سیستم های نظارتی امنیتی در ابتدا به منظور فقط نظارت بر مکان های خاص طراحی شد و به مرور فناوری ها و تکنولوژی های روز، کاربری آنها را ارتقاء داد. شاید انتقال صدا در دوربین مداربسته یکی از همین تغییرات محسوب شود. انتقال صدا به صورت یک طرفه و دوطرفه امکانی است که در دوربین های مداربسته فراهم شده است. ثبت صدا و تصویر به طور همزمان یک رویکرد جالب و بسیار پرکاربرد در دوربین های مداربسته است.اما چگونه انتقال صدای دوربین مداربسته در دوربین های آنالوگ و تحت شبکه انجام می شود. در ادامه به این مطلب بیشتر خواهیم پرداخت.

آن چه در این مقاله می خوانید:

  1. انتقال صدای دوربین مداربسته تحت شبکه
  2. اتصال میکروفن برای انتقال صوت در دوربین مداربسته IP
  3. انتقال صدای دوربین مداربسته آنالوگ
  4. اتصال میکروفن برای انتقال صوت در دوربین مداربسته آنالوگ
  5. صدای دو طرفه در دوربین مداربسته چیست

1. انتقال صدای دوربین مداربسته تحت شبکه

انتقال صدای دوربین مداربسته تحت شبکه به چه شکلی صورت می گیرد. ضبط صدا در دوربین های مدار بسته تحت شبکه بر عهده دستگاه ضبط NVR است. البته دقت داشته باشید نیازی به اتصال میکروفن به دستگاه NVR  نیست، بلکه در ساختار برخی از مدل های دوربین میکروفن وجود دارد. همچنین می توان به طور جداگانه میکروفن مستقیما به دوربین مداربسته متصل کرد. دوربین های IP  مجهز به میکروفن داخلی اغلب برای استفاده در محیط های داخلی کاربرد دارند.

راه اندازی دوربین با میکروفن داخلی  با اتصال یک کابل شبکه انجام می شود. بعد از اتصال، تصویر و صدا به صورت همزمان، انتقال می یابند. اگر در زمان Playback و یا تماشای پخش زنده در PC اسپیکر داشته باشید قادر به شنیدن صدای محیط نیز هستید. اگر صدای محیط را نمی شنوید گزینه Record  و Playback مربوط به صدا را بررسی کنید که فعال باشد.

جالب است بدانید در طراحی دوربین های تحت شبکه امروزی امکان انتقال صدای دوربین مداربسته را به صورت دو طرفه فراهم شده است. در این مدل ها نیز همان کابل شبکه جهت رد و بدل کردن صدای دوربین مداربسته کافی است.

نکته : برای تماشای فیلم های دوربین مداربسته در کامپیوتر نیاز به نرم افزار مدیریت تصویر دوربین است.

2. اتصال میکروفن برای انتقال صوت در دوربین مداربسته IP

دوربین های مداربسته ای که دارای میکروفن داخلی نیستند در صورت داشتن پورت می توانند از میکروفن خارجی استفاده کنند. در دوربین های مداربسته دارای میکروفن داخلی نیز جهت تقویت صدا می توان از میکروفن های خارجی یا اکسترنال بهره برد. اتصال میکروفن اکسترنال این امکان برای شما فراهم می شود که در جایی دورتر از دوربین میکروفن را قرار دهید تا حداکثر کیفیت صدا در ضبط و انتقال صدا را در دوربین مداربسته داشته باشید.

اتصال دوربین مداربسته از طریق کابل شبکه همانند قبل صورت می گیرد، در بیشتر دوربین های IP ، یک کانکتورRCA Audio  وجود دارد و یا ورودی صوتی two-wire به دوربین اضافه می شود. آداپتور برای تامین برق میکروفن مورد نیاز است. اتصال میکروفن از طریق پورت AV دوربین و با استفاده از کانکتور RCA انجام می شود.

