برای پیشگیری از نوسان برق دوربین مدار بسته نیازی به انجام کارهای پیچیده نیست با چند راهکار ساده می توانیم از نوسان برق جلوگیری کنیم. نوسان برق دوربین مداربسته از رایج ترین علت هایی است که موجب آسیب به دوربین می شود. به طور کلی تمام تجهیزات الکترونیکی برای فعال شدن و کار کردن نیاز به انرژی برق دارند. هر تجهیزی براساس ویژگی که دارد از ولتاژ و جریان برق مشخصی پشتیبانی و تغذیه می کند. حال به هر دلیل ولتاژ برق کم یا زیادتر از استاندارد آن وسیله و دستگاه شود منجربه سوختن و آسیب دستگاه می شود. دوربین مداربسته از تجهیزات مهم و امنیتی است که در حفظ و نگهداری آن باید کوشا بود. در این مقاله می خواهیم بدانیم چگونه مانع نوسان برق در دوربین مداربسته شویم و آن را محافظت کنیم. از دلایل سوختن دوربین مداربسته، نوسان برق دوربین مدار بسته اولین  و متداول ترین علت هاست.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 1. برق دوربین مداربسته چیست
 2. محافظت قبل از نصب دوربین
 3. محاسبه افت ولتاژ
 4. محاسبه حداکثر مصرف انرژی دوربین مدار بسته
 5. قانون 80 درصد 
 6. استفاده از محافظ برای پیشگیری از نوسان برق دوربین مداربسته
 7. آسیب دیدن دوربین های مدار بسته توسط صاعقه

 

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

1. برق دوربین مداربسته چیست

وقتی صحبت از برق دوربین مداربسته به میان می آید، گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد، از گزینه های ولتاژ پایین 12 ولت DC و 24 ولت AC تا راه حل های تک خطی مانند Power over Ethernet (PoE) و Power over Coax (PoC.. . صرف نظر از نوع توان یا روش مورد استفاده، دو نکته اصلی برای عملکرد طولانی مدت و بدون مشکل دوربین مداربسته وجود دارد: ولتاژ و آمپر.

A. ولتاژ:

ولتاژ فشاری است که توسط منبع برق مدار الکتریکی برای حرکت الکترون‌های باردار (جریان) از طریق یک حلقه رسانا اعمال می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد کارهایی مانند تامین انرژی دوربین را انجام دهند. ولتاژ بر حسب ولت (V) بیان می شود. می تواند جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC) باشد.

B. آمپر:

آمپر قدرت جریان الکتریکی است که از نقطه ای در مدار در یک دوره زمانی معین عبور می کند. نمادهای مورد استفاده برای آمپر:

 • A = آمپر، برای مقدار زیادی جریان (1000).
 • mA = میلی آمپر، یک هزارم آمپر (0.001).

در ادامه نکات ولتاژ و آمپراژ را ارائه می دهیم که نصابان دوربین های ولتاژ پایین می توانند برای جلوگیری از اشتباهات رایج نصب هنگام اتصال برق به دوربین مدار بسته از آنها استفاده کنند. به این ترتیب از بروز نوسان برق در دوربین مداربسته نیز جلوگیری می کنند.

2. محافظت قبل از نصب دوربین

قبل از نصب دوربین مداربسته ولتاژ را بررسی کنید زیرا بررسی نوع ولتاژ دوربین بسیار مهم است. وجود نوع ولتاژ نادرست در دوربین می تواند آسیب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد و گارانتی را باطل کند. به عنوان مثال، یک اشتباه رایج، اتصال منبع تغذیه AC 24 ولت به یک دوربین DC 12 Volt است. متأسفانه، در صورت اتصال ولتاژ اشتباه، دوربین می تواند در عرض چند ثانیه بسوزد. استفاده از دوربین دو ولتاژ یک راه ساده برای جلوگیری از سوختن دوربین است. شما می‌توانید با خیال راحت یک دوربین دو ولتاژ را با 12 ولت DC یا AC 24 ولت بدون تردید تغذیه کنید.

