یکی از قابلیت های جذاب در دوربین های مداربسته تشخیص پلاک خودرو است. نصب دوربین پلاک خوان در اماکن مختلف از جمله پارکینگ ها کمک بسزایی در بالا بردن میزان امنیت این فضاها کرده است. تکنولوژی تشخیص پلاک ماشین به نحویست که دوربین را قادر به ثبت دقیق پلاک در شرایط مختلف آب و هوایی، سرعت بالا، لاین های مختلف، تابش نور و… می سازد. در این مقاله به نحوه عملکرد و نصب دوربین مداربسته پلاک خوان می پردازیم.  در انواع دوربین های تشخیص پلاک به دوربین های LPR و ANPR برخورد می کنیم. در ادامه تفاوت LPR و ANPR را شرح می دهیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  • دوربین LPR و ANPR
  • ویژگی های مهم دوربین مداربسته پلاک خوان
  • کاربرد دوربین LPR/ANPR
  • نصب دوربین پلاک خوان
  • تشخیص پلاک در شب
  • مزایای دوربین مداربسته پلاک خوان

دوربین LPR چیست

LPR یا License Plate Recognition به معنی تشخیص پلاک خودرو است. این اصطلاح اغلب جهت توصیف دوربین‌ مداربسته تشخیص پلاک است که کاربرد تخصصی دارد. موانعی مانند سرعت خودرو، مه آلودگی هوا، سطح بازتاب شونده پلاک و… نمی توانند بر عملکرد این دوربین ها خللی ایجاد کنند.

دوربین ANPR چیست

ANPR یاAutomatic Number Plate Recognition  به معنی تشخیص خودکار پلاک است. از این اصطلاح در بیشتر مواقع برای توصیف نرم افزار دوربین LPR استفاده می شود. این نرم افزار نوشته روی پلاک را مانند یک رشته متنی، ترکیبی از عدد و حروف (همان نوشته روی پلاک) ذخیره می کند. جستجو پلاک با مطابقت آن با موارد قبلی موجود در پایگاه داده به راحتی انجام می شود.

مفهوم کلی LPR و ANPR یکی است

نکته قابل توجه این است که در حالت کلی هر دو این اصطلاح به یک مفهوم به کار می رود. یکی از دلایل آن این است که برخی از کشورها پلاک های خود را ” license plates ” و برخی دیگر ” number plates ” می نامند. برای مثال در ایالات متحده آمریکا و کانادا licence plate معادل پلاک خودرو است. همچنین در بریتانیا، استرالیا و… اصطلاح number plate  به معنی پلاک است. در نتیجه دوربین LPR و ANPR هر دو به یک تکنولوژی اشاره دارند. تفاوت اصلی این دوربین ها با دوربین LPC (License Plate Capture) است. زیرا دوربین LPC  پلاک را مانند تصویر ثبت می کند و آن را تجزیه و تحلیل نخواهد کرد.

ویژگی های مهم دوربین پلاک خوان

اکثر صاحبان مشاغل و کاربرانی که نیاز به نصب دوربین پلاک خوان دارند زمان لازم برای ضبط هر پلاک ثبت شده توسط دوربین را ندارند. بنابراین زمانی که نیاز به پلاک خاصی دارید، قبل از اینکه پلاک مناسب را پیدا کنید، باید تعداد زیادی فایل تصویری و ویدیویی را بررسی کنید. این عمل می تواند به یک کار بسیار وقت گیر تبدیل شود. در نتیجه اگر می خواهید در زمان صرفه جویی کنید و شماره پلاک خودرو به طور خودکار تشخیص و ثبت شود. همچنین این اطلاعات به یک پایگاه داده برای جستجوی آسان، فیلتر قابل تنظیم و بازیابی فوری تبدیل شود. به دوربینی پیشرفته تر از LPC نیاز داریم. اینجاست که ویژگی های دوربین تشخیص پلاک یا LPR بیشتر مورد توجه واقع می شود.

کیفیت تصویر:

خصوصیت بارز دوربین مداربسته پلاک خوان کیفیت تصویر بالای آن است. توانایی دوربین برای ثبت جزئیات بیشتر ارتباط مستقیمی با رزولوشن آن دارد.

قابلیت WDR:

یکی از قابلیت های مهم در ارائه تصاویر در شرایط نوری با سطوح مختلف مورد نیاز است WDR واقعی است. این ویژگی در دوربین LPR مانع از سیاه شدن تصویر در زمانی که سطح پر نور تری مقابل دوربین و پشت پلاک قرار می گیرد می شود.