3. انتقال صدای دوربین مداربسته آنالوگ

اگر سیستم مداربسته شما آنالوگ باشد و بخواهید ضبط صدا نیز داشته باشید انتقال صدا به چه صورتی است؟ در این حالت ابتدا مدل دستگاه DVR را چک نمائید. برای انتقال صدا در سیستم آنالوگ مستلزم وجود پورت های Audio در پنل دستگاه دی وی آر است . معمولاً در DVR  ها تعداد پورت های AUDIO کمتر از تعداد پورت های دوربین است. براساس تعداد پورت ورودی صدا دستگاه DVR می تواند کانال های صدا و هم تصویر را داشته باشد. به طور مثال در تصویر دستگاه دی وی آر دارای یک پورت ورودی صدا است. بنابراین فقط یک کانال هم صدا و هم تصویر را دارد مابقی کانال ها فقط تصویر خواهند داشت.

4. اتصال میکروفن برای انتقال صوت در دوربین مداربسته آنالوگ

طبق تصویر عمل کنید. دوربین مداربسته آنالوگ همانند قبل از طریق کابل کواکسیال به دستگاه DVR متصل می شود. کابل کواکسیال با استفاده از فیش BNC اتصال را برقرار می کند. برای اتصال میکروفن کابل کواکسیال دیگری مورد نیاز است که آن را به دستگاه دی وی آر وصل نمایید. البته از کابل برق ساده نیز می توانید استفاده کنید اما پیشنهاد ما استفاده از کابل کواکسیال است. در دو سر این کابل علاوه بر فیش BNC به مبدل RCA to BNC نیز نیاز دارید. یک سر کابل به ورودی صدا در دستگاه دی وی آر و سر دیگر آن به میکروفن متصل می شود. در آخر کار تنظیمات دستگاه DVR است که باید به صورتی باشد تا ضبط و پخش فیلم همزمان با صدا باشد.

جهت راه اندازی انتقال صدا در دوربین مداربسته آنالوگ نکات زیر مورد اهمیت است:

  • پیش از اتصال میکروفن به DVR باید از خروجی صدای دستگاه یک کابل به بلندگو یا هدفون برای شنیدن صدا وصل شود. این کابل نیز معمولا با فیش AV متصل می گردد.
  • بعد از اتصال میکروفن و اسپیکر در تنظیمات دستگاه صدای دوربین مورد نظر را فعال کنید. باید صدای میکروفن شنیده شود.
  • در صورت بروز نویز یا صدای سوت میکروفن تنظیم نیست می توانید صدای آن را روی متوسط قرار دهید. لازم به ذکر است میکروفن ها برای تنظیم صدا دارای یک ولوم داخلی کوچک هستند. بهترین جایگاه برای صدای میکروفن حدود وسط آن است.
  • به آمپر مورد نیاز جهت تامین برق دوربین و میکروفن دقت شود. گاهی می توانید به طور همزمان از یک آداپتور و یا از دو آداپتور مجزا استفاده کنید.
  • استفاده از نرم افزار های استاندارد DVR ، این مزیت را دارد که به صورت اتوماتیک ، صدا را برای کانالی که در DVR مجهز به پورت Audio IN است فعال کند. این موضوع موجب می شود پخش صدای دوربین روی تلفن همراه نیز مشکلی نداشته باشید.

5. صدای دو طرفه در دوربین مداربسته چیست

مفهوم صدای دو طرفه در دوربین مدار بسته و دستگاه NVR به معنای امکان ضبط صدای محیط توسط میکروفن و قابلیت پخش صدای کاربر در محل نصب دوربین مداربسته توسط اسپیکر یا بلند گو است. تجهیزاتی با قابلیت صوت دو طرفه یا Tow Way Audio به تجهیزاتی گفته می شود که امکان نصب همزمان میکروفن و بلندگوی همزمان را برای کاربر فراهم می کنند. به این ترتیب کاربر می تواند با محل نصب دوربین مداربسته یا دستگاه ضبط ارتباط صوتی دو طرفه برقرار کند و انتقال صدای دوربین مداربسته از هر دو طرف میسر می شود. در دوربین های تحت شبکه کیوب، بی سیم این قابلیت وجود دارد.