یکی از ویژگیهای جالب در نوعی از دوربین مداربسته، قابلیت شمارش افراد است که به راحتی و با دقتی بالا صورت می گیرد. قابلیت شمارش منحصر به شمارش افراد نمی شود بلکه می توان با توجه به نیاز از این ویژگی جهت شمارش اتومبیل یا هر سوژه دیگری بهره برد. People Counting یک قابلیت تشخیصی هوشمند در دوربین های مداربسته محسوب می شود. شاید بپرسید شمارش افراد در دوربین مداربسته چیست ؟ و یا چگونه عمل می کند؟

در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

 1. شمارش افراد در دوربین مداربسته چیست یا People Counting چیست ؟
 2. نحوه شمارش افراد در دوربین مداربسته چیست
 3. سنسور شمارش افراد در دوربین مداربسته چیست
 4. چرا دوربین با قابلیت شمارش افراد؟
 5. مزایا و کاربرد این نوع دوربین در مشاغل
 6. آیا افراد متوجه شمارش دوربین خواهند شد؟/تفاوت با سایر انواع دوربین مداربسته

1. شمارش افراد در دوربین مداربسته چیست یا People Counting چیست ؟

شمارش افراد یا people counting به معنی شمردن سوژه هایی که در دید دوربین مداربسته قرار گرفته اند به کار می رود. آگاهی از تعداد افراد در هر زمان در اماکن خاص، نحوه جابجایی آنها ، محل اجتماع آنها و دوره های اوج تراکم و ازدحام، دید و بینش ارزشمندی را فراهم می کند. چرا که با استفاده از این بینش می توان برای مشاغل مختلف برنامه ریزی متناسب داشت و اقدام فوری جهت بهبود خدمات و سودآوری به عمل آورد.

برای درک بهتر این موضوع فروشگاهی را در نظر بگیرید که در زمان هایی از روز به علت تعدد مشتریان  قادر به پاسخگویی و ارائه خدمات به طور همزمان به همه مشتریان نیست. با استفاده از قابلیت شمارش افراد در دوربین مداربسته به یک الگو از میزان و چگونگی تردد مشتریان به فروشگاه در ساعات مختلف می رسیم. براساس این الگو جایگاه و تعداد کارمندان فروشگاه را برای ارائه خدمات بهتر می توان مدیریت کرد.

2. نحوه شمارش افراد در دوربین مداربسته چیست

این نوع دوربین مداربسته حرکات افراد یا آنچه میزان تردد آن مهم است را براساس پارامترهای تعریف شده ردیابی  می کند. به این ترتیب که چه تعداد سوژه مطابق با پارامتر داده شده از منطقه یا محل مورد نظر عبور کردند و سپس این اطلاعات ثبت می شود. با استفاده از این نوع دوربین ها تعداد خروجی نیز قابل شمارش است. بهترین حالت برای استفاده از قابلیت شمارش افراد در دوربین مداربسته زمانی است که دوربین در سقف نصب شده باشد و سوژه های مورد شمارش در پایین باشند. این حالت دید واضحی را برای دوربین ایجاد می کند و نتایج دقیق تری به دست خواهد آمد.

قابلیت شمارش افراد در دوربین مداربسته علاوه بر شمارش افراد نتایجی نیز از تجزیه و تحلیل ارائه می دهد. این نتایج میزان تعاملات افراد با فضا را علاوه بر تعداد افراد بیان می کند و موجب می شود تا درک درستی از فضای حرفه ای و شغلی خود داشته باشید. در نتیجه با بررسی حرکات و تعاملات مشتریان اقدامات مناسب تری انجام دهید. به عنوان مثال اگر مجموعه هدف شما افراد بزرگسال هستند می توانید در فیلترهای آن مشخص کنید تا تعداد افراد بزرگسال را شمارش کند و به این ترتیب کودکان در آمار قرار نگیرند.

