در زمان خرید دوربین مدار بسته به شما گفته می‌شود خرید دوربین به تنهایی کافی نیست و باید دستگاه و تجهیزات دیگری نیز خریداری کنید. شاید شنیدن این جملات در مرحله اول به شما این موضوع را القا کند که فروشنده به دنبال فروش کالاهای خود است. اما نمی‌توان گفت این ذهنیت کاملاً درست است. در اغلب موارد شما برای داشتن یک سیستم مداربسته نیاز به تجهیزات دیگری غیر از دوربین مداربسته دارید. در این مقاله می‌خواهیم به شما حالت هایی را که می توانید دوربین مداربسته بدون DVR داشته باشید را معرفی کنیم. همچنین آموزش نصب دوربین مدار بسته بدون dvr (دی وی ار) در سیستم‌های مختلف به چند روش شرح دهیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • انواع دوربین مداربسته بدون DVR
  • روش‌های نصب دوربین مداربسته بدون دی وی ار
  • اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر بدون dvr
  • تست دوربین مدار بسته بدون DVR
  • قیمت دوربین مدار بسته بدون DVR

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

انواع دوربین مداربسته بدون DVR

با مراجعه به نمایندگی‌های فروش دوربین مداربسته با انواع مختلفی از دوربین‌های مداربسته مواجه می‌شوید. این حجم از تنوع محصول هم به نفع خریداران است و هم به ضرر آنها. به این صورت که گزینه‌های زیاد در انتخاب، عموماً مشتریان را خسته و سردرگم می‌کند. پیشنهاد ما این است که لیست قیمت دوربین مدار بسته را از فروشنده درخواست کنید. سپس در آرامش تعدادی دوربین با توجه به بودجه خود و ویژگی‌های کاربردی انتخاب نمائید.

سپس با کارشناس و مشاوران این حوزه مشورت کنید تا به راحتی بتوانید از میان چندین مدل دوربین محدوده انتخاب خود را کوچکتر کرده و مناسب‌ترین را انتخاب کنید. در میان انواع دوربین‌های مداربسته، دوربین‌های تحت شبکه، دوربین‌های بیسیم، دوربین‌های مجهز به کارت حافظه دوربین‌هایی هستند که قابلیت نصب بدون دستگاه DVR یا NVR را دارند.

وجود دستگاه DVR/NVR در سیستم مداربسته برای ضبط و مدیریت تصاویر دوربین‌ها ضروری به نظر می‌رسد. زیرا حجم تصاویر و اطلاعات ضبط شده زیاد بوده و در طی زمان به میزان آن اضافه می‌شود. دوربین‌هایی که بتوانند تصاویر را در جایی غیر از دستگاه ذخیره کنند الزام وجود دستگاه DVR/NVR را برطرف می‌کنند. 5 روش نصب دوربین مدار بسته بدون DVR به همراه تست و قیمت دوربین مداربسته بدون دی وی ار را در ادامه می خوانید.

روش‌های نصب دوربین مداربسته بدون دی وی ار

1. نصب دوربین مداربسته مجهز به SD کارت

همانطور که از عنوان مشخص است دوربین مداربسته مورد استفاده دارای کارت حافظه است. بنابراین نیاز به دستگاه ضبط را تا برطرف می‌کند. اما به علت محدودیت ظرفیت کارت حافظه دوربین‌ها، شما مدت زمان زیاد و به طور مداوم نمی‌توانید بدون دستگاه، تصاویر را ثبت کنید. در صورتی که کارت حافظه دوربین مداربسته پر شود ضبط متوقف می‌گردد. برای این که ضبط ادامه داشته باشد می‌توانید تنظیمات دوربین را به گونه‌ای تغییر دهید که بعد از پر شدن حافظه، تصاویر جدید روی تصاویر قبلی (از قدیمی‌ترین آنها) شروع به ضبط کند.

مراحل نصب این مدل از دوربین مداربسته بدون دستگاه ضبط شامل نصب دوربین در محل مناسب، قرار دادن SD کارت درون دوربین برای ذخیره تصاویر، روشن کردن، پیکربندی و تنظیمات دوربین می‌شود. آداپتور را به دوربین متصل کنید و به برق بزنید. با توجه به مدل دوربین تنظیمات را از طریق اتصال به کامپیوتر یا تلفن همراه انجام دهید. حتی می‌توانید تنظیمات ضبط را با توجه به ضبط با تشخیص حرکت یا ضبط به طور مداوم و… تغییر دهید.

در منوی دوربین قسمت حافظه بررسی کنید که SD کارت توسط دوربین شناسایی شده باشد. در همان قسمت می‌توانید اطلاعاتی از فضای پر یا خالی SD کارت نیز بدست آورید. تنظیمات دیگری مانند رنگ تصاویر، وضوح، جدول زمانی ضبط و… را نیز در منوی دوربین بخش Setting یا Configuration قابل دسترسی است.

