چجوری دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم؟ یکی از سوالاتی که برای بسیاری از مشتریان پیش می آید این است که از طریق تلفن همراه خود مکان مورد نظر را نظارت کنند. به عبارت دیگر گوشی تلفن همراه خود را به دوربین مداربسته تبدیل کنند. اگر در مکان مورد نظرتان دوربین مداربسته نصب کرده اید برای انتقال تصویر دوربین مداربسته به تلفن همراه می توانید مقاله مربوطه را بخوانید. اما اگر می خواهید از موبایل به عنوان دوربین مداربسته استفاده کنید تا پایان این مطلب همراه ما باشید. ذکر این نکته ضروریست که برای این منظور شما به یک سری نرم افزار نیز نیاز دارید. اینترنت نیز برای انتقال تصویر مورد نیاز است.

نرم افزار تبدیل گوشی اندروید به دوربین مداربسته

 برای تبدیل کردن تلفن همراه به دوربین مداربسته نیاز به نرم افزار تبدیل موبایل به دوربین مداربسته دارید. از طریق این سری نرم افزارها می توانید محیط مورد نظر خود را نظارت کنید. نحوه تبدیل در ادامه این مطلب توضیح داده می شود اما قبل از آن به معرفی نرم افزار های مورد کاربرد برای در تلفن های همراه اندروید می پردازیم.

نرم افزار IP Webcam

اولین نرم افزار تبدیل موبایل به دوربین مداربسته نرم افزار IP Webcam است. این نرم افزار را در دستگاه یا موبایلی نصب می کنید که قرار است نقش مانیتور دوربین مداربسته را بازی کند. به خاطر داشته باشید این نرم افزار در دستگاهی که سیستم عامل اندروید دارد اجرا می شود. به عبارت دیگر تصاویر به این تلفن همراه منتقل می شود. نحوه نصب و تنظیم نرم افزار تبدیل گوشی به این صورت است که ابتدا آن را دانلود و نصب نمائید. سپس باید نام کاربری و رمز عبوری را برای آن تعیین کنید. این یوزر پسورد در مراحل بعد برای اتصال به تلفن همراهی که مانیتور شما خواهد بود، نیاز می شود بنابراین به گونه ای انتخاب شود که در خاطرتان بماند.

نرم افزار Tiny Cam Monitor Free

دومین نرم افزار مورد استفاده برای تبدیل تلفن همراه به دوربین مداربسته Tiny Cam Monitor Free است. این نرم افزار با سیستم عامل اندروید سازگار است بعد از نصب می توانید به راحتی آن را اجرا نمایید. از طریق نرم افزار شما تلفن همراه دیگری را به مانیتور تبدیل می کنید. یا به عبارت دیگر شما به کمک این نرم افزار تصاویر گرفته شده توسط گوشی را  در دستگاهی مانند یک گوشی دیگر دریافت و مشاهده خواهید کرد. این نرم افزار به صورت رایگان در گوگل پلی قابل دسترسی است.

چجوری دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم

با استفاده از دو تلفن همراه اندروید می خواهیم آموزش تبدیل گوشی به دوربین مداربسته را توضیح دهیم. یکی از این گوشی ها دوربین مداربسته شما می شود به آن موبایل “الف” می گوییم و دیگری مانیتور که موبایل “ب” خواهد بود.

مرحله اول تنظیم موبایل “ب”

در موبایل “ب” نرم افزار IP Webcam را نصب کنید. با اجرای آن گزینه Local Broadcasting  را انتخاب کنید (تصویر شماره 2) وارد بخش Login/Password می شوید (تصویر شماره 3). در این بخش نام کاربری و رمز عبور را تعیین می کنید. دقت کنید پسورد نه آنقدر ساده باشد که قابل حدس برای دیگران شود و نه آنقدر سخت که خود شما نیز آن را  فراموش کنید.

