تکنولوژی و فناوری های مختلف در جهت کاربردی تر شدن دوربین های مداربسته در شرایط مختلف ایجاد می شوند. دوربین مداربسته ضد مه یا Defog دوربینی است که از این فناوری ها برای ارائه تصویر بهتر در شرایط محیطی مه آلود و یا دود گرفته استفاده می کند. اما دوربین مداربسته ضد دود یا ضد مه چه ویژگی هایی دارد و عملکرد آن به چه نحو است؟ سوالاتیست که در این مقاله به آن می پردازیم.

در این مطلب می خوانید:

  • تکنولوژی دوربین مداربسته ضد مه چیست
  • تکنولوژی دیجیتال در مه زدایی
  • کاربرد دوربین مداربسته ضد مه و ضد غبار
  • شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته ضد غبار
  • تاثیر نور در دوربین های مداربسته
  • نوردهی در دوربین مداربسته

مشاوره رایگان قبل از خرید دوربین مداربسته ضد مه

021-88500020

تکنولوژی دوربین مداربسته ضد مه چیست

به طور حتم تصاویر دوربین مداربسته معمولی در شرایط سخت آب و هوایی مانند برف، باران، گردوغبار و مه و… وضوح خوبی ندارد. شناسایی افراد و برخی جزئیات در تصاویر مانند پلاک خودرو بسیار سخت خواهد بود. راه حلی که برخی از کمپانی های تولید کننده دوربین مداربسته ارائه کرده اند تکنولوژی Defog است. دوربین با استفاده از سنسور برای تشخیص مه و الگوریتم پردازش تصویر، فیلم مناسبی را ارائه خواهد کرد.

مه از قطرات و ذرات معلق آب در هوا ایجاد می شود. انعکاس نور از این قطرات و پراکندگی نور باعث کاهش دید و کنتراست رنگی می شود. الگوریتم مورد استفاده در این تکنولوژی الگوریتمی برای تقویت کنتراست است. این الگوریتم قبل از ارسال و فرایند فشرده سازی روی سیگنال های تصویر اعمال می شود. ذکر این نکته که میزان بهبود و بازسازی تصویر براساس چگالی مه صورت می پذیرد، مورد توجه است. عملکرد این الگوریتم به صورت دو مرحله ایست:

  • تشخیص میزات چگالی مه، دود یا گرد و غبار در تصویر
  • بازسازی تصحیح سیگنال های ویدئویی

تراکم پیچیدگی های موجود در تصاویر، پیکسل به پیکسل تجزیه و تحلیل شده و کنتراست، اشباع رنگ و وضوح تصویر ارتقاء داده می شود. این پردازش ها درون دوربین و قبل از ارسال تصویر به دستگاه انجام می شود بنابراین تاخیر قابل محسوسی مشاهده نمی شود.

تکنولوژی دیجیتال در مه زدایی

دو الگوریتم دیجیتال برای مه زدایی در تصاویر دوربین مداربسته وجود دارد. این دو الگوریتم عبارتند از:

  • nonmodel image enhancement یا روش بهبود تصویر غیر مدل
  • model image recovery method یا روش بازیابی تصویر مدل

در روش بهبود تصویر non-model، کیفیت تصویر تا حدی افزایش می یابد. در واقع فقط جلوه بصری تصویر تغییر می کند و کیفیت تصویر به طور موثری افزایش نمی یابد. در این الگوریتم از منطق فازی، برابری هیستوگرام و تغییر فیلترینگ استفاده می شود. برابری هیستوگرام در دو نوع سراسری و جزیی قابل انجام است. هر کدام از آنها معایبی از جمله بهبود ناچیز تصویر و یا تکه تکه شدن تصویر را دارند.

اما در روش بازیابی تصویر، کیفیت تصویر براساس فیلتر کردن و تصویر مرجع اصلاح می شود. تصویر مرجع از تصاویر در زمان های مختلف برای تعیین پارامترهای مدل فیزیکی ایجاد شده است. این الگوریتم از راهکارهای فیلتر کردن، روش آنتروپی ماکزیمم و تخمین استفاده می کند. فیلتر کردن و آنتروپی حداکثر، محاسبات سنگین و پیچیده ای دارند اما وضوح بالا را ایجاد می کنند. تخمین عملکرد تصویر مخرب نیز بر طبق یک مدل فیزیکی عمل می کند.

