لنز در دوربین مداربسته چیست؟

دوربین های مداربسته نیز مانند دوربین های معمولی دارای لنز هستند. وظیفه لنز در دوربین مداربسته تنظیم زاویه دید، دریافت نور و ارسال آن به چیپ تصویر دوربین مداربسته است. دوربین های مداربسته دارای لنزهای متفاوتی هستند که کاردبرد آنها را تغییر می دهد. لنز دوربین مداربسته جزو قطعات داخلی آن است و نیاز نیست به صورت جداگانه خریداری شود. تنها در دوربین های باکس (BOX) است که لنز باید به صورت جداگانه خریداری و بر روی دوربین نصب شود.

لنز در دوربین مداربسته چیست؟

یکی از مشخصه های لنز فاصله کانونی آن است. فاصله کانونی مشخص کننده عمق دیدی است که لنز به ما می دهد. فاصله کانونی بر حسب میلی متر محاسبه می گردد. رابطه فاصله کانونی و عمق دید در لنز به صورت زیر است:

هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد عمق دید یا تصویر بیشتر اما زاویه دید محدودتر می شود

هرچه فاصله کانونی کمتر باشد عمق دید یا تصویر کمتر اما زاویه دید بازتر یا وسیع تر می شود.

انواع لنز دوربین مداربسته

به طور کلی سه نوع لنز در دوربین های مداربسته بکار می رود

لنز ثابت یا Fix

لنز ثابت لنزی است که دارای یک فاصله کانونی است. در این لنزها امکان زوم و بزرگنمایی تصویر وجود ندارد و تصاویر در فاصله ثابت و زاویه دید مشخصی نمایش داده می شوند. لنزهای ثابت معمولا با فاصله کانونی های 2، 4، 6، 8 و 12 میلی متر عرضه می شوند.

لنز وریفوکال (Varifocal)

لنزهای وریفوکال دارای دو عدد فاصله کانونی هستند و امکان بزرگنمایی در آنها وجود دارد. در این نوع لنز دوربین مداربسته می توان با تغییر فاصله کانونی در بازه مشخص در تصویر بر روی سوژه های مختلف زوم نمود. توجه داشته باشید که باید این کار به صورت دستی انجام شود. معمولا در کنار دوربین پیچ یا اهرمی وجود دارد که می توان به وسیله آن عمل زوم را انجام داد.

لنز موتورایز (Motorize)

از دیگر انواع لنز دوربین مداربسته می توان به لنز موتورایز اشاره نمود. این لنزها همانند لنزهای وریفوکال دارای دو فاصله کانونی هستند و توانایی زوم و بزرگنمایی دارند. مزیت آنها بر لنزهای وریفوکال این است که دارای موتور هستند و می توان از راه دور زاویه آنها را تغییر داد.

نکات مهم:

در هنگام انتخاب دوربین توجه به نوع لنز ان بسیار اهمیت دارد بهتر است با توجه به نوع نیاز محیطی که می خواهید برای آن دوربین مداربسته تهیه کنید نوع لنز خود را انتخاب کنید. برای مثال در یک محیط یا اتاق با متراژ کم از لنز ثابت با زاویه دید وسیع استفاده کنید و یا اینکه برای محیط های وسیع می توانید از لنزهای متغیر استفاده کنید.

هر کدام از لنزها دارای فاصله کانونی متفاوتی هستند و زاویه دید متفاوتی به دست می دهند برای مثال فاصله کانونی 2.8 زاویه دیدی حدود 100 درجه، لنز 4 میلی متر زاویه حدود 80 درجه، لنز 6 حدود 555 درجه و …. به دست می دهند.

در هنگام خرید حتما به این نکته توجه نمایید که خرید لنز وریفوکال برای کاربری مورد نظر توجیه دارد یا خیر زیرا پس از نصب دوربین مداربسته، تغییر فاصله کانونی دوربین به صورت دستی دشوار خواهد بود.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد قیمت فروش و نصب دوربین مدار بسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020