قابلیت دید در شب از کاربردی ترین ویژگی هاییست که هنگام فروش دوربین مداربسته مورد توجه مشتریان است. از آن جایی که اغلب دوربین های مداربسته موجود در بازار به این قابلیت مجهز هستند، سوالی که مطرح می شود کیفیت و قدرت این قابلیت چقدر است. قابلیت دید در شب Exir در دوربین مداربسته چیست و چه مزیتی نسبت به دید در شب IR دارد. در این مقاله سعی شده است علاوه بر معرفی دید در شب اکسیر به ویژگی ها و مزیت های آن نیز اشاره شود.

اهمیت دید در شب Exir در دوربین مداربسته

در ابتدا به اهمیت قابلیت دید در شب Exir در دوربین مداربسته می پردازیم. با توجه به این که در شب و شرایط کم نور، نور مرئی لازم برای تشکیل تصویر در دوربین فراهم نیست در نتیجه باید ساز و کار دیگری برای دوربین فراهم شود. همان طور که مطرح شد اکثر دوربین های مداربسته به قابلیت دید در شب البته از نوع IR مجهز هستند. با این وجود تکنولوژی جدیدتری در سال های اخیر توسط شرکت هایک ویژن ابداع شده است با نام تکنولوژی دید در شب EXIR که به مراتب تصاویر با کیفیت تری در شب ارائه می دهد.

تکنولوژی اکسیر (Exir) چیست؟

اکسیر مخفف (Enhanced Infrared Lighting) یا به اختصار EXIR به معنای نور مادون قرمز بهبود یافته است. در مقایسه با نور IR معمولی، قابلیت EXIR دارای ویژگی های بهبود یافته تری است که باعث می شود کیفیت تصاویر مداربسته در شب تفاوت چشمگیری داشته باشند. از تغییرات بهبود یافته در تکنولوژی EXIR می توان به افزایش برد نور IR و افزایش قدرت نفوذ آن در عبور از شیشه هایی با قطر زیاد نام برد. در ادامه سایر موارد تغییر یافته و نواقص رفع شده دید در شب در این تکنولوژی را شرح می دهیم:

عدم جذب حشرات به لنز دوربین:

در دوربین های مداربسته معمولی IR به دلیل گرمای تولید شده توسط LED ها حشرات به لنز دوربین چسبیده و منجر به مختل شدن دید دوربین می شوند. این مشکل در دوربین های مداربسته مجهز به تکنولوژی EXIR وجود ندارد.

عدم کاهش کیفیت سنسور:

در دوربین های IR معمولی به دلیل گرمای تولید شده توسط LED ها به مرور زمان کیفیت سنسورها کاهش می یابد. در تکنولوژی اکسیر به دلیل استفاده از ال ای دی های بسیار با کیفیت بکار رفته این مشکل برطرف گردیده است.

عدم تمرکز بیش از حد نور بر روی سوژه:

در ال ای دی های معمولی، نور IR به دلیل تمرکز بیش از حد در مرکز و عدم تابش نور به سایر نقاط، روشنایی تصاویر فقط در مرکز است و باعث کاهش کیفیت آنها می شود. اما انتشار نور در دوربین مداربسته مجهز به EXIR به صورت منظم و یکنواخت است. همین موضوع کیفیت تصویر را بهبود داده است.

مزایا و ویژگی قابلیت دید در شب EXIR

 • استفاده از منبع نور IR قدرتمند تر و کاراتر در قابلیت EXIR:

استفاده از تجهیزات پیشرفته با قدرت بالا در انتشار نور IR باعث شده تا کارایی سیستم و راندمان روشنایی در تصاویر نسبت به دوربین‌های IR معمولی تا 30 درصد بهبود یابد. همچنین خروجی نور IR در دوربین EXIR برابر با 1050mV است. همین امر موجب افزایش قدرت و برد نور منتشر شده می‌گردد. در حالی که این عدد در دوربین‌های معمولی برابر با 750mV است.

 • استفاده از ال ای دی های پیشرفته در فناوری EXIR برای استفاده بهینه از نور:

LED های موجود در دوربین EXIR دارای ساختار مستطیلی شکل هستند. به عبارت دیگر نور در فرم های مستطیلی شکل منتشر می شود. به این ترتیب نور IR در سطح گسترده تری منتشر می شود و همین امر افزایش بهره وری و مقابله بهتر با آلودگی های نوری موجود در محیط اطراف را به همراه دارد.

 • انتشار روشنایی یکنواخت:

چنان چه روشنایی در تصاویر به صورت منظم توزیع نشود، بخشی از تصویر دارای روشنایی بیش از حد و بخش های دیگر تاریک و سیاه شود. انتشار یکنواخت و توزیع متناسب نور در تصویر منجر می شود تا روشنایی موجود در تصاویر در یک نقطه متمرکز نگردد و کیفیت تصاویر بهبود یابد. می توانید تفاوت تصویرهای ارائه شده توسط دوربین های مداربسته EXIR و IR را در تصویر زیر مشاهده نمائید.

قابلیت دید در شب Exir در دوربین مداربسته چیست؟

مزایای دوربین های Exir نسبت به دوربین های IR معمولی

 •  جلوگیری از انعکاس نور مادون قرمز IR:

در تکنولوژی EXIR ، ال ای دی های IR با فاصله از لنز دوربین قرار گرفته اند. این امر باعث می شود نور IR بر اثر تماس با لنز منعکس نشده و مجددا به داخل دوربین نتابد. برای مثال در دوربین های دام که شیشه کاور آن ها محدب است، این ویژگی یک مزیت بزرگ محسوب می گردد.

 • بهبود تابش نور IR:

نور مادون قرمز IR در دوربین های معمولی به صورت ساختارهای دایره ای از LEDهای موجود در اطراف لنز دوربین تابیده می شوند. این امر موجب تجمع نور در مرکز می شود و گوشه های تصویر به صورت تاریک باقی خواهد ماند. اما ساختار مستطیلی LED های اکسیر باعث می شود تا نور به صورت منظم و یک دست در تمام نقاط تصویر پراکنده گردد.

 • مشکلات کمتر با حشرات:

یکی از شایع ترین مشکلات دوربین های مداربسته مجهز به دید در شب جذب و تجمع حشرات روی لنز دوربین است. حشرات به گرما علاقه داشته در نتیجه جذب حرارت ناشی از تابش نور IR می شوند. در این صورت دید دوربین مختل شده و کیفیت تصاویر کاهش می یابد. در تکنولوژی اکسیر، LED های IR جدا از لنز قرار گرفته اند. این شکل از قرار گیری لنز در دوربین مداربسته نسبت به LED ها مشکل تجمع و جذب حشرات را تا حد زیادی برطرف کرده است.

جمع بندی

در انتها به صورت خلاصه نقاط ضعف دید در شب های معمولی که با ظهور فناوری اکسیر برطرف شد را مرور می کنیم:

 • اختلال در دید دوربین با جذب حشرات به لنز آن (به دلیل گرمای LED ها)
 • کاهش کیفیت و عملکرد سنسور در طی زمان (به دلیل گرمای LED ها)
 • تمرکز بیش از حدی نور در مرکز تصویر (کیفیت پایین و پر نور )
 • برد کم نور IR (در دید در شب های معمولی که حداکثر 20 تا 30 متر است)
 • عدم عبور نور مادون قرمز IR از شیشه های ضخیم

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020
چقدر مفید بود؟ 🙂