یکی از قابلیت های بسیار پیشرفته در دوربین مداربسته قابلیت تشخیص پلاک خودروهاست. این نوع از دوربین ها دارای یک نرم افزار قدرتمند برای تشخیص دقیق پلاک خودروها حتی در هنگام حرکت هستند. این قابلیت یکی از مجموعه قابلیت های تجزیه و تحلیل تصاویر این دوربین ها این است که می توان با نصب دوربین مداربسته در سطح شهر و در شرایط مختلف جوی، سرعت بالا، تابش نور چراغ ماشین ها و … پلاک خودروها را تشخیص داد. در این مطلب قصد داریم تا به شرح مکانیسم عملکرد این نوع از دوربین ها بپردازیم.

ویژگی های مهم دوربین مداربسته پلاک خوان

بسترسازی پروژه های مداربسته با استفاده از این دوربین های مداربسته پلاک خوان با بسترسازی دوربین های معمولی تفاوت داشته و بسیار پیچیده تر و تخصصی تر خواهد بود. دوربین های پلاک خوان بواسطه نرم افزار قدرتمند خود حتی از مسافت های طولانی نیز می توانند پلاک خودروهای در حال حرکت را تشخیص دهند. از دیگر مزایای این دوربین ها این است که تمامی اطلاعات ثبت شده در آنها اعم از نوع پلاک، شماره پلاک، نوع خودرو، اطلاعات زمانی و … را در دسترس کاربران خواهد بود. در ادامه به برخی از این ویژگی ها مفصلا اشاره می شود:

کیفیت تصویر:

خصوصیت بارز دوربین مداربسته پلاک خوان کیفیت تصویر بالای آن است. این به این دلیل است که توانایی دوربین برای ثبت جزئیات بیشتر ارتباط مستقیمی با رزولوشن آن دارد. هرچه رزولوشن دوربین بالاتر باشد کیفیت تصویر بهتری ارائه داده که تمامی جزئیات در آن به خوبی نمایان خواهد بود.

قابلیت WDR:

یکی از قابلیت های مهم در ارائه تصاویر با کیفیت در دوربین های مداربسته، قابلیت WDR است. دوربین هایی که مجهز به قابلیت WDR هستند می توانند در شرایط نوری بد و نامناسب روشنایی را به خوبی در سطح تصویر توزیع کنند. این عمل مانع از سیاه و تیره شدن تصویر در هنگام تابش مستقیم نور می شود. دوربین پلاک خوان نیز می بایست به این قابلیت مجهز باشند زیرا در اغلب موارد در فضای باز و در زیر تابش مستقیم نور خورشید نصب می شوند.

دید در شب IR: 

دوربین های پلاک خوان به قابلیت دید در شب مجهز هستند. یک خصوصیت مهم درباره قابلیت دید در شب دوربین مداربسته، برد آن است. برد دید در شب دوربین پلاک خوان باید به اندازه برد پلاک خوانی آن باشد. یعنی چنانچه دوربین مسافت دور را تصویربرداری کند و برد دید در شب دوربین کمتر از این مسافت باشد در شب تصویربرداری دچار مشکل خواهد شد.

قابلیت پلاک خوانی در برخی از مدل های دوربین آنالوگ هایک ویژن وجود دارد. اگر مایل به استفاده از این نوع دوربین پلاک خوان هستید باید بدانید که کیفیت تصویری برابر با 720 تیوی لاین یا 0.5 مگاپیکسل ارائه می دهند. این رزولوشن کارایی چندانی ندارد. این دوربین های قدیمی قادر بودند با استفاده از لنزی با فاصله کانونی 3.6 میلی متر با زاویه دیدی برابر با 75 درجه تا فاصله 3 متر پلاک خودرو ها را تشخیص دهند. برای افزایش عمق دید می توان از لنزهای با فاصله کانونی بالاتر استفاده کرد.

دوربین پلاک خوان تحت شبکه

با توجه رزولشن بالای تصاویر در دوربین های تحت شبکه قابلیت پلاک خوانی در این دوربین ها خروجی بهتری خواهد داشت. این دوربین ها از کیفیت بالایی برخورداراند و بهترین گزینه برای دستیابی به قابلیت پلاک خوانی خواهند بود. البته لازم به ذکر است که هزینه خرید این دوربین ها به نسبت بیشتر از دوربین های آنالوگ خواهد بود.

کاربرد دوربین پلاک خوان

 یکی از مکان های پرکاربرد برای دوربین مداربسته پلاک خوان پارکینگ های عمومی است. در این مکان ها می توان با استفاده از دوربین پلاک خوان به خوبی اعمالی همچون پرداخت وجه، رفت و آمد خودروها و … را کنترل و مدیریت نمود.

 برای ثبت خودکار پلاک تمامی خودروهایی که به محلی خاص وارد می شوند و تهیه گزارش آماری از آنها می توان از این نوع دوربین استفاده کرد.

 می توان از دوربین پلاک خوان به منظور کنترل ورود خودروهای مجاز مانند تاکسی ها و حمل و نقل عمومی در داخل فرودگاه ها استفاده کرد.

 با اتصال این دوربین ها به سیستم آلارم می توان در هنگام ورود وسایل نقلیه غیرمجاز به محوطه مورد نظر هشدارهای لازم را ایجاد کرد.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020