دید در شب

دوربین های پلاک خوان به قابلیت دید در شب مجهز هستند. خصوصیت مهمی که برای تشخیص و ثبت پلاک ماشین در شب الزامیست.

قابلیت HLC

در شرایطی که میزان نور محیط کاهش می یابد خودروها اقدام به روشن کردن چراغ های خود می کنند. در این هنگام تابش نور مستقیم خودرو به لنز دوربین مانع از دیده شدن پلاک می شود. این قابلیت در چنین شرایطی دوربین را قادر به ثبت و شناسایی پلاک می کند.

قابلیت ROI

تکنولوژی ROI کمک می کند تا تصاویر ناحیه پلاک بدون افت کیفیت و با جزئیات ثبت شود. به طور حتم در تصویربرداری از خودرو به مناظر اطراف و شکل کلی خودرو نیز نیاز داریم. ثبت این نواحی با همان کیفیت ناحیه پلاک، پهنای باند و هارد بیشتری را تقاضا می کند. در نتیجه برای کاهش هزینه های ذخیره سازی از قابلیت ROI استفاده می شود.

نحوه تشخیص پلاک ماشین در شب توسط دوربین پلاک خوان

کاربرد دوربین پلاک خوان

 یکی از مکان های پرکاربرد برای دوربین مداربسته پلاک خوان پارکینگ است. محلی که وسایل نقلیه به علت های مختلف از جمله حفاظت در چنین مکانی پارک می شوند. در این میان ممکن است تنها برخی مجوز ورود داشته باشند که از طریق دوربین قابل کنترل است. همچنین شناسایی خودرو مشکوک از طریق چنین دوربین هایی دقیق تر خواهد بود. در پارکینگ های عمومی نیز وجود این نوع دوربین می تواند نظارت بر ورود و خروج خودروها و مدیریت پرداخت ها را ساده تر کند. ایستگاه ها و ورودی های ساختمان ها، کارخانجات و انبارها و… نیز از مکان هایی هستند که نیاز نظارت روی تردد خودرو ها در آنجا احساس می شود. گیت ها و باجه های عوارضی، کارواش ها، جاده و بزرگراه ها همگی از مکان هایی هستند که دوربین تشخیص پلاک در آنجا مورد استفاده قرار می گیرد.

نصب دوربین پلاک خوان

دوربین های LPR یا ANPR دوربینی نیستند که آن را دیوار قرار دهید و انتظار تصاویر دقیق از آن داشته باشید. بنابراین اگر می خواهید نرم افزار دوربین بتواند پلاک ماشین را تبدیل کند به نوشته باید تصویر خوب ثبت کند. برای این منظور نسبت تنظیم درست و صحیح آن باید وقت صرف کرد. اقدامات لازم شامل یافتن مکان مناسب، تنظیم ابعاد بهینه برای پلاک و تنظیمات رابط کاربری دوربین می شود.

موقعیت مکانی مناسب: هنگام نصب دوربین تشخیص پلاک ماشین باید نقطه ای را در نظر بگیرید که تمام خودرو ها از آن نقطه عبور می کنند. ناحیه ای که معمولاً اتومبیل ها با سرعت و موقعیت ثابت به داخل و یا خارج حرکت می کنند. مانند: ورود/خروجی پارکینگ، پل ها، دروازه ها، Drive-throughs و…

ابعاد بهینه: هنگامی که بهترین مکان نصب دوربین پلاک خوان مشخص شد، در مرحله بعد باید دوربین را در ارتفاع و فاصله مناسبی از نقطه عبور و مرور خودروها نصب کنید. طبق تجربه بهتر است دوربین حدود 2 تا 6 متر یا 6 تا 18 فوت از زمین فاصله داشته باشد. ارتفاع دقیق تر به مسافت دوربین تا نقطه مشخص عبور خودرو ها بستگی دارد.

تنظیمات دوربین: در نهایت بعد از نصب و جایگذاری دوربین، لازم است تنظیمات داخلی انجام شود. این تظیمات شامل برد دید در شب، حالت سوئیچ روز/شب به طور دستی و تنظیم HLC است. این تنظیمات در بخش پیکربندی یا Configuration انجام می شود.

