حرکت به سمت آینده، پیشرفت در تکنولوژی را الزامی می کند. نیاز انسان به سیستم های امنیتی هر بار با اهداف مختلفی دنبال می شود. سوالی که در این مقاله به آن می پردازیم عبور از خط (line crossing) دوربین مداربسته چیست است. این قابلیت به کمک انسان آمد تا از صرف هزینه های مالی و زمانی بالا جلوگیری کند. نظارت و پیگیری از تردد افراد در محدوده ای خاص کار وقت گیر و حوصله بری است و احتمال اشتباه نیز در مواقعی بالا است. با آمدن تکنولوژی تشخیص عبور از خط در دوربین های مداربسته این نظارت بسیار راحت تر و دقیق تر انجام می شود.

  • قابلیت تشخیص عبور از خط دوربین مداربسته
  • تنظیمات عبور از خط line crossing
  • کاربرد تشخیص عبور از خط دوربین مداربسته چیست
  • بهترین محل نصب دوربین با قابلیت تشخیص عبور ازخط
  • نمونه فیلم از تشخیص عبور از خط در دوربین مداربسته

قابلیت تشخیص عبور از خط دوربین مداربسته 

به زبان ساده پاسخ قابلیت تشخیص عبور از خط دوربین مداربسته چیست این است که: در دوربین مداربسته اگر قابلیت تشخیص عبور از خط وجود داشته باشد می توان متوجه عبور افراد (سوژه) از خط فرضی تعریف شده در میدان دید دوربین، شد. قابلیت تشخیص عبور از خط (line crossing) از مجموعه قابلیت های پردازش تصویر VCA (Video Content Analytics) است که به سرعت در دوربین های هوشمند در حال توسعه است.

تشخیص عبور از خط در دوربین مداربسته این امکان را می دهد که با درنظر گرفتن یک یا چند مکان،  به صورت خط یا محدوده، ناحیه ای را ممنوعه تعریف کرد و تردد افراد به آن ناحیه را محدود و یا به طور کامل ممنوع نمود. در دستگاه ضبط NVR با کشیدن خطوط فرضی، این ناحیه یا نواحی ممنوعه تعریف می شود. دوربین های مداربسته سری هوشمند (اسمارت) از 4 خط فرضی پشتیبانی می کنند و حساسیت محدوده موردنظر (بهترین محدوده 60 – 80) قابل تنظیم است.

تنظیمات عبور از خط (line crossing)

تنظیمات عبور از خط در دوربین های مداربسته هوشمند کار پیچیده ای نیست. کافی است دوربین طوری قرار گرفته باشد که محوطه مورد نظر جهت نظارت را پوشش دهد و در دید دوربین باشد. با مشخص کردن خطوط فرضی در واقع منطقه حساس به عبور افراد را تعیین می کنید. در دوربین های هوشمند قدیمی تر امکان تعریف 2 خط فرضی وجود داشت.

در دوربین های هایک ویژن تشخیص عبور از خط در دوربین مداربسته را می توان به صورت یک طرفه از راست به  چپ یا از چپ به راست و یا دو طرفه تنظیم نمود. به این ترتیب ورود فرد یا خروج و یا هر دو را با تنظیمات گفته شده  به صورت هشدار اطلاع رسانی می شود. در دوربین های هوشمند جدید هایک ویژن این امکان وجود دارد که در اندازه سوژه و هدف موردنظر حداقل و حداکثر تعیین کرد.

مفهوم تعیین حداکثر و حداقل تشخیص عبور از خط در دوربین مداربسته عبارتند از:

  • با تعیین اندازه حداکثر (Max.size): سوژه های بزرگتر از اندازه حداکثر شناسایی نمی شود. عبور آنها باعث فعال شدن هشدار نمی شود.
  • با تعیین اندازه حداقل(Min.size): از عبور سوژه های کوچکتر از اندازه حداقل  چشم پوشی می شود. عبور آنها باعث فعال شدن هشدار نمی گردد.

کاربرد تشخیص عبور از خط دوربین مداربسته چیست

کاربرد تشخیص عبور از خط دوربین مداربسته در مواردی است که نظارت بر تردد افراد، ورود و خروج از آن مکان مورد نظر است. به طور مثال نظارت بر ورودی انبار در ساعات مشخص، روی فنس ها و حصارها، دیوار و پارکینگ ها و… همین طور اماکن داخلی مانند اتاق ها و بخش های تاسیسات داخلی و خارجی که ورود همه افراد در آن ها مجاز نیست.

عبور از خط (line crossing) دوربین مداربسته چیست
عبور از خط (line crossing) دوربین مداربسته چیست

به طور مثال ورود به یک اتاق در ساعت مشخصی ممنوع است بنابراین می توان ورودی آن اتاق را خط فرضی تعریف کرد تا در صورت عبور هر فردی از آن، هشدارها فعال شوند. هشدارها می توانند به صورت زنگ و صدا تعریف شوند تا به محض وقوع تخلف (ورود افراد به اتاق)، هشدار صوتی به صدا در آید. با اتصال دوربین مداربسته به NVR و فعال کردن گزینه عبور از خط همه چیز آماده است تا از ترددهای غیرمجاز مطلع شوید.

بهترین محل نصب دوربین با قابلیت تشخیص عبور از خط

از عبور از خط دوربین مداربسته هم در مکان های مسکونی و هم مکان های تجاری می توان استفاده کرد. یک راه حل عالی برای نظارت بر بخشی خاص که مورد توجه است، می باشد. ایرادی که به این قابلیت وارد است این است که :  تشخیص عبور از خط (line crossing) در یک منطقه پر تردد کارآیی چندانی ندارد. همچنین تحرکات محیطی و بی ارتباط نیز بر عملکرد دوربین با قابلیت تشخیص عبور از خط اثر منفی می گذارد. به طور مثال یک سایه یا یک شاخه درخت از خط فرضی مشخص شده عبور کند، تشخیص عبور از خط باعث فعال شدن هشدار می شود. در نتیجه مکان های شلوغ برای این قابلیت مناسب نیستند.

نمونه فیلم از تشخیص عبور از خط در دوربین مداربسته

در این نمونه فیلم مشاهده می کنید که خطوط رنگی مشخص کننده محل مورد نظر است حتی جهت نیز تعیین شده است. خط آبی همان خط فرضی است که عبور از آن در هر دوجهت دوربین را برای هشدار یا ضبط تصویر فعال می کند. فرد قبل از ورود در منطقه مجاز قرار دارد در خالی که با ورود به آن منطقه با کادر قرمز رنگ مشخص می شود چون وارد منطقه ممنوعه شده است.

سوالات متداول:

قابلیت شمارش افراد تنها تابع تحلیلی است که باید به تنهایی از آن استفاده کرد. تشخیص چهره، تشخیص نفوذ، عبور از خط به طور کلی می توانند با هم کار کنند.

بله، با تنظیم سیستم مداربسته تشخیص عبور از خط نیز مانند تشخیص حرکت می تواند دوربین را جهت ضبط تصاویر فعال کند و یا به طور مستقیم به تلفن همراه شما هشدار دهد.

5/5 - (1 امتیاز)