تصویر شماره 3

تصویر شماره 2

تصویر شماره 1

در موبایل “الف” نرم افزار Tiny cam monitor free نصب کنید. در زمان اجرا استپ های مختلف را طی کنید تا صفحه Enjoy! که در پایین آن گزینه Assign Random Cameras فعال است، تیک آن را بردارید و به مرحله بعد بروید. در صفحه مشاهده شده (Manage Cameras) بخش پایین سمت راست یک دکمه برای افزودن دوربین وجود دارد آن را کلیک کنید. در گزینه های مشاهده شده مورد Add IP Camera را انتخاب کنید. صفحه جزئیات برای تنظیمات دوربین برای شما نمایش داده می شود. در داخل این صفحه به دنبال گزینه های User Name و Password باشید با کلیک روی آن ها می توانید مقادیر مورد نظر را وارد کنید.

این مقادیر مربوط به دستگاهی است که مانیتور شما محسوب می شود و از طریق آن می توانید مانیتورینگ داشته باشید. به عبارت ساده تر همان یوزر پسوردی که برای موبایل “ب” در مرحله قبل تعریف کرده اید را در موبایل “الف” وارد می کنید. بعد از اضافه کردن دوربین موبایل “ب” در این نرم افزار (به موبایل “الف”) می توانید تنظمیات دیگر را به دلخواه تغییر دهید.

بر می گردیم به موبایل “ب” در همان بخشی که برای تعیین نام کاربری و رمز عبور Local broadcasting را انتخاب کردید، در پایین لیست گزینه ای با این عبارت ” Stream on device boot” وجود دارد که تیک آن را می زنیم تا فعال شود. پیغام ظاهر شده را تایید و روی عبارت Start Server کلیک کنید. ناحیه دوربین در موبایل “ب” باز می شود و در انتهای صفحه یک آدرس IP می دهد. این باید در موبایل “الف” وارد شود. در موبایل “الف” ناحیه ای که نام کاربری و رمز عبور را وارد کردید به دنبال گزینه Hostname/IP address باشید. روی آن کلیک کرده و IP نمایش داده شده در موبایل “ب” را وارد و سپس OK کنید.

مشاهده تصویر دوربین مداربسته ایجاد شده با موبایل

در موبایل “ب” گزینه Camera brand را بیابید و کلیک کنید. در لیست نمایش داده شده IP Webcam for Android را انتخاب کنید. از صفحات خارج می شود مشاهده خواهید کرد که تصاویر گرفته شده توسط دوربین موبایل”ب” گرفته می شود روی صفحه موبایل “الف” قابل مشاهده است. برای استفاده در مدت زمان بیشتر باید شارژ تلفن همراه را در نظر بگیرید و همچنین اینترنت برای این نوع تبدیل لازم است تا تصاویر به صورت آنلاین روی تلفن همراه دیگر منتقل و قابل مشاهده شود.

تصویر شماره 4

نرم افزار تبدیل گوشی آیفن به دوربین مداربسته

برای تبدیل کردن گوشی قدیمی به دوربین مداربسته یا جاسوسی در سیستم عامل های مختلف نرم افزارهای مختص خود را می طلبد. برای گوشی های آیفن با سیستم عامل IOS نرم افزارهای متنوعی وجود دارد که در ادامه به معرفی 4 اپ پر کاربرد می پردازیم.

1. نرم افزار iCamSource Pro Mobile برای تبدیل گوشی آیفن به دوربین مداربسته

نرم افزار iCamSource Pro Mobile به صورت پولی بوده و برای گوشی های آیفن مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار برخلاف برخی از نمونه های خود نسخه رایگان ندارد. اغلب اپلیکیشن های پولی یک نسخه رایگان با امکانات محدودتر منتشر می کنند. این موضوع برای اپلیکیشن iCamSource Pro Mobile صدق نمی کند و شما برای استفاده از آن باید مبلغی حدود 5 دلار هزینه کنید. برای ارسال ویدیو لازم است اپ دیگری به نام iCam Pro Webcam Streaming را که نسخه رایگان نیز دارد نصب کنید. با نصب هر دو این نرم افزارها می توانید تصاویر و صدا را از گوشی آیفن یا آیپد خود به دیگر دیوایس ها ارسال کنید.

