اولین سوالی که به آن پاسخ می دهیم فناوری تشخیص دستکاری چیست؟ است. در دوربین های تحت شبکه قابلیتی به اسم Tamper detection یا تشخیص دستکاری (خرابکاری) وجود دارد. فناوری تشخیص دستکاری قابلیتی از سیستم تجزیه تحلیل VCA است. این قابلیت زمانی که سیستم امنیتی شما توسط افرادی دستکاری و تخریب شود شروع به کار می کند. به عبارت دیگر اگر افرادی به هر نحوی مانع از ضبط تصاویر شوند، آلارم ها به صدا در آمده و به شما اطلاع رسانی می شود. این قابلیت می تواند بسیار کمک کننده باشد.

در ادامه این مقاله می خوانیم:

 1. چه زمانی قابلیت تشخیص دستکاری فعال می شود.
 2. مزایای فناوری تشخیص دستکاری
 3. نکات مهم در فعالسازی تشخیص دستکاری

 1. چه زمانی قابلیت تشخیص دستکاری فعال می شود؟

با کمک این قابلیت زمانی که شما در محل حضور نداشته و کنترلی بر روی دوربین ها ندارید، پیام خرابکاری و ایجاد اختلال به دست شما می رسد. حال سوال این است که چه زمانی این قابلیت تشخیص خرابکاری یا دستکاری فعال می شود؟

 • زمانی که به دوربین ضربه وارد شده و جابجا شود.
 • زمانی که افرادی سعی در قطع برق دستگاه را داشته باشند.
 • زمانی که فردی لنز دوربین را به هر نحوی بپوشاند و مانع دید دوربین شود.
 • زمانی که دید دوربین توسط اسپری محدود و یا تار گردد.
تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

2. مزایای فناوری تشخیص دستکاری (خرابکاری) در دوربین مداربسته

این دوربین مناسب مکان هایی است که شما امکان نظارت 24 ساعته را ندارید و یا اینکه از حساسیت بالایی برخوردار اند. در این مکان ها می توانید با کمک قابلیت Tamper Detection و با استفاده از موبایل و لپ تاپ و … از راه دور آن مکان را رصد کنید. به صورت کلی در مکان هایی با موقعیت زیر از این نوع دوربین استفاده می شود:

 • مکان هایی که امکان وقوع جرم در آن بالا باشد. ممکن است مجرمان سعی در صدمه زدن به دوربین را داشته و مانع از ضبط تصاویر توسط دوربین های مدار بسته شوند.
 • مکان هایی مانند مدارس، مهد کودک ها، زمین های بازی و … که امکان برخورد اجسام به طور تصادفی به دوربین، بالا باشد.
 • در مکان هایی که درختان زیاد وجود دارد و یا در فضای آزاد نصب شده است. ممکن است برگ درختان در اثر وزش باد و طوفان مانع دید دوربین شود و یا اختلال در ثبت تصاویر ایجاد کنند.

چگونه بدانیم دوربین روشن است؟

در روز چندین بار با دوربین های مداربسته در اماکن مختلف برخورد می کنیم. اولین سوال که به ذهن می آید: آیا دوربین درحال ضبط است؟ برای چگونگی اطلاع از آن مقاله زیر را مطالعه کنید.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟

ممکن است دوربین مداربسته هک شود؟

امکان هک دوربین های مداربسته چقدر است؟ این سوالی است که اکثر دارندگان دوربین مداربسته به دنبال پاسخ به آن هستند. شما نیز برای آگاهی از آن مقاله زیر را بخوانید.

آیا دوربین مداربسته هک می شود؟

آیا نصب دوربین منع قانونی دارد؟

قبل از نصب دوربین مداربسته لازم است از قوانین نصب دوربین آگاه باشیم. براساس محل نصب دوربین مداربسته شرایط و محدودیتهایی وجود دارد. برای اطلاع بیشتر مقاله زیر را بخوانید.

قوانین نصب دوربین مداربسته و آشنایی با محدودیتها و اماکن مجاز

3. نکات مهم در فعالسازی فناوری تشخیص دستکاری

در هنگام فعال کردن این قابلیت دوربین مداربسته بهتر است به نکات زیر توجه نمایید:

 • باید با توجه به نوع آلارم مورد نظر، سیستم خود را تنظیم کنید. مثلا می خواهید آلارم ها در هنگام استفاده از قابلیت تشخیص حرکت فعال شوند یا در هنگام فعال بودن قابلیت تشخیص دستکاری ؟ چون هر کدام از این قابلیت ها سنسور خاص خود را دارند و اهداف متفاوتی را دنبال می کنند.
 • اگر در مکان مورد نظر افرادی را جهت نگهبانی حضور دارند، بهتر است از قابلیت تشخیص دستکاری هم استفاده کنید. ممکن است نگهبان اتاق مانیتورینگ را برای مدت زمانی ترک کند و بر تصاویر نظارت نداشته باشد.
 • می توانید تنظیمات را طوری انجام دهید که ارسال هشدارها به چندین نفر باشد. در این صورت هر کدام از اشخاص در زمان فعال شدن آلارم و ارسال هشدار در دسترس نباشند، پیام برای فرد دیگری نیز ارسال شده است.
 • برخی اوقات ممکن است افتادن یک برگ درخت و رد شدن آنی آن از مقابل دوربین، هشدارهای فناوری تشخیص دستکاری را فعال کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل می توانید در تنظیمات ارسال هشدارها را بر اساس مدت زمان وقوع اخلال تنظیم کنید.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020