برای کاربران دوربین های مداربسته تحت شبکه، IP آدرس یکی از مهمترین مواردیست که مدام با آن سروکار دارند. برای تنظیمات اولیه دوربین IP و کانفیگ کردن و شناسایی آن توسط دستگاه وجود آی پی دوربین الزامیست. اما آي پي دوربين مداربسته را چطوري پيدا كنيم؟ نحوه پیدا کردن IP دوربین مداربسته و معرفی نرم افزار سرچ ای پی دوربین و تغییر آن را در این مقاله می خوانید. روش های بدست آوردن آی پی دوربین مداربسته چندان سخت نیست با کمی دقت و صبر موفق خواهید شد.

روش های پیدا کردن ای پی دوربین مداربسته

برای بدست آوردن آی پی دوربین مدار بسته چندین روش وجود دارد. از طریق دستگاه رکورد NVR، از طریق کامپیوتر و نرم افزارهای IP Scanner و… می توانید به این آدرس دست یابید. شناسایی IP دوربین مداربسته کمک می کند تا مراحل بعدی کانفیگ دوربین IP به راحتی انجام شود. البته به لطف فناوری P2P، برای مشاهده تصاویر از راه دور، مجبور به دست و پنجه نرم کردن با آدرس دوربین IP نیستید. دوربین های P2P به شما این امکان را می دهند که با استفاده از شماره UID (شناسه منحصر به فرد) دوربین ها برای اضافه کردن آن به نرم افزار، به پخش زنده به صورت محلی و از راه دور دسترسی داشته باشید. برخی از دوربین های مداربسته (مانندReolink)  با اسکن خودکار آدرس دوربین IP و افزودن آن به نرم‌افزار مانیتورینگ، این فرآیند را بسیار آسان‌تر می‌کنند.

نحوه پیدا کردن IP دوربین مداربسته از طریق NVR

دوربین های مداربسته که تنظیمات آنها در حالت پیش فرض کارخانه قرار دارند نیاز به مقدار دهی اولیه دارند. تنظیمات NVR می تواند به گونه ای باشد که با اتصال دوربین به دستگاه NVR به طور خودکار آدرس IP برای دوربین ست شود. بنابراین دوربین ها می توانند بعد از روشن شدن و اتصال با NVR در زیر شبکه آن ارتباط برقرار کنند. به عبارت دیگر دوربین بدون اتصال به روتر شروع به ضبط تصاویر و ذخیره آنها در NVR می کند.

اما آی پی دوربین مداربسته را چطوری پیدا کنیم؟ در ابتدا وارد منوی دستگاه رکوردر شبکه یا NVR شوید. سپس وارد تنظیمات شده و بخش  Registration یا Remote  را بیابید. این قسمت دوربین های شبکه مورد شناسایی قرار می گیرند. در صورتی که دوربین در شبکه اضافه نشده است می توانی از قسمت پایین دوربین را اضافه کنید. کلیک روی Device Search تمام دوربین های داخل شبکه را نمایش می دهد. از روی آن به آی پی دوربین دست می یابید. تغییر آی پی نیز با کمک NVR امکان پذیر است. البته اگر IP دوربین در رنج IP های دستگاه نباشد با کمک کامپیوتر و یا لپ تاپ می توانید آی پی دوربین را تغییر دهید.

نرم افزار سرچ ای پی دوربین

برای پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته استفاده از نرم افزارهای آی پی اسکنر راهکار دیگری محسوب می شود. در برندهای مختلف ممکن است نرم افزارهای متفاوتی ارائه شده باشد در این بخش به معرفی چند نرم افزار می پردازیم.

نرم افزار سرچ آی پی دوربین مداربسته هایک ویژن

SADP نرم افزار سرچ ای پی دوربین برای برند هایک ویژن است. نرم افزار SADP را دانلود و روی کامپیوتر یا لپ تاپ نصب کنید. سپس دوربین مداربسته هایک ویژن یا NVR را به کامپیوتر متصل و آن را به سوئیچ وصل کنید. نرم افزار با اسکن کردن تمام IP های دستگاه های متصل به سوئیچ را نمایش می دهد. برای تغییر آی پی دوربین مداربسته، نرم افزار را به صورت Run As Administrator اجرا کنید. در صفحه نمایش داده شده گزینه های مختلفی وجود دارد. در زمان تغییر آی پی دوربین مداربسته دقت کنید آی پی تکراری انتخاب نکند.

دانلود نرم افزار سرچ IP دوربین

نرم افزار سرچ آی پی دوربین مداربسته ویووتک

IW2 نرم افزار دیگری برای پیدا کردن IP دوربین مداربسته است. این نرم افزار برای دوربین های مداربسته ویووتک طراحی شده است. بعد از دانلود و نصب نرم افزار IW2 می توانید آن را اجرا کنید. با اجرای این نرم افزار تمام دوربین های مداربسته درون شبکه اسکن و شناسایی می شوند. در نتیجه به نمایش داده شده مشخصات دیگر از جمله مک آدرس و ورژن Firmware  به همراه IP آدرس قابل دسترسی است.

دانلود نرم افزار سرچ IP دوربین

آموزش نحوه پیدا کردن IP دوربین مداربسته Reolink

چگونه آدرس آی پی دوربین خود را پیدا کنم؟ در دوربین های Reolink  چهار راهکار ارائه می شود. راهکار اول و ساده ترین آن استفاده از نرم افزار همراه دوربین مداربسته است. با بررسی صفحه شبکه در نرم افزار (موبایل یا کامپیوتر) به تمام اطلاعات شبکه و نیز آی پی دوربین دسترسی خواهید یافت.