3. سنسور شمارش افراد در دوربین مداربسته چیست

در دوربین شمارش افراد هایک ویژن لنزهای دوگانه و الگوریتم‌های یادگیری ویژه ای تعبیه شده است. بسیار دقیق هستند به این ترتیب که لنزهای دوگانه با امکان تصویربرداری 3بعدی، تشخیص انسان از اشیاء و سایه ها را فراهم می‌کند. الگوریتم‌های یادگیری بطور مداوم در حال آموزش هستند و همین امر موجب می شود تا شمارش افراد با دقت بیشتری انجام شود و اطلاعات دقیق تری را ثبت کنند.

People Counting چیست

4. چرا دوربین مداربسته با قابلیت شمارش افراد؟

پاسخ بسیار ساده است برای افزایش موفقیت، موفقیت در فروش، کاهش هزینه، مصرف بهینه در زمینه های مختلف را می توان نام برد. نقش دوربین شمارشگر افراد در فعالیت هایی که تردد افراد، اشیاء و.. موثر هستند بیشتر مشخص می شود. مکان هایی مانند فروشگاه، پارکینگ، فرودگاه، استادیوم، موزه و… از جمله مکان‌هایی هستند که دانش آمار حضور افراد در مدیریت بهتر این مکان ها تعیین کننده است.

به طور مثال تعداد ورودی اتومبیل‌ها به یک پارکینگ طبقاتی مورد نیاز است. بنابراین با نصب دوربین مداربسته با قابلیت شمارش در ورودی پارکینگ، اتومبیل‌هایی که وارد می شوند توسط شمارنده شناسایی و ثبت می شوند. در نهایت بعد از جمع آوری اطلاعات، آماری از ورودی پارکینگ در پایان روز، هفته یا ماه را خواهیم داشت. در صورتی که از طریق دوربین‌های بدون قابلیت شمارش افراد، سعی در شمارش داشته باشید به مقصد درستی نخواهید رسید. به دلیل عدم تمایز بین افراد و اشیاء و خطاهای دیگر اطلاعات صحیح نخواهد بود. براساس اطلاعات نادرست نیز تصمیم گیری درستی صورت نمی گیرد و گاهی به هزینه و خسارت نیز منتهی می شود.

5. مزایا و کاربرد این نوع دوربین در مشاغل

اینکه دوربین با قابلیت شمارش افراد چقدر ما را به هدفمان نزدیک می کند لازم است مزیت‌های استفاده از این دوربین را بدانیم. به اختصار به برخی آز آنها اشاره می کنیم:

 • سرعت بخشیدن به امر جمع آوری اطلاعات،
 • عدم صرف هزینه مستمر بابت مشاهده و تحلیل داده،
 • صحت و دقت اطلاعات
 • ایجاد نگرشی واقعی از میزان رفت و آمد افراد که در تصمیم گیری ها بسیار موثر است.

در ادامه مثالهایی از کاربرد دوربین شمارشگر افراد را می خوانیم:

 • موارد ایمنی و تأمین سلامت افراد (مکان های پرتردد مانند استادیوم، سالن‌های نمایشگاه)
 • مدیریت حضور کارکنان (موزه، پارکینگ)
 • بهبود روند فروش و بازاریابی (فروشگاه)
 • بهبود ارائه خدمات (بانک)
 • و…

6. آیا افراد متوجه شمارش دوربین خواهند شد؟/تفاوت با سایر انواع دوربین مداربسته

ظاهر این نوع دوربین مداربسته خیلی عجیب نیست و زائده یا بخشی مجزا ندارد تا در ارتباط با عملکردش جلب توجه کند. در واقع این قابلیت بصورت تغییر در نوع لنز و به صورت نرم افزاری افزوده شده است. بنابراین افراد متوجه نوع عملکرد دوربین شمارشگر افراد نخواهند شد. از طرفی در این نوع دوربین های مداربسته هوشمند می توان هشدارهایی را فعال نمود تا در آن زمان واکنش و تصمیم گیری درستی انجام گیرد. به طور مثال حد نصاب افراد حاضر در مکانی از یک عدد تعیین شده بیشتر شده است و لازم است در آن بخش تعداد افراد ارائه دهنده خدمات بیشتر شوند و یا تخصیص منابع به آن مکان بیشتر صورت گیرد. پس فعال نمودن هشدار کمک بسیاری در برخورد با چنین وقایعی خواهد کرد.

شمارش افراد در دوربین مداربسته
چقدر مفید بود؟ 🙂