دوربین های باکس نوع خاصی از دوربین مداربسته هستند اصطلاح باکس به معنی جعبه است زیرا این دوربین ها معمولا بدنه ای مستیطیلی شکل و جعبه مانند دارند. اصطلاحا به این نوع از دوربین ها دوربین های صنعتی نیز می گویند. یکی از ویژگی های این دوربین ها این است که لنز آنها باید به صورت جداگانه بر روی آنها نصب شود و از این نظر با سایر دوربین های مداربسته تفاوت دارند. معمولا زمانی از دوربین های باکس استفاده می شود که نیاز به تصویربرداری در زاویه بسیار بسته در کاربری خاص وجود داشته باشد. دوربین های باکس دارای استاندارد ضدآب نبوده و برای نصب در محیط خارجی باید از کاور برای پوشش آنها استفاده کرد.

1- کاربرد دوربین مداربسته باکس

با توجه به اینکه لنز دوربین مداربسته باکس به صورت خارجی می باشد و کیفیت تصویر مناسب تری دارد؛ از این دوربین ها برای نظارت تخصصی تر استفاده می شود. عموما استفاده از دوربین صنعتی باکس برای گرفتن تصاویر با زاویه بسته بسیار فراوان است.

 

2- دید در شب دوربین باکس

دوربین مداربسته باکس به طور معمول دارای ویژگی دید در شب IR نیستند. با اینکه دوربین مداربسته باکس تصاویر با کیفیتی ارائه می دهد اما در محیط های با روشناییی بسیار ضعیف عملکرد خوبی نداشته باشد.

3- نوع لنز دوربین های صنعتی

با توجه به اینکه دوربین مداربسته باکس فاقد لنز است و نیاز به نصب لنز خارجی دارد باید در هنگام انتخاب لنز به دو نکته زیر توجه شود:

  • انتخاب نوع پایه لنز: لنز های موجود برای دوربین های باکس دارای قسمتی به عنوان پایه هستند این پایه ها دارای دو مدل C و CS هستند که باید در هنگام خرید به نوع این پایه ها توجه نمائید.
  • نوع لنز از نظر مگاپیکسل: لنز های موجود برای دوربین باکس از کیفیت تصویر یا مگاپیکسل متفاوتی پشتیبانی می کنند. بهتر است از لنزهای مگاپیکسل برای این دوربین ها استفاده گردد.

4- انتخاب لنز

در دوربین باکس می‌توان از لنزهای متفاوتی استفاده کرد و از این نظر یک ویژگی خوب محسوب می‌گردد. چنانچه به لنزهایی با ویژگی خاص نیازمندید بهتر است از دوربین‌های باکس استفاده کنید. همچنین با توجه به این موضوع قدرت انتخاب بیشتری برای انواع لنز با زوایای دید مختلف خواهید داشت. به صورت کلی بهتر است برای زوایای دید کمتر از 25 درجه از دوربین‌های باکس استفاده کنید.