در زمان خرید دوربین مدار بسته به شما گفته می شود خرید دوربین به تنهایی کافی نیست و باید دستگاه و تجهیزات دیگری را نیز خریداری کنید. شاید شنیدن این جملات در مرحله اول به شما این موضوع را القا کند که فروشنده به دنبال فروش کالاهای خود است. اما به طور صد در صد نمی توان گفت این ذهنیت درست است. در اغلب موارد شما برای داشتن یک سیستم مداربسته نیاز به تجهیزات دیگری غیر از دوربین مداربسته دارید. در این مقاله می خواهیم به شما حالت هایی را که می توانید دوربین مداربسته بدون DVR داشته باشید را معرفی کنیم. همچنین روش های نصب دوربین مدار بسته بدون DVR (دی وی ار) را آموزش می دهیم.

انواع دوربین مداربسته بدون DVR

با مراجعه به نمایندگی های فروش دوربین مداربسته با انواع مختلفی از دوربین های مداربسته مواجه می شوید. این حجم از تنوع محصول هم به نفع خریداران است و هم به ضرر آنها. به این صورت که گزینه های زیاد در انتخاب، عموماً مشتریان را خسته و سردرگم می کند. پیشنهاد ما این است که لیست قیمت دوربین مدار بسته را از فروشنده درخواست کنید. سپس در آرامش تعدادی دوربین با توجه به بودجه خود و ویژگی های کاربردی انتخاب نمائید. به راحتی می توانید از میان چندین مدل دوربین محدوده انتخاب خود را کوچکتر کرده و با راهنمایی کارشناسان بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

در میان انواع دوربین های مداربسته، دوربین های تحت شبکه، دوربین های بیسیم، دوربین های مجهز به کارت حافظه دوربین هایی هستند که قابلیت نصب بدون دستگاه DVR یا NVR را دارند. وجود دستگاه DVR در سیستم مداربسته برای ضبط و مدیریت تصاویر دوربین ها ضروری  است. زیرا حجم تصاویر و اطلاعات ضبط شده زیاد بوده و در طی زمان به میزان آن اضافه می شود. دوربین هایی که بتوانند تصاویر را در جایی غیر از دستگاه ذخیره کنند الزام وجود دستگاه DVR/NVR را برطرف می کنند.

5 روش نصب دوربین مدار بسته بدون DVR به همراه تست و قیمت دوربین مداربسته بدون دی وی ار را در ادامه می خوانید.

1. نصب دوربین مداربسته مجهز به SD کارت

همانطور که از نام این دوربین ها مشخص است آنها دارای کارت حافظه هستند. بنابراین نیاز به دستگاه ضبط را تا حدودی کاهش داده اند. اما به علت محدودیت ظرفیت کارت حافظه دوربین ها شما مدت زمان زیاد و به طور مداوم را نمی توانید بدون دستگاه، تصاویر را ثبت کنید. در صورتی که کارت حافظه دوربین مداربسته پر شود ضبط متوقف می گردد. برای این که ضبط ادامه داشته باشد می توانید تنظیمات دوربین را به گونه ای تغییر دهید که بعد از پر شدن حافظه، تصاویر جدید روی تصاویر قبلی (از قدیمی ترین آنها) شروع به ضبط کند.

2. نصب دوربین های بیسیم بدون DVR/NVR

اولین دوربین مداربسته ای که به ذهن همه می رسد که بتواند بدون DVR کار کند، دوربین بیسیم است. این دوربین ها به طور مطلق بیسیم نیستند زیرا برای تامین برق، آنها نیاز به کابل کشی و آداپتور دارند. ذکر این نکته لازم است که دوربین های مداربسته ای که با باتری کار می کنند می توانند تا مدتی بدون استفاده از آداپتور و کابل برق کار کنند. برای مشاهده تصاویر دوربین نیاز به نرم افزار دارید. نرم افزار متناسب با دوربین مداربسته خود را در کامپیوتر یا لپ تاپ نصب کنید. در کامپیوتر شبکه Wifi دوربین را انتخاب و رمز عبور را در منوی Network و بخش تنظیمات دستگاه (Device Settings) نرم افزار وارد کنید. دوربین شما به کامپیوتر متصل می شود.

3. نصب دوربین های POE

دوربین های POE نوعی از دوربین های مداربسته تحت شبکه هستند که از طریق کابل شبکه، برق آنها تأمین  می شود. این دوربین ها همانند دوربین های بیسیم، Wifi و شبکه داخلی ندارند بنابراین نیاز به مودم و روتر است. بنابراین برای نصب دوربین مدار بسته بدون DVR لازم است با کابل شبکه دوربین مداربسته را به روتر یا مودم متصل کنید. از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ متصل به همان شبکه که دوربین به آن متصل است می توانید از طریق نرم افزار تصاویر را مشاهده کنید. شما می توانید از طریق نصب دوربین مداربسته روی گوشی تصاویر دوربین را روی گوشی خود مشاهده کنید.

4. نصب دوربین مداربسته بدون DVR با UID

یکی از روش های که می توانید دوربین مداربسته بدون DVR داشته باشید استفاده از UID است. در این روش به دوربین های مداربسته ای که P2P هستند نیاز دارید. این دوربین ها با استفاده از شماره UID که یک شناسه منحصر به فرد برای دوربین هاست امکان دسترسی از راه دور را ممکن می سازد. شما می توانید با این شناسه دوربین را به نرم افزار مربوطه اضافه کنید و از طریق نرم افزار به تصاویر پخش زنده دسترسی داشته باشید.

