نظارت بر محیط توسط دوربین مداربسته بسیار کارا و مفید است. زمانی که شما در آن مکان حضور ندارید اهمیت نظارت و امکان دسترسی به تصاویر از راه دور بیشتر مشخص می شود. در این مواقع اگر اقدام به نصب دوربین مدار بسته روی گوشی تلفن همراه کنید بخشی از کار انجام شده است. در واقع انتقال تصاویر دوربین مدار بسته به تلفن همراه انجام شده است. در زمان هایی که به مسافرت رفته اید و می خواهید محل سکونت یا محل کار خود را رصد کنید. اما در مواقعی که می خواهید ابتدا دوربین مداربسته را نصب و سپس روی تلفن همراه تصاویر آن را مشاهده کنید باید نکاتی را بدانید. در زمان نصب علاوه بر آشنایی با اصول نصب دوربین مداربسته باید از اشتباهات رایج در نصب دوربین مدار بسته نیز آگاه باشید. همچنین بتوانید در صورت بروز آنها را رفع کنید. شرح این اشتباهات در مقاله ای با همین عنوان آمده است و از حوصله این مقاله خارج است.

اهمیت انتقال تصویر دوربین مداربسته

حضور مداوم در محل کار یا زندگی همیشه مقدور نیست. همچنین در محیط کار نظارت بر تک تک واحدها به طور همزمان و بدون دوربین مداربسته ممکن نیست. وجود انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل از بسیاری از سرقت ها جلوگیری کرده و همچنین می تواند باعث حفظ نظم و عملکرد کارکنان در محیط های کاری شود. اگر بخواهید می توانید سیستم های هشدار دهنده بر روی موبایل را فعال کنید تا در صورت مشاهده مورد مشکوک به فرد هشدار دهد. جالب است بدانید این سیستم موجب افزایش بهره وری کارکنان در ادارات، سازمان ها و شرکت ها است. برای افرادی که حیوان خانگی در منزل نگه داری می کند با نصب دوربین مدار بسته روی تلفن همراه از راه دور می توانید آن را کنترل و نظارت کنید.

برنامه نصب دوربین روی گوشی

برای اتصال دوربین های مدار بسته روی تلفن همراه باید از اپلیکیشن های مرتبط استفاده کنید. نمونه ای از اپلیکیشن ها : iCamViewer، CCTV Viewer، mCam View، SuperLive Pro و EverFocus EPRO NVR هستند. این اپلیکیشن ها را به صورت رایگان می توانید مورد استفاده قرار دهید. آنها به کاربران ارائه خدمات کرده و برای گوشی های اندروید و ios نیز قابل استفاده هستند. نرم افزارهای مختلف به صورت متفاوتی از هم کار می کنند. اما به طور کلی نحوه کار کردن آنها به یک صورت است. برای استفاده از این نرم افزارها باید در ابتدا آنها را دانلود کنید.

اتصال دستگاه ضبط به مانیتور

دستگاه ضبط یا DVR را به مانیتور اتصال دهید. برای این منظور از کابل HDMI یا VGA استفاده کنید. ارتباط زمانی درست برقرار می شود که کابل ها سالم بوده و درست متصل شده باشند. این کار برای انجام تنظیمات DVR برای نصب دوربین مدار بسته روی موبایل انجام می شود.

تنظیم دستگاه DVR

با توجه به برند دستگاه و سیستم مداربسته ممکن است کمی گزینه ها متفاوت باشند. با کمی جستجو می توانید گزینه معادل را در سیستم خود بیابید. وارد تنظیمات Setting  شوید. در قسمت شبکه Network گزینه ای به نام Obtain an IP Address Automatically را غیر فعال کنید. در قسمت  STATIC IP ، در کادر ip address کد  192.168.1.، در کادر Subnet mask کد 255.255.255.000، در کادر Gateway کد 192.168.1.1 و در قسمت HTTP PORT باید عدد 80 وارد و تایید کنید. پس از آن دستگاه را یک بار خاموش و روشن کنید.

