در هر خریدی قیمت یکی از مهم ترین دغدغه های خریداران است. قیمت دوربین مداربسته نیز در خرید آن از این قاعده مستثنی نیست. قصد داریم 6 عامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته را به شما معرفی کنیم. با دانش بیشتر انتخاب و خرید هوشمندانه تری را تجربه کنیم. آیا شما می دانید عامل اصلی موثر بر قیمت دوربین مداربسته چیست؟

با ما تا انتهای مقاله با این عناوین همراه باشید:

 1. تاثیر برند بر قیمت دوربین مداربسته
 2. تکنولوژی، عامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته
 3. کیفیت تصویر عامل تاثیرگذار بر قیمت دوربین مداربسته
 4. تاثیر لنز در قیمت دوربین های مداربسته
 5. جنس بدنه، فاکتور موثر در قیمت دوربین مداربسته
 6. قابلیت بهبود تصویر در دوربین های مداربسته
 7. هوشمندی دوربین مداربسته
 8. ویژگی های خاص دوربین مداربسته

1.تاثیر برند بر قیمت دوربین مداربسته

اولین عامل تاثیر گذار بر قیمت دوربین های مداربسته برند آنها است. برند در واقع تولید کننده محصول را معرفی می کند. این که چه تولید کننده ای دوربین را ساخته است تاثیر زیادی بر روی قیمت دوربین های مداربسته خواهد گذاشت. اعتبار برند، کیفیت محصول، تکنولوژی، موارد خرابی و طول عمر، مواردی هستند که با مشخص شدن برند دوربین مداربسته قابل جستجو و دستیابی است.

در سطح جهان برندهای مختلفی در زمینه دوربین مداربسته فعالیت دارند. از تمام این برندها حدود 7 یا 8 برند بین المللی در ایران فعالیت می کنند. اگر  برندهای دوربین مداربسته را برحسب  قیمت تقسیم بندی کنیم، سه گروه خواهیم داشت:

 • گران قیمت ها مانند: Sony و Panasonic (ژاپن)، Axis (سوئد)، Bosh (آلمان)،
 • گروه متوسط مانند: Vivotek، GeoVision ،Avtech
 • ارزان قیمت ها مانند: Hikvision، Uniview، Dahua

*** در نظر داشته باشید قیمت بالای یک برند لزوماً نشان دهنده بیشتر بودن کیفیت تمام محصولات آن نیست. به طور مثال در برند هایک ویژن (از دسته ارزان قیمت ها) مدل هایی وجود دارند که با کیفیت مدل هم تراز در برند گران قیمتی مانند بوش برابری می کند.

2. تکنولوژی، عامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته

دومین عامل تاثیرگذار بر قیمت دوربین مداربسته تکنولوژی به کار رفته در ساخت دوربین است. با توجه به نوع تکنولوژی (آنالوگ، آنالوگ HD و تحت شبکه (IP)) به کار رفته در دوربین مداربسته قیمت دوربین متغیر خواهد بود. معمولاً دوربین های تحت شبکه (IP) به سبب دارا بودن قابلیت ها و کیفیت بالاتر، گران تر هستند. دوربین های مجموعه آنالوگ نصب ساده تری و قیمت پایین تری از نوع تحت شبکه آنها دارند.

*** در این مورد لازم به ذکر است که خرید دوربین تحت شبکه همیشه برای همه کارآمد نیست. بلکه با درنظر گرفتن نوع نیاز باید دوربین انتخاب شود. براساس تجربه کارشناسان این حوزه، نوع دوربین مداربسته مناسب برای هر کاربری بهتر مشخص می شود.

در مواردی دوربین های آنالوگ HD نیاز کاربر را به خوبی پاسخ می دهد. دوربین هایی با قابلیت های بسیار نزدیک به دوربین های تحت شبکه و قیمتی بسیار مناسب تر از آن هستند. از طرفی گاهی صرف هزینه جهت کابل کشی و تجهیزات برای استفاده از دوربین های آنالوگ HD بسیار بیشتر از هزینه دوربین های IP می شود. در این حالت دوربین IP  پیشنهاد مناسب تری است.

3. کیفیت تصویر عامل تاثیرگذار بر قیمت دوربین مداربسته

فاکتور موثر در قیمت دوربین مداربسته

سومین فاکتور موثر بر قیمت دوربین مداربسته کیفیت تصویر است. کیفیت تصویر در دوربین مداربسته با یک عدد در کنار مگاپیکسل بیان می شود (1 مگاپیکسل یا HD، 2 مگاپیکسل یا Full HD و…). هرچه این عدد بزرگتر باشد رزولوشن تصویر بالاتر و کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. بالاتر رفتن کیفیت تصویر بیشتر شدن قیمت دوربین مداربسته را به همراه دارد.