نرم افزار متناسب با دوربین مداربسته خود را از طریق فروشنده دوربین و سایت سازنده دریافت کنید. برخی از برندهای دوربین مداربسته نرم افزار اختصاصی طراحی کرده اند و با کمک آن بسیاری از امکانات قابل دسترسی است. استفاده از نرم افزارهای دیگر ممکن است شما را محدود کند و یا در حین کار با آن کمی دچار مشکل شوید.

5. نصب دوربین مدار بسته بدون DVR/NVR از طریق انتقال پورت

انتقال پورت یکی دیگر از راه هایی است که شما می توانید بدون دستگاه، تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده و ضبط نمائید. این روش کمی پیچیده است و نیاز به دانش شبکه دارد. در صورتی که از این روش می خواهید استفاده کنید پیشنهاد می کنیم به کمک کارشناس این اتفاق بیفتد. زیرا با بروز اشتباه ممکن است تصاویر دوربین را از دست بدهید.

اشتباهات رایج در نصب و راه اندازی دوربین

هنگام نصب دوربین مداربسته اشکلات و معایبی در تصویر دوربین مداربسته دیده می شود. برخی از این اشکلات با رعایت چند نکته به راحتی برطرف می شوند. با نصب اصولی سیستم های امنیتی و نظارتی بیشترین بهره را از عملکرد آنها ببرید.

اشتباهات رایج در نصب دوربین مدار بسته

تست دوربین مدار بسته بدون DVR

در نصب دوربین مداربسته لازم است دوربین ها تست شوند و تصاویر آنها با توجه به محدوده تحت پوشش تنظیم گردند. در برخی مواقع نیاز به تغییر در زاویه دید دوربین وجود دارد که در زمان تست دوربین مداربسته مشخص می گردد. تست دوربین مدار بسته بدون دی وی ار یکی از راهکارهای مفید در تست دوربین بعد از نصب است. شما می توانید توسط دستگاه تستر دوربین مداربسته، دوربین را قبل از نهایی شدن پروژه تست کنید. این دستگاه دارای مانیتور است و در برخی از مدل ها دارای قابلیت اتصال به وای فای را دارد. البته برخی از مدل های تستر دوربین مداربسته فاقد نمایشگر هستند که ابعاد کوچکتری دارند. این مدل تسترها قابلیت ارسال داده و تصویر به سیستم های هوشمند نظیر تلفن همراه، تبلت و PC را دارند. بنابراین از این طریق می توان تصاویر دریافتی دوربین های مداربسته را بررسی و آنالیز نمود.

در انواع تسترهایی که در پروژه دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد تستر فلوک یکی از شناخته شده ترین تسترهاست. این تستر برای بررسی ارتباط شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع توسط آن می توانید اتصالات و ارتباطات سیستم مداربسته خود را بررسی و عیب یابی نمائید.

قیمت دوربین مدار بسته بدون DVR

در صورتی که بخواهید دوربین های مداربسته ای که به DVR نیاز ندارند را خریداری کنید می توانید از دوربین های بیسیم و یا حافظه دار انتخاب نمایید. با توجه به اینکه دوربین های بیسیم از ثبات کمتری در عملکرد برخوردار هستند خرید آنها چندان توصیه نمی شود. از طرفی ارتباط آنها وابسته به Wifi است که وجود هرگونه مانع می تواند این ارتباط را ضعیف و یا قطع کند. دوربین های بدون DVR یا بیسیم از برندهای مطرح و اصلی از قیمت بالایی برخوردارند زیرا عملکردی به مراتب با کیفیت تر از برندهای ناشناخته دارند. دوربین های بیسیم رایج در بازار اغلب از برندهای نه چندان مطرح و گاهاً Noname  هستند. این سری از دوربین ها ممکن است در ظاهر قابلیت ها و ویژگی های عالی داشته باشند و ارزان قیمت، اما در عمل به این شکل نخواهند بود. در قبال هزینه ای برای آنها می شود نتیجه مطلوبی دریافت نمی شود.

در ارتباط با کلیه دوربین های مداربسته باید گفت عموماً دوربین های مداربسته برای استفاده در هر پروژه ای نیاز به دستگاه دی وی ار یا ان وی ار دارند. اما به این مفهوم نیست که فروش آنها الزاماً به همراه دستگاه ضبط DVR یا NVR است. زیرا ممکن است برخی برای سیستم مداربسته ای که از قبل داشته اند نیاز به دوربین اضافه داشته باشند و یا بخواهند تنها نوع دوربین را تغییر دهند. در نتیجه نیازی به خرید دستگاه نخواهند داشت و تنها هدف آنها خرید دوربین است. در نمایندگی ها معتبر فروش دوربین های مداربسته و دستگاه به طور مجزا صورت می گیرد و کمتر به صورت پکیج عرضه می شوند. قیمت دوربین مداربسته بدون DVR همان قیمتی است که در لیست های قیمت برای دوربین تعیین شده است. در صورتی که دوربین به همراه دستگاه DVR عرضه شود لفظ پکیج در کنار قیمت خواهد آمد.

5/5 - (2 امتیاز)