تنظیمات روتر یا مودم

پس از تنظیمات DVR در نصب دوربین مداربسته روی گوشی نوبت به تنظیمات روتر می رسد. برای این کار پس از روشن کردن مانیتور کامپیوتر باید آن را به وای فای یا LAN متصل کنید. پس از آن باید در قسمت مرورگر اینترنت بخش آدرس  ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و یا ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ را وارد کنید. در دفترچه راهنمای روتر رمز عبور و نام کاربری وجود دارد غالباً admin و admin است. در صورتی که تغییر داده باشید باید رمز جدید را وارد کنید. در قسمت PORT FORWARDING گزینه Add New را انتخاب و بخش های آن را پر کنید. این قسمت ها شامل پورت است که باید عدد 80 در آن درج گردد. در قسمت IP address نیز 192.168.1.7 وارد گردد. پس از ذخیره نمودن اطلاعات وارد شده باید مودم wifi را یک بار خاموش و روشن کنید.

نحوه اتصال DVR به اینترنت و چک کردن تنظیمات آن

پس از انجام تنظیمات مودم و دستگاه ضبط DVR لازم است از طریق کابل شبکه DVR را به مودم متصل و سپس اینترنت را وصل کنید. پس از آن باید در مرورگر کامپیوتر کد ۱۹۲.۱۶۸.۱.۷:۸۰ را وارد نموده و نام کاربری و پسورد آن را وارد نمایید. در صورتی که رمز و کاربری را تغییر نداده باشید در دفترچه راهنمای DVR می توانید آنها را بیابید. در این مرحله می توانید تصاویر ضبط شده را در مانیتور یا صفحه نمایش مشاهده کنید.

آخرین مرحله اتصال به دوربین مداربسته از راه دور

به انتهای نحوه اتصال به دوربین مداربسته از راه دور رسیدیم. کار اساسی برای نصب دوربین مداربسته روی گوشی تلفن همراه در این بخش انجام می شود. وایفای گوشی یا تلفن همراه را روشن کنید سپس از طریق بهترین نرم افزارهای انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل مانند: iCamViewer، CCTV Viewer، mCam View، SuperLive Pro و EverFocus EPRO NVR تصاویر را مشاهده کنید. پس از این که برنامه مورد نظر را در موبایل خود اجرا کردید اطلاعات خواسته شده را در کادرهای مربوطه وارد نمایید. در قسمت NETWORK باید کلمه WIFI را وارد کنید و در قسمتی که IP &PORT از شما خواسته می شود باید کد 192.168.1.7:80 را وارد کنید. پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبورlog in  یا Enter را کلیک کنید. کار اصلی نصب دوربین مداربسته روی موبایل به اتمام رسید. حال می توانید نظارت را از طریق موبایل انجام دهید و تصاویر دوربین مداربسته را در گوشی خود مشاهده کنید.

نکته مهم در نحوه اتصال به دوربین مداربسته از راه دور

  • از مواردی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای نصب دوربین مداربسته روی گوشی باید از مرورگر Internet Explorer استفاده کنید.
  • اگر سیستم های مختلفی را مورد استفاده قرار می دهید حتماً برای هر یک از سیستم ها تنظیمات به صورت جداگانه انجام شود.
  • الزامی به اینترنت با ترافیک بالا وجود ندارد اما در نظر داشته باشید سرعت اینترنت بر روی کیفیت تصاویر ارسالی موثر است. همچنین وضوح و کیفیت تصاویر برای ارسال قابل تنظیم هستند. به این ترتیب می توانید از حجم ترافیک کمتری استفاده کنید. چنانچه اینترنت شما ضعیف باشد احتمال مشاهده تصاویر به صورت بی کیفیت و با وضوح بسیار پایین وجود خواهد داشت.
  • امکان هک دوربین های مدار بسته یک احتمال مورد انتظار است. مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری خصوصاً در زمان ارتباط های اینترنتی مورد حمله هکرها قرار می گیرد. پیشنهاد ما این است که برای جلوگیری از هک شدن، نام کاربری و رمز عبورهایی در دفترچه راهنمای وسایل وجود دارد را حتماً تغییر دهید. به عبارت دیگر از رمزهای پیش فرض استفاده نکنید. رمز عبوری که انتخاب می کنید باید امکان حدس زدن توسط هکر را به حداقل برساند در نتیجه پسورد ساده ای انتخاب نکنید. استفاده از حروف و اعداد به صورت ترکیبی در انتخاب پسورد می تواند از هک شدن آن جلوگیری نماید. 
4.6/5 - (9 امتیاز)