قابلیت دید در شب یکی از متداول ترین و کاربردی ترین ویژگی های است که هنگام فروش دوربین مداربسته مورد توجه مشتری است. به طوری که نود درصد دوربین های مداربسته موجود در بازار به این قابلیت مجهز هستند. اما موضوعی که مطرح است کیفیت و قدرت این قابلیت است. این موضوع که تصاویری که در شب توسط دوربین مداربسته ثبت می شوند از چه سطح کیفیتی برخوردار باشند کاملا به کارکرد ویژگی دید در شب در آنها وابسته است. زیرا در شب و در نور کم نور مرئی لازم برای تشکیل تصویر برای دوربین فرآهم نیست و برای این منظور دوربین به ساز و کار دیگری احتیاج دارد. همانطور که گفتیم اکثر دوربین های مداربسته به قابلیت دید در شب IR مجهز هستند. اما تکنولوژی جدیدتری که در سال های اخیر توسط دوربین هایک ویژن ابداع شده است تکنولوژی دید در شب EXIR است که به مراتب تصاویر با کیفیت تری در شب ارائه می دهد.

تکنولوژی اکسیر (Exir) چیست؟

(Enhanced Infrared Lighting) یا به اختصار EXIR به معنای نور مادون قرمز بهبود یافته است. به نسبت نور IR معمولی، قابلیت EXIR دارای ویژگی های بهبودیافته تری است که باعث می شود کیفیت تصایر مداربسته در شب تفاوت چشمگیری داشته باشند. از تغییرات بهبودیافته در تکنولوژی EXIR می توان به افزایش برد نور IR و افزایش قدرت نفوذ آن در عبور از شیشه هایی با قطر زیاد نام برد. در ادامه سایر موارد تغییر یافته و رفع نقص شده در این تکنولوژی شرح داده شده اند:

عدم جذب حشرات به لنز دوربین:

در دوربین های مداربسته معمولی IR به دلیل گرمای تولید شده توسط LED ها حشرات به لنز دوربین چسبیده و منجر به مختل شدن دید دوربین می شوند. این مشکل در دوربین های مداربسته مجهز به تکنولوژی EXIR وجود ندارد.

عدم کاهش کیفیت سنسور:

در دوربین های IR معمولی به دلیل گرمای تولید شده توسط LED ها به مرور زمان کیفیت سنسورها کاهش می یابد. در تکنولوژی اکسیر به دلیل استفاده از ال ای دی های بسیار با کیفیت بکار رفته این مشکل برطرف گردیده است.

عدم تمرکز بیش از حد نور بر روی سوژه:

در ال ای دی های معمولی نور IR به دلیل عدم تابش یکنواخت، روشنایی در تصاویر در مرکز تجمع کرده و باعث کاهش کیفیت تصاویر می شود. اما انتشار نور در دوربین EXIR به صورت منظم و یکنواخت است.

ویژگی ها و مزایای تکنولوژی EXIR

  • استفاده از منبع نور IR قدرتمند تر و کاراتر:

استفاده از تجهیزات پیشرفته با قدرت بالا در انتشار نور IR باعث شده تا کارایی سیستم و راندمان روشنایی در تصاویر نسبت به دوربین‌های IR معمولی تا 30 درصد بهبود یابد. بعلاوه خروجی نور IR در دوربین EXIR برابر با 1050mV است که منجر به افزایش قدرت و برد نور منتشر شده می‌گردد، در حالیکه این عدد در دوربین‌های معمولی برابر با 750mV است.

  • استفاده از ال ای دی های پیشرفته برای استفاده بهینه از نور:

ال ای دی های موجود در دوربین EXIR دارای ساختار مستطیلی شکل هستند و به همین دلیل می توانند نور IR را در سطح گسترده تری منتشر کنند. این امر منجر به افزایش بهره وری و مقابله بهتر با آلودگی های نوری موجود در محیط اطراف می شود.

  • انتشار روشنایی یکنواخت:

چنانچه روشنایی در تصاویر به صورت منظم توزیع نشود باعث می شود تا بخشی از تصویر دارای روشنایی بیش از حد و بخش های دیگر تاریک و سیاه شود. انتشار یکنواخت و توزیع متناسب نور در تصویر منجر می شود تا روشنایی موجود در تصاویر در یک نقطه متمرکز نگردد و کیفیت تصاویر بهبود یابد.

مزایای دوربین های Exir نسبت به دوربین های قدیمی IR

  • جلوگیری از انعکاس نور مادون قرمز IR:

در تکنولوژی EXIR ، LED های IR با فاصله از لنز دوربین قرار گرفته اند. این امر باعث شده است تا نور IR بر اثر تماس با لنز منعکس نشده و مجددا به داخل دوربین نتابد. برای مثال در دوربین های دام بزرگی که شیشه کاور محدب دارند، این ویژگی یک مزیت بزرگ محسوب می گردد.

  • بهبود تابش نور IR:

نور مادون قرمز IR در دوربین های معمولی به صورت ساختارهای دایره ای از LEDهای موجود در اطراف لنز دوربین تابیده می شوند. این امر منجر می شود تا نور در مرکز تصویر تجمع یابد. و گوشه های تصویر به صورت تاریک باقی بماند. اما ساختار مستطیلی LED های اکسیر باعث می شود تا نور به صورت منظم و یکدست در سرتاسر تصویر پراکنده گردد.

  • مشکلات کمتر با حشرات:

یکی از مشکلات شایع جذب تجمع حشرات روی لنز دوربین است. حشرات به گرما علاقه داشته و جذب حرارت ناشی از تابش نور IR می شوند. در این صورت دید دوربین مختل شده و کیفیت تصاویر کاهش می یابند. اما به دلیل اینکه در تکنولوژی EXIR ، LEDهای IR جدا از لنز قرار گرفته اند و این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020