2. نصب دوربین های بیسیم بدون DVR/NVR

به تصور اغلب افراد اولین دوربین مداربسته‌ای که بتواند بدون DVR کار کند، دوربین بیسیم است. این دوربین‌ها به طور مطلق بیسیم نیستند زیرا برای تامین برق، آنها نیاز به کابل کشی و آداپتور دارند. ذکر این نکته لازم است که دوربین‌های مداربسته ای که با باتری کار می‌کنند می‌‌توانند تا مدتی بدون استفاده از آداپتور و کابل برق کار کنند. برای مشاهده تصاویر دوربین نیاز به نرم افزار دارید.

نرم افزار متناسب با دوربین مداربسته خود را در کامپیوتر یا لپ تاپ نصب کنید. در کامپیوتر شبکه Wifi دوربین را انتخاب و رمز عبور را در منوی Network و بخش تنظیمات دستگاه (Device Settings) نرم افزار وارد کنید. دوربین شما به کامپیوتر متصل می‌شود.

دوربین مداربسته بی‌سیم را می‌توان به سه روش به تلفن همراه متصل کنید:

  • اتصال مستقیم از طریق Wi-Fi دوربین:

پس از روشن شدن دوربین، دوربین یک شبکه Wi-Fi خود را ایجاد می‌کند. شما می‌توانید از تنظیمات Wi-Fi گوشی خود، شبکه ایجاد شده توسط دوربین را پیدا کرده و به آن متصل شوید. این یک راه سریع و مستقیم برای اتصال است.

  • اتصال از طریق Hotspot گوشی:

اگر گوشی همراه شما از قابلیت Hotspot پشتیبانی می‌کند، می‌توانید Hotspot گوشی را فعال کرده و سپس از تنظیمات دوربین، به شبکه Wi-Fi گوشی خود متصل شوید. در این حالت، گوشی همراه به عنوان یک نقطه دسترسی (Access Point) عمل می‌کند.

هر دو روش فوق معمولاً در دستگاه‌های بی‌سیم و دوربین‌های مداربسته بی‌سیم امکان‌پذیر است. انتخاب بین این روش‌ها بسته به ترجیحات شما و قابلیت‌های دستگاه‌هایتان متغیر است.

  • اتصال از طریق شبکه WIFI مودم :

در این روش دوربین و گوشی به یک شیکه وای فای متصل می‌شوند. این شبکه از طریق مودم یا روتر ایجاد شده و امکان اتصال به شبکه اینترنت را نیز فراهم می‌کند.

3. نصب دوربین های POE

دوربین‌های POE نوعی از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه هستند که از طریق کابل شبکه، برق آنها تأمین  می‌شود. این دوربین‌ها همانند دوربین‌های بیسیم، Wifi و شبکه داخلی ندارند بنابراین نیاز به مودم و روتر است. بنابراین برای نصب دوربین مدار بسته بدون DVR لازم است با کابل شبکه دوربین مداربسته را به روتر یا مودم متصل کنید. از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ متصل به همان شبکه که دوربین به آن متصل است می‌توانید از طریق نرم افزار تصاویر را مشاهده کنید. شما می‌توانید از طریق نصب دوربین مداربسته روی گوشی تصاویر دوربین را روی گوشی خود مشاهده کنید.

4. نصب دوربین مداربسته بدون DVR با UID

یکی از روش‌های که می‌توانید دوربین مداربسته بدون DVR داشته باشید استفاده از UID است. در این روش به دوربین‌های مداربسته ای که P2P هستند نیاز دارید. این دوربین‌ها با استفاده از شماره UID که یک شناسه منحصر به فرد برای دوربین هاست امکان دسترسی از راه دور را ممکن می سازد. شما می‌توانید با این شناسه دوربین را به نرم افزار مربوطه اضافه کنید و از طریق نرم افزار به تصاویر پخش زنده دسترسی داشته باشید.

نرم افزار متناسب با دوربین مداربسته خود را از طریق فروشنده دوربین و سایت سازنده دریافت کنید. برخی از برندهای دوربین مداربسته نرم افزار اختصاصی طراحی کرده اند و با کمک آن بسیاری از امکانات قابل دسترسی است. استفاده از نرم افزارهای دیگر ممکن است شما را محدود کند و یا در حین کار با آن کمی دچار مشکل شوید.

5. نصب دوربین مدار بسته بدون DVR/NVR از طریق انتقال پورت

انتقال پورت یکی دیگر از راه هایی است که شما می توانید بدون دستگاه، تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده و ضبط نمائید. این روش کمی پیچیده است و نیاز به دانش شبکه دارد. در صورتی که از این روش می خواهید استفاده کنید پیشنهاد می کنیم به کمک کارشناس این اتفاق بیفتد. زیرا با بروز اشتباه ممکن است تصاویر دوربین را از دست بدهید.

هنگام نصب دوربین مداربسته اشکلات و معایبی در تصویر دوربین مداربسته دیده می شود. برخی از این اشکلات با رعایت چند نکته به راحتی برطرف می شوند. با نصب اصولی سیستم های امنیتی و نظارتی بیشترین بهره را از عملکرد آنها ببرید. برای آشنایی با علت این اشکالات، مقاله اشتباهات رایج در نصب دوربین مداربسته را بخوانید.

اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر بدون dvr

برای اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر یا لپ تاپ بدون DVR/NVR باید دوربین مداربسته از نوع شبکه باشد. تنظیمات دوربین را اگر از قبل انجام داده‌اید و به دوربین یک IP اختصاص داده‌اید این کار ساده‌تر انجام می‌شود. در غیر اینصورت باید مراحل تنظیم دوربین IP را طی کنید و سپس به کامپیوتر برای مشاهده تصاویر و سایر تنظیمات متصل شوید. IP دوربین باید از رنج آدرس IP های شبکه شما باشد. دوربین را از طریق آداپتور به برق متصل کنید و سپس به مودم یا سوئیچ شبکه وصل کنید.

از طرف دیگر کامپیوتر یا لپ تاپ نیز به همان شبکه باید متصل شوند هم از طریق WIFI و هم از طریق کابل به مودم امکان پذیر است. مرورگر وب را در کامپیوتر/لپ تاپ باز کنید و در بخش آدرس، IP دوربین را وارد کنید. صفحه Log In باز می‌شود. با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور به منو و تنظیمات دوربین دسترسی می‌یابید. در این حالت به راحتی می‌توانید تصاویر را مشاهده کنید برای آنکه تصاویر را ذخیره کنید نیز می‌توانید از کامپیوتر یا فضای ابری استفاده کنید. برای این منظور نیاز به تنظیماتی و برنامه مدیریت دوربین مداربسته در کامپیوتر است.

تست دوربین مدار بسته بدون DVR

در نصب دوربین مداربسته لازم است دوربین ها تست شوند و تصاویر آنها با توجه به محدوده تحت پوشش تنظیم گردند. در برخی مواقع نیاز به تغییر در زاویه دید دوربین وجود دارد که در زمان تست دوربین مداربسته مشخص می گردد. تست دوربین مدار بسته بدون دی وی ار یکی از راهکارهای مفید در تست دوربین بعد از نصب است. شما می توانید توسط دستگاه تستر دوربین مداربسته، دوربین را قبل از نهایی شدن پروژه تست کنید. این دستگاه دارای مانیتور است و در برخی از مدل ها دارای قابلیت اتصال به وای فای را دارد. البته برخی از مدل های تستر دوربین مداربسته فاقد نمایشگر هستند که ابعاد کوچکتری دارند. این مدل تسترها قابلیت ارسال داده و تصویر به سیستم های هوشمند نظیر تلفن همراه، تبلت و PC را دارند. بنابراین از این طریق می توان تصاویر دریافتی دوربین های مداربسته را بررسی و آنالیز نمود.

در انواع تسترهایی که در پروژه دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد تستر فلوک یکی از شناخته شده ترین تسترهاست. این تستر برای بررسی ارتباط شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع توسط آن می توانید اتصالات و ارتباطات سیستم مداربسته خود را بررسی و عیب یابی نمائید.

قیمت دوربین مدار بسته بدون DVR

در صورتی که بخواهید دوربین های مداربسته ای که به DVR نیاز ندارند را خریداری کنید می توانید از دوربین های بیسیم و یا حافظه دار انتخاب نمایید. با توجه به اینکه دوربین های بیسیم از ثبات کمتری در عملکرد برخوردار هستند خرید آنها چندان توصیه نمی شود. از طرفی ارتباط آنها وابسته به Wifi است که وجود هرگونه مانع می تواند این ارتباط را ضعیف و یا قطع کند. دوربین های بدون DVR یا بیسیم از برندهای مطرح و اصلی از قیمت بالایی برخوردارند زیرا عملکردی به مراتب با کیفیت تر از برندهای ناشناخته دارند.

دوربین های بیسیم رایج در بازار اغلب از برندهای نه چندان مطرح و گاهاً Noname  هستند. این سری از دوربین ها ممکن است در ظاهر قابلیت ها و ویژگی های عالی داشته باشند و ارزان قیمت، اما در عمل به این شکل نخواهند بود. در قبال هزینه ای برای آنها می شود نتیجه مطلوبی دریافت نمی شود. در ارتباط با کلیه دوربین های مداربسته باید گفت عموماً دوربین های مداربسته برای استفاده در هر پروژه ای نیاز به دستگاه دی وی ار یا ان وی ار دارند. اما به این مفهوم نیست که فروش آنها الزاماً به همراه دستگاه ضبط DVR یا NVR است. زیرا ممکن است برخی برای سیستم مداربسته ای که از قبل داشته اند نیاز به دوربین اضافه داشته باشند و یا بخواهند تنها نوع دوربین را تغییر دهند.

در نتیجه نیازی به خرید دستگاه نخواهند داشت و تنها هدف آنها خرید دوربین است. در نمایندگی ها معتبر فروش دوربین های مداربسته و دستگاه به طور مجزا صورت می گیرد و کمتر به صورت پکیج عرضه می شوند. قیمت دوربین مداربسته بدون DVR همان قیمتی است که در لیست های قیمت برای دوربین تعیین شده است. در صورتی که دوربین به همراه دستگاه DVR عرضه شود لفظ پکیج در کنار قیمت خواهد آمد.

4.8/5 - (5 امتیاز)