وضوح تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته یکی از عواملی است که از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و اگر قصد داشته باشید دوربین تان را در فضایی قرار بدهید که کوچک ترین عوامل از اهمیت ویژه ایی برخوردار هستند باید به امر دوربین مداربسته با وضوح بالا توجه کنید تا تصاویری با کیفیت و کارآمد را در نهایت برایتان ضبط کند؛ تصاویر با وضوح بالا در دوربین مدار بسته   توسط سه عامل تعیین می شود که در ادامه هر یک را به طور کامل توضیح خواهیم داد:

 • رزولوشن تصاویر
 • قدرت ضبط دستگاه NVR یا DVR
 • قابلیت های تصویری همانند WDR ،BLC ،3DDNR و IR

در ادامه قصد داریم تمامی مواردی که بر وضوح تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته تاثیر می گذارند را برشماریم.

رزولوشن دوربین مداربسته مهم است؟

شاید هنگام خرید دوربین مداربسته این سوال برای شما پیش بیاید که آیا رزولوشن دوربین مداربسته مهم است؟ جواب این سوال را تنها خودتان می توانید بدهید که دوربین مداربسته با وضوح بالا نیاز است یا خیر، زیرا رزولوشن ثبت تصاویر رابطه مستقیم با کارآیی دارد که از دوربینتان انتظار دارید؛ اگر قصد دارید دوربینی تهیه کرده و آن را در طلا فروشی، پارکینگ و یا هر مکانی که امنیت به نسبت بیشتری دارد نصب کنید باید کیفیت ضبط تصاویرتان انقدر بالا باشد که بتواند چهره، پلاک خودرو، میزان گرم طلا روی ترازو و…. را با کمترین افت کیفیت ضبط کند و نمایش بدهد.

رزولوشن مناسب من کدام است؟

قبل از آنکه تصمیم به خرید دوربین مداربسته با وضوح بالا بگیرید بررسی کنید که چه میزان کیفیت تصویر برای محل مورد نظرتان کافی است و می تواند کفایت کارشما را بدهد؛ شرکت های مختلف سعی کردند با توجه به نیاز کاربران لنزهایی با رزولوشن های متفاوت را طراحی کرده و در بازار عرضه کنند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • 1 مگاپیکسل (HD) این نمونه از لنزها پایین ترین کیفیت تصویر را ارائه می دهند.
 • 2 مگاپیکسل (Full HD) یکی از پرکاربردترین رزولوشن ها برای نظارت می باشد.
 • 3 مگاپیکسل این رزولوشن از تصویر معمولا زمانی که نیاز به ثبت تصویر با جزئیات زیاد است، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • 4 مگا پیکسل نسبت به 3 مگاپیکسل کیفیت بهتری را ارائه می دهد.
 • 5 مگاپیکسل معمولا دوربین هایی که به لنزی با رزولوشن 5 مگا پیکسل مجهز هستند تصاویری با رزولوشن بسیار بالا و با تعداد فریم پایین را ثبت می کنند.
 • 8 مگاپیکسل (4K) کاربران برای ضبط تصویر این دوربین ها باید حتما از NVR ها و مانیتور های مخصوص ۴K استفاده کنند که به نسبت نمونه های قبلی کمی پر هزینه خواهد بود.
دوربین مداربسته با وضوح بالا

کیفیت تصاویر ضبط شده توسط NVR یا  DVR

همانطور که مستحضر هستید کیفیت تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته به دستگاه DVR و NVR  نیز چندان نامرتبط نخواهد بود؛ ضبط تصاویر به واسته دوربین مداربسته با وضوح بالا توسط دستگاه های NVR و DVR به سه عوامل بستگی دارد:

 1. رزولوشن تصویر
 2. تعداد فریم تصاویر ضبط شده
 3. نحوه فشرده سازی تصاویر

تاثیر رزولوشن و تعداد فریم در کیفیت تصویر

طبیعتا هرچه میزان رزولوشن و تعداد فریم بیشتر باشد، میزان فضای ذخیره سازی بالایی نیاز دارد. بنابراین هنگام خرید دوربین مداربسته هایک ویژن با کیفیت بالا حتما باید دقت کنید که دستگاه ضبط DVR و NVR هم متناسب با آن باشد؛ توجه داشته باشید که در دستگاه های DVR باید دقت کنید که دوربین مداربسته تان چند مگاپیکسل است که با دستگاه DVR تان هم خوانی داشته باشد، اما در دستگاه های NVR چندان میزان مگاپیکسل دوربین حائز اهمیت نخواهد بود و این دستگاه به طور معمول تمامی آنها را ساپورت می کند.