3. محاسبه افت ولتاژ

افت ولتاژ را محاسبه کنید. هنگامی که سیم طولانی برای تغذیه دوربین به کار می رود، معمولاً با مشکلی مواجه می شوید که در آن ولتاژ تحویلی به دوربین با ولتاژ اندازه گیری شده در محل منبع تغذیه مطابقت ندارد. این به دلیل افت ولتاژ است. افت ولتاژ کاهش پتانسیل الکتریکی در طول مسیر جریان در مدار الکتریکی است.

مقدار افت ولتاژ تحت تأثیر عوامل مختلفی است:

 • هرچه طول سیم طولانی تر باشد، افت ولتاژ بیشتر می شود.
 • هرچه سیم نازکتر باشد (گیج بالاتر)، افت ولتاژ بیشتر است.
 • هرچه جریان جریان دوربین بیشتر باشد، افت ولتاژ بیشتر می شود.
 • هرچه ولتاژ منبع کمتر باشد، افت ولتاژ بیشتر است.
جلوگیری از نوسان برق در دوربین مداربسته

در نتیجه، استفاده از محاسبه افت ولتاژ برای محاسبه ولتاژ دوربین قبل از اجرای سیم به دوربین بسیار مهم است. اگر تخمین‌های شما ولتاژ پایین را نشان می‌دهد، ممکن است لازم باشد کابل برق را کوتاه کنید، منبع تغذیه را به دوربین نزدیک‌تر کنید، یا از یک سیم گیج بزرگ‌تر استفاده کنید. gauge wire به استانداردی برای خصوصیات یک سیم رسانا مرتبط می شود.

همچنین ایده خوبی است که پس از نصب از یک ولت متر برای بررسی دوباره ولتاژ واقعی دوربین استفاده کنید. یک قانون کلی رایج این است که افت ولتاژ بیش از 10٪ ولتاژ اصلی قابل قبول نیست. برای مثال، 10.8 ولت معمولا برای تغذیه یک دوربین 12 ولت کافی است.

4. محاسبه حداکثر مصرف انرژی دوربین مدار بسته

برای حداکثر مصرف انرژی برنامه ریزی کنید. اگر دوربین مدار بسته شما دارای LED مادون قرمز، بخاری داخلی یا لنز موتوری است، مستعد مصرف انرژی بیشتر است. در صورتی که این قابلیت ها در دوربین فعال ‌شوند دوربین مداربسته انرژی بیشتری مصرف می‌کند. اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه شما دارای آمپری بیش از اندازه کافی برای تحمل حداکثر توان مصرفی دوربین است.

برای مثال دوربین دید در شبی را در نظر بگیرید که دارای 6 LED مادون قرمز با شدت بالا و یک لنز فوکوس خودکار موتوری واقعی 7 ~ 22 میلی متری (ƒ1.6) در روز/شب است. در صورتی که این دوربین در شب شروع به کار می کند که LED های آن روشن می شوند. بنابراین دوربین به برق بیشتری نیاز خواهد داشت. تصاویر زیر تفاوت عملکرد دوربین در روز و شب را نشان می دهند.

تصویر روز

همانطور که در تصویر نشان داده شده است، هنگامی که از منبع تغذیه 500 میلی آمپر تغذیه می شود، دوربین در طول روز کاملاً کار خواهد کرد. این به این دلیل است که در طول روز فقط از 350 میلی آمپر استفاده می کند.

چگونه مانع نوسان برق در دوربین مداربسته شویم

تصویر شبانه

هنگامی که LED های IR در شب روشن می شوند، دوربین خاموش می شود. منبع تغذیه 500 میلی آمپر جریان کافی برای پوشش حداکثر توان مصرفی دوربین را ندارد. به همین دلیل دوربین مداربسته خاموش می شود.

چگونه مانع نوسان برق در دوربین مداربسته شویم

برای اصلاح این مشکل، نصاب باید از منبع تغذیه 1.5 آمپر یا بالاتر استفاده کند تا حداکثر توان مصرفی دوربین را محاسبه کند.

