عبارات مختلفی برای دوربین مداربسته در زبان انگلیسی یا زبان های دیگر وجود دارند که در اینجا به رایج ترین آن ها اشاره می کنیم:

دوربین مداربسته به انگلیسی

  • CCTV: رایج ترین عبارت مورد استفاده برای دوربین مداربسته است که از عبارت Closed Circuit Television به معنی تلویزیون مداربسته گرفته شده است. حال علت آنکه آن را بسته نامگذاری کرده اند در این است که در سیستم تلویزیونی باز برای مثال آنچه از تلویزیون سراسری پخش می شود به صورت باز و همگانی در دسترس است اما در یک سیستم مداربسته پخش تصاویر به صورت خصوصی در یک سیستم بسته و خصوصی انجام می شود.
  • Surveillance camera:اSurveillance به معنی نظارت و Surveillance camera به معنی دوربین نظارتی است. این عبارت نیز یکی از اصطلاحات پرکاربرد است که برای دوربین مداربسته استفاده می شود.
  • Security camera یا Security system: دوربین امنیتی یا سیستم امنیتی نیز برای اشاره به دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند.

معادل دوربین مداربسته در زبان های دیگر:

چینی: چین یکی از تولیدکنندگان بزرگ در جهان است که در زمینه دوربین های مداربسته نیز فعالیت دارد. برندهای مختلفی از دوربین مداربسته مانند هایک ویژن، داهوا و … در چین تولید و به بازار عرضه می شوند. برای دوربین مداربسته در چینی از واژه (闭 路电视) با تلفظ Bìlù diànshì (بی لو(او) دی ین شی) استفاده می شود. Bìlù به معنی مداربسته و diànshì به معنی تلویزیون است.

فرانسوی: در زبان فرانسه از عبارت caméra de vidéosurveillance برای دوربین مداربسته استفاده می شود. از جمله برندهای فرانسوی دوربین مداربسته می توان به SeeTec GmbH،ا Gallagher Security (Europe) Ltd،او … اشاره نمود.

آلمانی: در زبان آلمانی überwachungs kamera از ترکیب دو واژه überwachung به معنای نظارت و kamera به معنی دوربین مداربسته استفاده می شود. از جمله برندهای آلمانی دوربین مداربسته می توان به برند Bosch، MOBOTIX و … اشاره نمود.