نحوه پیدا کردن ای پی دوربین مداربسته

راهکار دوم از طریق نرم افزار پیکربندی روتر آی پی دوربین مداربسته را پیدا کنید. وارد نرم افزار پیکربندی روتر شوید و صفحه DHCP Clients Table   یا Attached Devices را بررسی کنید. این صفحه تمام آدرس IP های دستگاه های متصل به روتر را نشان می دهد. در این صفحه به راحتی می توانید آدرس آی پی دوربین به همراه مک آدرس آن را بیابید.

مراحل:

  1. وارد کردن آدرس gateway IP در روتر
  2. بررسی مک آدرس دورین از طریق نرم افزار دوربین
  3. در صفحه تنظیمات Wifi – صفحه DHCP سرور و پیدا کردن آی پی دوربین بر طبق مک آدرس آن.
نحوه پیدا کردن ای پی دوربین مداربسته reolink

راهکار سوم بدست آوردن آی پی دوربین از طریق ابزار و نرم افزارهای IP یاب است. IP finder های زیادی طراحی شده و حتی برخی از آنها به صورت آنلاین در دسترس هستند. به عنوان مثال Advanced IP Scanner برای کامپیوتر و Fing برای موبایل، که تمام دستگاه های متصل به اینترنت را اسکن می کنند. در نتیجه آنها می توانید آدرس های IP دوربین مداربسته، مک آدرس و سازنده دوربین را نیز مشاهده کنید.

راهکار چهارم برای نحوه پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته استفاده از مرورگر و URL صفحه پیکربندی دوربین است. اگر به صفحه تنظیمات و پیکربندی دوربین مداربسته دسترسی دارید، می توانید آدرس IP دوربین را با مشاهده URL صفحه تنظیمات دوربین دریافت کنید. به طور مثال اگر URL صفحه تنظیمات دوربین با http://183.37.194.134 شروع می شود، ممکن است آدرس IP دوربین 183.37.194.134 باشد.

چرا پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته مهم است؟

دوربین IP نوعی دوربین دیجیتال است که داده ها را از طریق شبکه و اینترنت ارسال و دریافت می کند. هر دوربین به یک آدرس دوربین IP منحصر به فرد نیاز دارد تا بتوان آن را در شبکه یا اینترنت پیدا کرد. به این ترتیب می توان تصاویر آن را مشاهده و مدیریت نمود. به طور کلی دو راه وجود دارد که دوربین های مدار بسته آدرس IP خود را در شبکه محلی دریافت کنند.

می‌توانید دوربین را با یک روتر یا یک NVR یا همان ضبط‌کننده ویدیوی شبکه وصل کنید که هر دو دارای DHCP هستند. به این ترتیب می‌توانند آدرس‌های منحصر به ‌فردی برای دوربین IP به طور خودکار اختصاص دهند. البته لازم به ذکر است که مطمئن شوید عملکرد DHCP فعال باشد تا بتوانید دوربین IP را در شبکه پیدا کنید. در برخی از مارک های دوربین ممکن است که این کار به صورت دستی و در صفحه تنظیمات دوربین انجام شود.

به همین دلیل است که دوربین‌های مداربسته بی‌سیم برای راه‌اندازی اولیه نیاز به اتصال کابل شبکه فیزیکی دارند. برای دریافت یک آدرس IP جدید و اتصال آن به شبکه روتر خانگی. با این حال، دوربین‌های باتری‌دار با اسکن کد QR از طریق تلفن همراه به شبکه WiFi متصل می‌شوند. در این نوع از دوربین ها کل تنظیمات واقعاً بدون سیم قابل انجام است.

لیست آدرس IP های عمومی ناامن دوربین

چگونه آدرس IP دوربین مداربسته نزدیک را پیدا کنیم؟

اینگونه است که نمایشگر آدرس IP دوربین به صورت آنلاین در طول زمان دوربین های مداربسته بیشتری را به شبکه خود اضافه می کند. حتی وب سایت هایی وجود دارند که به صورت آنلاین آدرس IP دوربین ها را به صورت زنده اسکن می کنند. این سایت‌ها معمولاً بدون اطلاع صاحبان دوربین در سراسر جهان برای همه باز هستند.

در ادامه لیستی از آدرس IP دوربین ها وجود دارد که اصطلاحاً ناامن هستند. برای امنیت سیستم مداربسته خود لازم است از اختصاص چنین IP به دوربین ها اجتناب کنید. حتی اگر از یکی از این آدرس IP ها که به راحتی هک می شوند استفاده می کنید، رمز ورود را تغییر دهید.

Camera Manufacturer

Username

Default Password

Default IP

Axis root Pass/EMPTY 192.168.0.90
Brickcom admin admin 192.168.1.1
Canon root Model # of camera 192.168.100.1
Dahua admin admin 192.168.1.108
Dahua 888888 888888 192.168.1.108
Dahua 666666 666666 192.168.1.108
DVtel Admin 1234 192.168.0.250
HIKVision admin 12345 192.0.0.64
Honeywell administrator 1234 DHCP
Panasonic admin 12345 192.168.0.253
Panasonic admin1 password 192.168.0.253
Samsung root 4321 192.168.1.200
Samsung root admin 192.168.1.200
Samsung admin 4321 192.168.1.200
Samsung admin 1111111 192.168.1.200
Sanyo admin admin 192.168.0.2
Sony admin admin 192.168.0.100
Toshiba root ikwb 192.168.0.30