2. نرم افزار EpocCam

نرم افزارهای زیادی برای تبدیل گوشی به دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این نرم افزارها EpocCam است که برای تبدیل دوربین آیفن به وبکم مورد استفاده قرار می گیرد. البته از محبوب ترین آنهاست. این نرم افزار یا اپ با اپلیکیشن های مختلف ویدیویی که از وبکم استفاده می کنند مانند اسکایپ و گوگل هنگاست سازگار است. شما می توانید این نرم افزار را برای دوربین اصلی و دوربین سلفی استفاده کنید. برای این منظور باید نرم افزار را روی آیفن نصب کنید. همچنین درایور لازم را می توانید از وب سایت سازنده دانلود و نصب نمائید. ایجاد ارتباط و اتصال به طور خودکار صورت می گیرد.

در صورتی که بخواهید ارتباط صوتی و ضبط صدا داشته باشید پیشنهاد می کنیم از نسخه Pro  این نرم افزار بهره بگیرید. ضمناً مزیت استفاده از نسخه Pro پاک شدن لوگوی اپلیکیشن در گوشه ی ویدیو و قابلیت تنظیم فوکوس به طور دستی و افزایش روزلوشن است.

3. نرم افزار AtHome Camera

نرم افزار دیگری که می توانید برای ارتباط و نظارت تصویری با موبایل استفاده کنید اپ AtHome Camera است. این نرم افزار جالب را شما می توانید به شکل های مختلف مورد استفاده قرار دهید. به عنوان مثال از طریق کامپیوتر (PC) از دوربین موبایل استفاده کنید و یا عکس آن از طریق تلفن همراه از وبکم سیستم استفاده کنید. ویژگی های جالب دیگر این نرم افزار امکان ارتباط صوتی دو طرفه را فراهم می کند. همچنین از قابلیت تشخیص حرکت یا Motion Detection می توانید بهره مند شوید. حتی شما می توانید در بازه زمانی مشخصی ضبط تصویر را داشته باشید. در نظر داشته باشید این نرم افزار با سیستم عامل ویندوز، مک و IOS سازگار است.

4. نرم افزار Cloud Baby Monitor

این اپلیکیشن همانطور که از نامش پیداست برای مشاهده وضعیت و تحت نظارت قرار دادن کودک استفاده می شود. در صورتی این نرم افزار را می توانید نصب کنید که دستگاه شما سیستم عامل IOS داشته باشد. با نصب آن به راحتی می توانید شرایط نوزاد و کودک خود را منزل رصد کنید. در صورت شنیده شدن صدا و حرکت مانند بیدار شدن کودک، برای شما آالارم ارسال می شود . از ماجرا مطلع می شوید. همچنین می توانید در صورت تمایل با فرزندتان مکالمه صوتی برقرار کنید و برای او لالایی بخوانید.

نصب اپلیکیشن Cloud Baby Monitor روی ساعت های هوشمند اپل (Apple Watch) برای شما این امکان فراهم می شود که آلارم ها را روی ساعت خود دریافت کنید. اگر نرم افزار را روی لپ تاپ یا دستگاه با سیستم عامل مک نصب کنید تصاویر در این سیستم نیز قابل مشاهده خواهد بود.

تبدیل گوشی به دوربین مداربسته بدون اینترنت

در اغلب نرم افزارهای موجود برای تبدیل موبایل به دوربین مداربسته شما نیاز به اینترنت دارید. زیرا بهترین و ارزان ترین بستر برای انتقال داده و تصاویر است. اما در صورتی که به هر دلیلی نخواهید از اینترنت برای نظارت تصویری توسط تلفن همراه استفاده کنید می توانید از شبکه داخلی منزل یا محل کار استفاده کنید. این موضوع محدودیت های خود را دارد. از جمله محدودیت مکانی است که تنها در محدوده شبکه داخلی شما می توانید تصاویر را داشته باشید. از بهترین نرم افزارهای تبدیل گوشی به دوربین داربسته بدون اینترنت با شرایط گفته شده IP Webcam هست. شما این نرم افزار را نصب کنید و با اتصال به شبکه داخلی مکان مورد نظر را تحت نظارت خود داشته باشید.