ممکن است  اتصال دستگاه ذخیره کننده سیستم مداربسته به کامپیوتر ضرورت یابد. در این مواقع شما می توانید تصاویر دوربین مداربسته خود را علاوه بر مدیریت با دستگاه DVR یا NVR از راه دور و از طریق کامپیوتر نیز مدیریت کنید. در نظر داشته باشید این امر تنها با اتصال فیزیکی DVR/NVR به کامپیوتر ممکن نمی شود و نیاز به نصب نرم افزارهای مدیریتی است. در این مقاله سعی به معرفی چند نرم افزار از نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر، شیوه دسترسی و دانلود آنها شده است.

دسترسی به نرم افزارهای دوربین مداربسته

برای دسترسی به نرم افزارهای مدیریت تصویر در سیستم مداربسته ابتدا باید برند سیستم مداربسته خود را بررسی نمائید. برند دوربین مداربسته و DVR به نوعی بیان کننده این است که نرم افزار را چگونه دریافت کنید. در برندهای معتبر عموما نرم افزار ها از طریق سایت شرکت سازنده قابل دسترس هستند. با مراجعه به سایت  شرکت سازنده دوربین مداربسته و DVR امکان دسترسی نرم افزار موردنظر حتی به رایگان وجود دارد. به طور مثال شرکت هایک ویژن این خدمت را برای مشتریان خود ارائه کرده است که می توانند نرم افزار های موردنظر خود را رایگان از سایت دانلود کنند.

اگر نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر در سایت شرکت سازنده نباشد؟ برند بوش نرم افزاری برای برند خود طراحی نکرده است برای این گروه از دوربین های مداربسته و یا برندهای متفرقه راه کار چیست؟ برخی از شرکت ها نرم افزارهای هوشمند برای سیستم مداربسته طراحی کرده اند که مختص برند خاصی نیست. استفاده از این دست نرم افزارها می تواند یک راه حل باشد.

بسیاری از نرم افزارهای دوربین مداربسته به صورت رایگان در اختیار کاربران سیستم مداربسته قرار گرفته است. شرکت هایی مانند Hikvision, Dahua  و Uniview نرم افزارهای دوربین مداربسته شرکت خود را به صورت رایگان در وب سایت شرکت قرار داده اند.  با این وجود نرم افزارهایی هستند که برای دسترسی به آنها نیاز به لایسنس است. این نرم افزارها براساس میزان قابلیت ها و کارآیی طبقه بندی و برای اهداف حرفه ای طراحی شده اند. عموما با تمام برندهای موجود همخوانی دارند با این حال قبل از تهیه و خرید لایسنس به هماهنگی نرم افزار انتخابی با نوع سیستم مداربسته و کاربرد آن توجه کنید. نرم افزار های Blue Iris , genetec, milestone و  axxon از این گروه نرم افزارها هستند.

بهترین نرم افزارهای دوربین مداربسته

انتخاب دوربین مداربسته تنها قدم برای اجرای نظارت تصویری نیست. نرم افزار مدیریت فیلم نیز بخشی از پروسه نظارت تصویری است که باید عملکردهای مورد نیاز کاربر را پشتیبانی کند. قبل از این که به سراغ بهترین نرم افزار مدیریت تصویر برویم توجه داشته باشید نرم افزارهای مختص دوربین مداربسته انتخاب بهتری است. اما نگران نبود نرم افزار مختص برند دوربین خود نباشید. مواردی که برای ارزیابی و انتخاب نرم افزار باید مورد توجه قرار دهید:

  • قدرت تجزیه و تحلیل و ارائه گزارش
  • ظرفیت ذخیره سازی کلود
  • یکپارچگی با کنترل دسترسی

در ادامه به معرفی برخی از بهترین نرم افزارهای مدیریت تصویر و نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر می پردازیم.

1. iSpy نرم افزار نظارت تصویری

نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر
دانلود نرم افزار iPSy

نرم افزار iSpy برنامه ای برای دوربین های IP و وب کم مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزاری رایگان و سازگار با اکثر برندهای دوربین مداربسته است. البته برای استفاده از برخی قابلیت های این نرم افزار لازم به پرداخت مبلغی به طور ماهانه است. از تعداد دوربین های نامحدودی پشتیبانی می کند. امکان دسترسی به تصاویر دوربین در وب سایت iSpy و یا در دستگاه های دیگر را برای فرد ناظر فراهم می کند. این نرم افزار دارای مولفه متن به گفتار است. چنین مولفه ای امکان ارتباط فرد با ناظران دیگر از طریق دوربین را فراهم می کند. همچنین هر میکروفنی را کنترل و صدا را دریافت می کند. علاوه بر قابلیت های این نرم افزار پلاگین هایی برای افزودن قابلیت های بیشتر نیز وجود دارد.