4. تاثیر لنز در قیمت دوربین های مداربسته

چهارمین عامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته، لنز دوربین است. عموماً دو نوع لنز در دوربین های مداربسته وجود دارد، لنز ثابت و لنز متغیر یا وریفوکال (Varifocal). دوربین با لنز ثابت همواره زاویه دید ثابتی دارند و ارزان تر هستند. دوربین های مداربسته با لنز متغیر به علت داشتن قابلیت هایی مانند امکان تغییر در زاویه دید و بزرگنمایی تصویر  قیمت گران تری نسبت به دوربین های با لنز ثابت دارند.

لنز دوربین مداربسته و انواع آن

انواع لنز در دوربین های مداربسته طراحی شده است. برای آشنایی بیشتر با انواع لنز مقاله مربوط را بخوانید.

لنز و انواع آن در دوربین مداربسته

5. جنس بدنه فاکتور موثر در قیمت دوربین مداربسته

پنجمین عامل تاثیرگذار بر قیمت دوربین مداربسته جنس بدنه دوربین است. معمولاً دوربین ها بدنه پلاستیکی یا فلزی دارند. طبیعتاً دوربین های مداربسته با بدنه فلزی به سبب مقاومت فیزیکی بالاتر، نسبت به نوع پلاستیکی آن گران تر است. دوربین های مداربسته با بدنه فلزی به علت مقاومت در برابر گردوغبار و رطوبت برای محیط های بیرونی مناسب تر هستند.

6. قابلیت بهبود تصویر در دوربین های مداربسته

قابلیت بهبود تصویر ششمین عامل تاثیرگذار بر قیمت دوربین مداربسته است. دوربین مداربسته با قابلیت بهبود تصویر قیمتی بالاتر از نوع معمولی آن دارد. در دوربین های مداربسته برحسب بروز شرایط خاص قابلیت هایی تعریف شده است. از جمله قابلیت HLC که کیفیت تصویر را با حذف نقاط پر نور در آن، بهبود می دهد. قابلیت WDR و BLC که در محیط هایی با شدت نور متفاوت، کیفیت تصویر محیط کم نور را بهبود می دهد. از کابردهای قابلیت WDR در دوربین های مداربسته پلاک خوان است، در شب سطوح گوناگون نور ایجاد می شود. این قابلیت سطوح مختلف نوری را تا حدودی یکسان سازی نموده و در نهایت تصویری یک دست را ایجاد می نماید.

7. هوشمندی دوربین مداربسته

عوامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته در کاربری های عمومی در بالا ذکر شد. جالب است بدانید دوربین های مداربسته با قابلیت های هوشمند برای کاربری های خاص نیز طراحی شده اند. این نوع دوربین ها قابلیت هایی مانند تشخیص چهره، شمارش افراد، تعقیب سوژه و… را دارند و در رده  دوربین های گران قیمت قرار می گیرند.

دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص چهره

قابلیت تشخیص چهره از ویژگی های پردازش تصویر، برای تشخیص شکل صورت استفاده می کند. جهت آشنایی بیشتر با این دوربین ها مقاله مربوط را بخوانید.

تشخیص چهره (Face Detection) در دوربین مداربسته چگونه است؟

8. ویژگی های خاص دوربین مداربسته

با توجه به کاربرد وسیع دوربین های مداربسته، محیط هایی وجود دارند که دوربین با ویژگی خاص را می طلبد. دوربین های مداربسته با این ویژگی ها نیز در دسته دوربین های گران قیمت قرار می گیرند. به طور مثال دوربینی که بتواند در اعماق آب نصب شود و تصویربرداری کند، این دوربین ها باید حتماً ضد زنگ باشند. مثال دیگر در محیطی که آلاینده های شیمیایی وجود دارند مانند پالایشگاه ها، بدنه دوربین باید در مقابل آنها مقاومت کافی داشته باشد و قابلیت ضد خوردگی داشته باشند. در محیط هایی که خطر انفجار در آنها وجود دارد مانند پالایشگاه ها، معادن و… وجود قابلیت ضد انفجار بودن برای دوربین های مداربسته یک ضرورت محسوب می شود.

5/5 - (3 امتیاز)