Deprecated: wp_make_content_images_responsive از نگارش5.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_filter_content_tags() استفاده نمایید. in /home/mcctvir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4774

Deprecated: wp_make_content_images_responsive از نگارش5.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_filter_content_tags() استفاده نمایید. in /home/mcctvir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4774

دوربین مداربسته دام یکی از انواع مدل‌های دوربین مداربسته است که به دلیل شکل ظاهری شان به آنها دام می گویند. دام در زبان انگلیسی (Dome) به معنی گنبد است. دوربین های دام اغلب مناسب برای نصب در محیط های داخلی هستند. نوع طراحی دوربین مداربسته دام به نحوی است که برای نصب در زیر سقف مناسب است. از دوربین دام می توان برای نصب در منازل، ادارات، مراکز تجاری و … استفاده نمود. جنس بدنه این دوربین ها در اکثر مواقع از جنس پلاستیک و در برخی مدل ها فلزی است. در ادامه موارد زیر را در مورد دوربین های دام بررسی می کنیم:

  • ویژگی‌های دوربین مداربسته دام
  • کاربرد دوربین دام
  • دوربین دام تورت (TURRET)
  • تفاوت دوربین دام و اسپیددام

ویژگی‌های دوربین مداربسته دام

در تجهیزات امنیتی، دوربین های مداربسته از نظر نوع تکنولوژی در دو دسته جای می گیرند. آنالوگ HD و تحت شبکه. این دو تکنولوژی هر کدام دارای بستر متفاوتی هستند که به صورت جداگانه در مقالات آینده به آنها می پردازیم. با این حال دوربین های دام با هر دو نوع تکنولوژی آنالوگ HD و شبکه تولید و به بازار عرضه می شوند.

  • کیفیت تصویر

یکی از ویژگی های مهم هر دوربین مدار بسته کیفیت تصویر آن است. کیفیت تصویر در دوربین مداربسته دام را با واحد مگاپیکسل نمایش می دهند. دوربین های مداربسته دام در انواع کیفیت تصویر 1، 2، 3، 4، 5 تا 8 مگاپیسلی تولید می شوند.

  • نوع لنز

به طور کلی دوربین مداربسته دام از نظر نوع لنز در دو دسته ثابت و وریفوکال قرار می‌گیرد. لنزهای ثابت دارای یک فاصله کانونی مشخص هستند که شامل 2.8، 3.6، 6 و میلی متر و .. می‌باشد. در لنزهای ثابت امکان زوم بر روی سوژه‌ها وجود ندارد.

در دوربین مداربسته دام با لنز ثابت هرچه فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید دوربین بزرگتر بوده و تصاویر وایدتری خواهیم داشت. لنزهای وریفوکال دارای دو فاصله کانونی هستند و بنابراین امکان زوم مکانیکی در آنها وجود دارد. برای مثال لنز 2.8-12 دارای زاویه دید 105 تا 60 درجه است بدین معنی که لنز دوربین می‌تواند فواصل بین این دو بازه را زوم کرده و ببیند.

  • دید در شب

تمام انواع مدل دوربین مداربسته دام دارای قابلیت دید در شب هستند. دسترسی به تصاویر با کیفیت و واضح در شب از اهمیت زیادی برخوردار است. اما از طرفی به دلیل کمبود نور در شب و عدم امکان استفاده از منبع نور سفید (به دلیل جلب توجه کردن)، از امواج نور IR برای ثبت تصاویر استفاده می کنند.

با استفاده از مادون قرمز IR می توان وقایع رخداده در شب را بررسی نمود. همچنین برای ارتقا سطح کیفیت تصاویر مداربسته در شب تکنولوژی جدیدتری ابداع شده است که به آن دید در شب مادون قرمز EXIR می گویند. در این تکنولوژی کیفیت تصاویر به مراتب بالاتر از نور مادون قرمز معمولی است.

کاربرد دوربین دام چیست؟

از آنجایی که کیس یا بدنه دوربین های دام به شکلی است که می بایست در زیر سقف نصب شوند، اغلب در فضاهای داخلی از آنها استفاده می شود. از طرفی جنس بدنه آنها بیشتر از پلاستیک است و به دلیل مقاومت کم بهتر است در محیط های داخلی نصب شوند. با این حال مدل هایی از این دوربین وجود دارند که بدنه فلزی داشته و می توان در محیط های خارجی از آنها استفاده نمود.

دوربین دام تورت (TURRET) چیست؟

دوربین مداربسته دام

شاید در دیتاشیت دوربین مداربسته دام عبارت Turret به چشمتان خورده باشد. دوربین تورت نیز نوعی از دوربین دام است. اکثر دروبین های دام دارای یک حفاظ شیشه ای هستند. اما دوربین های دام تورت فاقد آن هستند. این دوربین ها از لحاظ قیمت و کارایی فرقی با سایر دوربین مداربسته دام ندارند و فقط شکل ظاهری شان متفاوت است.

دوربین اسپیددام چیست؟

دوربین اسپیددام

یکی دیگر از انواع دوربین مداربسته دوربین های اسپیددام هستند. دوربین های اسپیددام نیز اغلب شکل گرد و مدوری دارند. این دوربین ها دارای امکان چرخش به جهات مختلف و قدرت زوم بالا هستند. لنز بکار رفته در این دوربین ها معمولا از نوع وریفوکال موتوردار است که بعضا تا فواصل 150 متر را نیز می توان زوم کرد.

تفاوت دوربین دام و اسپیددام:

  • نصب: تفاوت این دوربین ها با دوربین های دام در این است که دوربین های دام اغلب مصارف معمولی دارند اما دوربین های اسپیددام از نوع حرفه ای تری هستند و در کاربری های خاص تری نصب می شوند. دوربین های دام مناسب برای نصب در زری سقف و محیط های سربسته هستند اما دوربین های اسپیددام در ارتفاع نصب می شوند و بیشتر مناسب برای محیط های وسیع هستند.
  • برد دید: با توجه به لنز بکار رفته در دوبین های اسپیددام این دوربین ها دارای برد دید بالاتری بوده و تا فواصل بسیار دور را نیز پوشش می دهد.
  • قیمت: دوربین های اسپیدددام به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند به مراتب دارای قیمت بالاتری هستند.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020