به عنوان مثال ممکن است یک دستگاه مناسب دوربین های 3 مگاپیکسل و پایین تر باشد و نتواند تصاویری با رزولوشن 8 مگاپیکسلی را به دلیل حجم بسیار بالای تصاویر در خود ذخیره کند؛ بنابراین دستگاه برای ذخیره تصاویر حجم آنها را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

نحوه فشرده سازی تصاویر ضبط شده توسط DVR و NVR

تصاویر ارسالی از دوربین ها به فرمت های H264  و یا H265 فشرده سازی شده و در هارد دستگاه های DVR و NVR ذخیره می شوند؛ لذا این فرآیند فشرده سازی باعث می شود که دستگاه برای ضبط کردن قدرت عمل بیشتری داشته باشد. خوشبختانه بسیاری از برندهای موجود در بازار از جمله هایک ویژن، هایلوک، داهوا، تی وی تی، مگاویژن و… دارای تنظیمات گسترده ای برای ضبط تصاویر می باشند.

قابلیت دید در شب (IR)

 یکی از مهمترین قابلیت های لازم برای دوربین ها، قابلیت دید در شب (IR) است. این توانایی در دوربین های مداربسته هایک ویژن باعث می شود تا در شب یا محیط های تاریک تصاویری با وضوح خوب و تا شعاع مشخصی در اختیار کاربر قرار بگیرد. برای آنکه دوربین مداربسته با وضوح بالا در شب داشته باید باید به قابلیت IR آن توجه کنید که تا چه مسافتی می تواند در تاریکی مطلق برای شما تصاویر را ضبط کند.

تاثیر قابلیت دید در شب در وضوح تصویر دوربین مداربسته

 کاربرد WDR در دوربین مداربسته

در صورتی که زاویه دید دوربین رو به سمت پنجره، درب ورودی یا یک منبع نور باشد تصویر سوژه تاریک نشان داده می شود و تصویر فضای بیرون بسیار روشن دیده می شود، برای آنکه بتوانیم دوربین مداربسته با وضوح بالا داشته باشیم باید در همچین شرایطی از قابلیت WDR استفاده کنیم.

در واقع به دلیل عدم تطابق در سرعت دریافت تصاویر پر نور و تصاویر کم نور در دوربین مداربسته تصاویر تاریک دریافت می شوند که با به کارگیری قابلیت WDR در کمترین زمان ممکن تصاویر واضح و با کیفیت ثبت می شوند.

تاثیر WDR در وضوح تصویر دوربین مداربسته

 کاربرد BLC در دوربین مداربسته

مکانیزم BLC در دوربین مداربسته، یک مکانیزم بهبود دهنده تصویر است که میزان نور موجود در تصویر را تنظیم می کند؛ به عنوان مثال، در یک اتاق پر نور و دارای پنجره میزان نور پنجره باعث خواهد شد دیافراگم دوربین بسته شده و تصویر داخل اتاق کاملا تاریک باشد، برای رفع این مشکل از قابلیت BLC استفاده می شود تا تصاویر دریافتی با کیفیت تری داشته باشیم .

 کاربرد BLC در دوربین مداربسته

تفاوت BLC و WDR در دوربین مداربسته

در تصویر زیر می توانید به وضوح تفاوت ویژگی BLC و WDR در دوربین های مداربسته را مشاهده کنید.

تفاوت BLC و WDR در دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ لذا برای برطرف نمودن این مشکل، مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت خرید و نصب دوربین مدار بسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020

چقدر مفید بود؟ 🙂