روش تنظیمات دوربین LPR

برای تنظیمات و پیکربندی در نصب دوربین پلاک خوان یک مشخصه یکسان وجود ندارد. این موضوع کاملاً به موقعیت دوربین بستگی دارد. بنابراین ممکن است برای یافتن بهترین مکان و رسیدن به تنظیمات عالی نیاز به چندین بار آزمون و خطا باشد.

ذخیره و بررسی فیلم دوربین LPR یا پلاک خوان

پس از تنظیمات کامل دوربین شما آماده ضبط تصاویر و پلاک خودرو ها هستید. این اعداد می تواند هم بر روی هارد NVR ذخیره شود و هم در صورت پشتیبانی از SD کارت اطلاعات در آن ذخیره شوند. البته پیشنهاد ما ضبط بر روی NVR است. زیرا ظرفیت بیشتری برای ذخیره سازی در اختیار دارید و همچنین با کمک نرم افزار رایگان IVMS-4200 تصاویر پلاک خودروها را به راحتی فیلتر، جستجو و پخش کنید.

نصب دوربین مداربسته پلاک خوان داهوا

اگر از دوربین های پلاک خوان داهوا خریداری کرده اید، روش نصب و راه اندازی آن را در مطلب زیر بخوانید.

نصب دوربین پلاک خوان داهوا

تنظیمات دوربین پلاک خوان

فعال کردن قابلیت HLC تاثیر منفی نور چراغ خودرو را خنثی می کند. این تنظیمات از طریق نرم افزار و در رابط کاربری دوربین قابل انجام است.

مزایای دوربین داربسته پلاک خوان

ایمن سازی یک منطقه محصور:

برخی مناطق نیازمند امنیت بالایی هستند و در بیشتر موارد شما می خواهید بیشترین اطلاعات ممکن را از آنجا داشته باشید. فناوری امروز این امکان را می‌دهد که بدانید دقیقاً کدام وسایل نقلیه در محل هستند، چه زمانی می‌رسند، چه زمانی از آنجا خارج می‌شوند. همین طور چه مقدار زمانی را در مکان سپری می‌کنند و آیا فعالیت مشکوکی دیده می شود یا خیر.

مانیتورینگ ورودی‌ها:

نظارت در زمان واقعی ورودی‌ها طبیعتاً برای امنیت بسیار مفید است. ضمن اینکه دوربین مداربسته تشخیص پلاک به ساده‌سازی کنترل کمک بسیاری کرده است. یک دوربین پلاک خوان IP می‌تواند خودروها با عبور مکرر، بازدیدکنندگان جدید یا غیرمجاز را شناسایی کند.

حل و فصل تصادفات پارکینگ:

تصادفات رانندگی فقط در خیابان های عمومی اتفاق نمی افتد و احتمال تصادف در پارکینگ ها نیز وجود دارد. فعال کردن LPR در دوربین ها وضوح بسیار بیشتری را ارائه می دهد تا اختلافات در زمینه تصادف مرتفع شود. حتی در مواردی که فرد مقصر قبل از مشخص شدن حادثه محل را ترک کرده باشد.

ردیابی وسیله نقلیه مظنون شناخته شده:

تشخیص شماره پلاک زمانی که یک وسیله نقلیه خاص و بالقوه خطرناک وجود دارد مفید خواهد بود. به عنوان مثال فردی که نباید در محل حضور داشته باشد، یا تهدیدی که به طور عمومی شناسایی شده و یا هر نگرانی بالقوه دیگری که دوربین LPR می تواند در صورت شناسایی آن وسیله نقلیه در محل، به شما اطلاع دهد.

پیدا کردن وسیله نقلیه درگیر در یک جرم:

عملکرد دوربین LPR در مورد هر وسیله نقلیه ای که در یک جرم دخیل است  شناسایی و یافتن آن را سرعت می بخشد.

اجرای قوانین پارکینگ، محدودیت های زمانی، فضاهای رزرو شده:

اگر پارکینگی باز باشد و در مجاورت سایر مشاغل، مردم از دسترسی پارکینگ سوء استفاده می کنند. محدودیت های زمانی در پارک را رعایت نمی کنند. نظارت بر این امر می‌تواند کار زمانبر و اتلاف‌کننده ای باشد. اما می‌توان آن را از طریق دوربین‌های LPR فوراً ثبت کرد.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد قیمت خرید و نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-91009555

5/5 - (1 امتیاز)