دوربین های مداربسته جدید به غیر از ثبت و ضبط تصاویر دارای امکانات دیگری نیز هستند. دوربین ها می توانند از طریق پردازش تصویر و ارائه ویزگی های تصویری خاص عملکرد یک سیستم مداربسته را ارتقا دهند. این ویژگی های تصویری اصطلاحا Video Content Analytics یا به اختصار VCA نامیده می شوند. VCA دارای زیرمجموعه های متعددی است که از جمله می توان به قابلیت تشخیص حرکت (Motion Detection)، تشخیص چهره (Face Detection)، شمارش افراد (People Counting) و … اشاره نمود.

با وجود این قابلیت ها در واقع یک سیستم تقریبا مستقل در اختیار خواهید داشت که نیاز به وجود فیزیکی افراد برای نظارت را کمرنگ تر می کند. از این قابلیت ها می توان در بهبود عملکرد و مدیریت بهتر کسب و کارها بهره برد. در ادامه به معرفی تعدادی از این ویژگی های نظارت تصویری می پردازیم.

قابلیت تشخیص حرکت (Motion Detection)

یکی از مهم ترین قابلیت های تصویری در دوربین مداربسته تشخیص حرکت یا (Motion Detection) است. با فعال کردن این قابلیت بسیاری از هزینه های سیستم کاهش می یابد. تشخیص حرکت به معنی این است که تنها با وجود وقوع حرکت در تصویر ضبط تصاویر انجام می شود.

هنگامی که این قابلیت را در دستگاه DVR فعال می کنید دستگاه تنها زمانی شروع به ضبط می کند که تغییر حرکتی در تصاویر رخ دهد برای مثال یک شیء متحرک وارد تصویر شود. به این ترتیب از حجم تصاویر تکراری بدون رویداد کاسته شده و فضای کمتری از هارددیسک اشغال می شود.

یکی از قابلیت های پیشرفته در دوربین مداربسته قابلیت تشخیص چهره (Face Detection) است. از لحاظ امنیتی این قابلیت می تواند بسیار مفید باشد. تشخیص چهره در دوربین مداربسته با استفاده از نرم افزار مخصوص انجام می شود. نرم افزار تشخیص چهره افراد می تواند بر طبق الگوریتم های تعریف شده در آن، چهره افراد را تشخیص دهد.

این الگوریتم ها بر اساس پارامترهایی همچون فرم و زاویه صورت، خطوط چهره، فاصله چشم ها و ابروها و … تعریف می شوند. در سال های اخیر تولیدکنندگان برای ارتقا این قابلیت در دوربین مداربسته از هوش مصنوعی نیز استفاده کردند. برای مثال شرکت هایک ویژن که با استفاده از سازوکار هوش مصنوعی ابداعی خود با نام Deep Learning توانست تحوول بزرگی در قابلیت تشخییص چهره ایجاد کند.

قابلیت شمارش افراد (People Counting)

قابلیت شمارش افراد یا People Counting در دوربین مداربسته کاربرد زیادی در کسب و کارهای تجاری دارد. این قابلیت برای شمارش افراد و تهیه اطلاعات آماری از مراجعه کنندگان به مراکز مختلف دارد.

دانستن آماری از تعداد افراد مراجعه کننده مشتریتاان و حتی کارکنان یک مجموعه بزرگ می تواند برای مدیریت بهتر سازمان یا یک مرکز تجاری بسیار کمک کننده باشد. از طریق قابلیت شمارش افراد می توان کارکنان یک مجموعه تجاری را بخ نحوه بهتری مدیریت کرد.

تشخیص پلاک (ANPR)

برخی از مدل های دوربین مداربسته دارای قابلیت تشخیص پلاک هستند. این دوربین در دسته دوربین های پیشرفته و حرفه ای قرار می گیرند و در بسیاری از سازمان های بزرگ مانند نیروی پلیس و راهنمایی و رانندگی برای ثبت تخلفات مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی دوربین های پلاک خوان را به اصطلاح دوربین های ANPR و یا LPR می نامند.

از دوربین های مداربسته پلاک خوان همچنین می توان در مراکز تجاری، پارکینگ های بزرگ و … برای ثبت پلاک خودروها استفاده می شود.

نقشه گرمایی (HeatMap)

نقشه گرمایی یا HeatMap در دوربین مداربسته یک تکنولوژی پیشرفته است که می تواند اطلاعات آماری مفیدی را در یک مرکز تجاری ارائه دهد. نقشه گرمایی می تواند تراکم جمعیت (مشتریان) را در نقاط مختلف یک فروشگاه نمایش دهد.

توجه داشته باشید که این قابلیت با کارکرد تجهیزات حرارتی متفاوت است و بر طبق الگوهای گرمایی کار نمی کند. تراکم جمعیت در نقشه گرمایی با رنگ های متفاوتی نمایش داده می شود. با استفاده از قابلیت نقشه گرمایی دوربین مداربسته در یک فروشگاه بزرگ می توان نحوه توزیع کالا در قفسه ها، نوع چیدمان آنها و … را براساس تراکم مشتریان در قسمت های مختلف فروشگاه را مدیریت نمود.

عبور از خط (Line Crossing)

قابلیت عبور از خط یا Line Crossing در دوربین مداربسته به این معنی است که با ایجاد خطوط فرضی در تصویر می توان از ورود افراد مختلف به یک منطقه مشخص شده باخبر شد و یا از آن جلوگیری نمود. در یک محیط تجاری اداری یا حتی در یک کارخانه بزرگ نقاطی وجود دارند که باید دور از دسترس افراد متفرقه باشند.

برای مثال اتاق هایی که تجهیزات خاصی یا گاو صندوق در آن وجود دارند، انبارهای کالا، اتاق نگهداری از تجهیزات مداربسته مانند دستگاه ضبط NVR یا DVR را می توان با استفاده از قابلیت عبور از خط تحت کنترل درآورد.

همچنین می توان با متصل کردن سیستم مداربسته به یک سیستم آلارم با قابلیت ایجاد هشدار صوتی از عبور افراد از خط فرضی مشخص شده اطلاع پیدا کرد.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد قیمت خرید و نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020