5. قانون 80 درصد

هنگام روشن کردن دوربین ها، توصیه می شود از 80 درصد حداکثر ظرفیت منبع تغذیه برای جلوگیری از مشکلات اضافه بار استفاده کنید. فرض کنید 16 دوربین داریم که هر کدام 250 میلی آمپر دارند:

 • 16 دوربین x 0.25 میلی آمپر = 4 آمپر
 • هنگام در نظر گرفتن قانون 80٪: 4 آمپر / 0.80 = 5 آمپر

برای رعایت قانون 80 درصد، منبع تغذیه ما باید حداکثر خروجی برق کل حداقل 5 آمپر داشته باشد تا از اضافه بار احتمالی جلوگیری شود. با رعایت قانون 80 درصد، می‌توانید از طول عمر منبع تغذیه اطمینان حاصل کنید و هرگونه تقاضای ناگهانی برای برق بیشتر، مانند زمانی که سیستم برای اولین بار روشن می‌شود، را در نظر بگیرید. به این ترتیب سیستم با افت و نوسان برق در دوربین مداربسته مواجه نخواهد شد.

6. استفاده از محافظ برای پیشگیری از نوسان برق دوربین مداربسته

محافظ های دوربین مداربسته با توجه به ساختار و مدلی که دارند در بخش های مختلف می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان محافظ کابل کواکسیال که برای جلوگیری از آسیب نوسان برق در اتصالات با بستر کواکسیال و فیش BNC استفاده می شود. این نوع از محافظ به صورت قطعه ایست که قبل از اتصال کابل به دستگاه قرار می گیرد و از طریق سیم اتصال به زمین برق اضافی را به زمین انتقال می دهد.

محافظ های استابلایزر نوع دیگری از محافظ های برق است که با تشخیص هر گونه افت جریان و تغییر ولتاژ یا همان نوسان برق مانع از آسیب دستگاه متصل می شود. استابلایزر در زمان تغییر ولتاژ اقدام به رفع آن نموده و جریان برق ثابتی را به دستگاه و دوربین های مداربسته می دهد.

محافظ های برق UPS نیز نوع دیگری از محافظ های برق برای تجهیزات الکترونیکی و دوربین مداربسته هستند. وجود باتری درون این محافظ موجب می شود در صورت قطع برق نیز شما از نعمت برق بهره مند باشید و تجهیزات شما خاموش نشوند. در زمان نوسان و تغییر ولتاژ نیز جریان با ولتاژ ثابت را به دستگاه  ها و تجهیزات متصل منتقل می کند.

7. آسیب دیدن دوربین های مدار بسته توسط صاعقه

یکی از عامل هایی که در دوربین های مداربسته نوسان برق ایجاد می کند صاعقه است. در فصول بارانی، رعد و برق و صاعقه بسیار رخ می دهد. جالب است بدانید در این فصول خرابی و سوختن دوربین های مداربسته نیز بیشتر است. اگر رعد و برق روی دوربین مداربسته بیفتد، دوربین ممکن است به نحوی آسیب ببیند که غیر قابل تعمیر باشد. اگر چنین آسیبی به دوربین مداربسته وارد شود، از بسیاری جهات به معنای ضرر است. اول از دست دادن دوربین و دوم اینکه دوربین آسیب دیده می تواند فرصت خوبی را برای سارقان فراهم کند. دوربین‌های بولت بیشتر مستعد آسیب‌های این چنینی هستند، زیرا معمولاً در فضای باز نصب می‌شوند.

راه حل پیشگیری از نوسان برق دوربین مداربسته

رعد و برق منابع نقطه ای را جذب می کند. دوربین مدار بسته می تواند رعد و برق را جذب کند زیرا بیشتر شبیه یک جسم نقطه ای است. همچنین یک وسیله الکترونیکی است که فرصت مضاعفی را برای برخورد صاعقه بر روی دوربین مداربسته فراهم می کند. استفاده از میله برق گیر در سقف ساختمان می تواند راه حلی ممکن برای این مشکل باشد. راه حل دیگر برای جلوگیری از آسیب صاعقه، استفاده از سیم های عایق خوب و سیستم ارتینگ خوب است. پوشش پلاستیکی روی دوربین مداربسته نیز می تواند کمک بزرگی باشد.

چقدر مفید بود؟ 🙂