قیمت و مشخصات دوربین‌ها رو ببین…

قیمت دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته ضد مه و ضد غبار

با توجه به مطالب مطرح شده با عملکرد چنین دوربین آشنا شدید. همین امر بسیار کمک می کند تا کاربرد این نوع از دوربین های مداربسته در محیط های باز بیشتر مشخص شود. اماکنی که جزئیات تصاویر در شرایط جوی مختلف برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، دوربین ضد مه توصیه می شود. این اماکن مانند: جاده ها، راه آهن، بنادر، باند فرودگاه ها و… که به علت استراتژیک بودنشان، نیاز به جزئیات تصاویر در هر شرایط آب و هوایی دارند.

شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته ضد غبار

بسیاری از کمپانی ها برای عقب نماندن از عرصه رقابت سعی کرده اند تا تکنولوژی های روز دنیا را در تولیدات خود پیاده کنند. از جمله شرکت هایک ویژن پیشتاز در تولید محصول و ارائه راه حل های مختلف و شرکت داهوا دیگر شرکت مطرح صنعت دوربین مداربسته را می توان نام برد. دوربین های مداربسته ضد مه هایک ویژن با رویکردی ترکیبی این مشکل را حل کرده است. در فناوری defog هایک ویژن با استفاده از یک سنسور نوری با ویژگی خاص که به امواج مادون قرمز حساسیت بیشتری دارد، مه زدایی می کند. البته با وجود بهینه سازی تصویر در شرایط آب و هوایی متراکم، باید در نظر داشت این دوربین ها هزینه بالایی دارند و در تمام کاربری ها انتخاب مقرون به صرفه ای نیست.

بعد از انتخاب دوربین، دستگاه ضبط انتخاب کنیم…

بهترین دی وی ار دوربین مداربسته

تاثیر نور در دوربین های مداربسته

از مهم ترین عوامل ایجاد یک تصویر نور است. در دوربین های مداربسته نیز نور یک عامل مهم در ایجاد و ثبت تصویر با کیفیت عالی است. دوربین مداربسته مکانیزم ابتدایی تری از چشم انسان دارد. به نحوی که چشم انسان علاوه بر نور قادر است نواحی تاریک و روشن موجود در محیط اطراف را با وضوح نسبتاً بالایی تشخیص دهد. اما در مورد دوربین های مداربسته این حالت چندان عملی نیست. زاویه تابش نور به اجسام و اشیاء در ایجاد و چگونگی تصویر در دوربین مداربسته بسیار مهم است. به نحوی که اگر منبع نور در بالا یا در پشت دوربین مداربسته قرار داشته باشد، دوربین دارای دید تک بعدی می شود. به همین منظور برای ثبت فیلم با نمایش پستی بلندی ها و جزئیات دقیق، باید زاویه نوردهی و ترکیب سایه ها و نور به درستی انجام شده باشد.

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

نوردهی در دوربین مداربسته

ایده آل ترین و بهترین حالت نوردهی یا اکسپوژر (Exposure) در دوربین مداربسته زمانی رخ می دهد که سایه های عکس و همچنین روشنایی ها دارای حداکثر وضوح باشند. به عبارتی در صورتی که به نمودارهای هیستوگرام دوربین مداربسته مراجعه کنید، حالت های نوردهی بیش از اندازه (Over Exposed) یا نوردهی فوق العاده کم و ناکافی (Under Exposed) در آن مشاهده نشود. در هر کدام از این حالت ها، نوردهی فوق العاده کم و یا بیش از حد برخی از جزئیات تصویر از بین می رود. به این ترتیب در تصویر نواحی با روشنایی یا سایه هایی به صورت دائم و غیر قابل جبران به وجود می آید. نوردهی در دوربین مداربسته به کنترل میزان و زاویه تابش نوری به دوربین وارد می شود، اشاره دارد. کنترل اکسپوژر می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت و میزان جزئیات تصویر ثبت شده داشته باشد.

مطالب پیشنهادی مخاطبان:

5/5 - (1 امتیاز)