2. EyeLine نرم افزار مدیریت تصویر

نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر
دانلود نرم افزار EyeLine

نرم افزار مدیریت تصویر EyeLine  گزینه جذابی برای کاربران سیستم های مداربسته است که به دنبال نرم افزار برای تعداد دوربین های بسیار است. این نرم افزار می تواند بیش از 100 دوربین مداربسته را همزمان کنترل و تصاویر آنها را ضبط کند. امکان مشاهده تصاویر به صورت لحظه ای در محل و یا از راه دور به طور آنلاین را فراهم می کند. دارای قابلیت تشخیص حرکت که ضبط تصاویر را به زمان وقوع رویداد و حرکت اختصاص می دهد. این امکان روند پر شدن حافظه سیستم مداربسته را بهینه می کند.

3. نرم افزار XMEye

نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر
دانلود نرم افزار XMEye

اگر دنبال برنامه نظارت تصویری رایگان هستید، نرم افزار XMEye می تواند برای شما مناسب باشد. عبارت XMEye مخفف Xiongmai eye است و یک برنامه کاربردی برای کاربران دوربین مداربسته شناخته می شود. این نرم افزار به راحتی تلفن همراه نیز قابل استفاده است، در واقع امکان نظارت از راه دور و از طریق چندین دستگاه را فراهم می کند. قابلیت ذخیره سازی تصاویر در اندازه های مختلف را دارد و برای مشاهده تصاویر در کامپیوتر از شبیه ساز Bluestack استفاده می شود. سرورهای کلود حجم زیادی از تصاویر را پشتیبانی می کند.

ویژگی های این نرم افزار :

  • پخش زنده تصاویر (انتخاب دوربین مورد نظر از Device List و کلیک روی Start video)
  • پخش از راه دور (استفاده از XMEy در موبایل امکان مشاهده از راه دور را می دهد. ذخیره سازی، پخش در زمان دلخواه، ضبط صدا، گرفتن عکس فوری…)
  • گفتگوی صوتی (کلیک روی نماد میکروفن گفتگوی صوتی را فعال و یا غیر فعال می کند.)

4. نرم افزار  Blue Iris

نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر
دانلود نرم افزار Blue Iris

یک برنامه نظارت تصویری مبتنی بر کلود است و قابلیت مدیریت تصویر برای تعداد بیش از 64 دوربین مداربسته را فراهم می کند. این نرم افزار در دو نسخه ارائه شده و به صورت لایسنس دار و غیر رایگان است. یک نسخه کامل (چندین دوربین) و دیگری برای فقط یک دوربین مداربسته است. این نرم افزار قابلت های ویرایشی بسیاری در اختیار کاربر قرار می دهد. برخی از کاربران نیز وجود تاخیر و گپ های زمانی در این نرم افزار را مطرح کردند.

5. نرم افزار Luxriot Evo

نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر
دانلود نرم افزار Luxriot Evo

نرم افزار Luxriot Evo یک نرم افزار مدیریت تصویر (فیلم) کاملا رایگان است. این نرم افزار بیشتر بر عملکرد بالا و خدمات به مشتری متمرکز شده است. قابلیت های بسیاری از جمله ویرایش صدا، دقت فریم و جلوه های دیجیتالی را فراهم کرده است. حتی این امکان را دارد که ویدئو را مستقیماً YouTube Live پخش کنید. اگر چه این نرم افزار تقریباً با هر دوربین IP کار می کند، اما بیش از 10 کانال را نمی تواند پشتیبانی کند. بنابراین برای دفاتر و مشاغل کوچک گزینه مناسبی است.

6. نرم افزار WebcamXP VMS

نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر
دانلود نرم افزار WebcamXP VMS

نرم افزار WebcamXP VMS امکان تطبیق پذیری را فراهم می کند که سایر نرم افزارهای سیستم مداربسته از آن استفاده نمی کند. این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که به خوبی با انواع مختلف دوربین های مداربسته کار می کند. به همین دلیل یک نرم افزار محبوب در بین کاربران دوربین مداربسته شده است. با کمک این نرم افزار از طریق موبایل و یا رایانه خود می توانید به سیستم مداربسته متصل شوید و تصاویر را در به صورت زنده مشاهده و ضبط نمائید.

7. ContaCam نرم افزار مدیریت تصویر

نرم افزارهای اتصال DVR به کامپیوتر
دانلود نرم افزار ContaCam

این نرم افزار مدیریتی بسیار سریع و متنوع عمل می کند به گونه ای که هر نیاز سیستم امنیتی را برآورده کند. تنظیمات آن برای دوربین های مداربسته  بسیار ساده است. برای تنظیم این نرم افزار باید کاربر تعیین کند که ضبط تصویر به طور مداو باشد و یا با تشخیص حرکت ضبط آغاز شود. همچنین نام دوربین یا دوربین های مورد نظر را وارد کرده و مدت زمان نگهداری ویدئو ها را نیز باید مشخص کرد. این نرم افزار فناوری تشخیص پلاک را دارد. عملکرد این نرم افزار به صورت پایدار است اما گاهی اوقات برای جفت شدن ( pairing ) با دوربین های IP دچار مشکل می شود.