر که محصولات آنها را پشتیبانی می کنند، توصیه می شود. اگر دوربین های ارزان قیمت را انتخاب کنید، ممکن است در ابتدا به نظر مبلغی را صرفه جویی کرده باشید. اما زمانی که آن دستگاه ها به شدت از کار بیفتند، ضرر بیشتری را متحمل خواهید شد.

علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته

ممکن است دوربین مداربسته شما تصویر سیاه ارائه کند. برای شناسایی علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته می توانید منبع تغذیه را بررسی کنید. یکی از شایع ترین دلایل عدم وجود تصویر در مانیتور دوربین مدار بسته، اختلال در منبع تغذیه است. اگر یک اتصال برق شل یا یک تقسیم کننده چند توان دارید، ممکن است با افت برق مواجه شوید. در نتیجه منجر به عملکرد ضعیف و پایداری انتقال داده می شود. علاوه بر این، در صورت برق گرفتگی، سیم برق شما ممکن است آسیب دیده باشد و ممکن است تصویری از دوربین دریافت نکنید.

راه حل: بهترین راه حل برای این مشکل این است که بررسی کنید آیا آداپتور برق شما می تواند نیازهای دوربین نظارتی شما را برآورده کند. زیرا آداپتور ناکافی ممکن است نتواند به درستی یک دوربین ولتاژ بالاتر را تغذیه کند. برای آشنایی بیشتر با دلایل و علت تصویر نداشتن دوربین مداربسته یا علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته مقاله مربوط را مطالعه کنید.