دوربین وریفوکال چیست عموماً دوربین های مداربسته با دو نوع لنز ثابت و متغیر ساخته می شوند. به دوربین های با لنز متغیر، دوربین مداربسته وریفوکال نیز گفته می شود که زاویه های مختلفی مانند 80، 90 و… درجه دارند. در ادامه به توضیح ساده ای از این نوع دوربین مداربسته می پردازیم. زاویه های دوربین مداربسته وری فوکال با سایز لنز و به صورت عدد مشخص می شود. این عدد رابطه عکس با زاویه دید دوربین مداربسته دارد به این ترتیب که هرچه این عدد کوچکتر باشد زاویه دید دوربین واید تر است. هر چه این عدد بزرگتر باشد این زاویه کوچکتر و بسته تر می شود.

انتخاب دوربین وریفوکال

افرادی که قصد خرید دوربین مداربسته دارند کارشناسان برای آنها بسته به ارتفاع، فضا و محل قرارگیری دوربین، زاویه دوربین را انتخاب می کنند. دوربین های مداربسته وریفوکال به لحاظ شکل ظاهری در انواع مختلف دام، بولت، اسپیددام طراحی و تولید می شوند. امکان زوم در این دوربین ها به شما کمک می کند تا تصاویر دورتر را با کیفیت مناسبی مشاهده و ضبط کنید. می توانید تغییر زاویه دید با تغییر لنز را در این لینک مشاهده نمایید.

دوربین های مداربسته با لنز ثابت

در ابتدا دوربین های مداربسته فقط با لنز ثابت طراحی و ساخته می شدند. در این دوربین ها زاویه دید به علت ثابت بودن فاصله کانونی لنز، ثابت بوده و قابل تغییر نیست. در طراحی دوربین های مداربسته لنز ثابت، یک لنز به کار رفته است. براساس نیاز و کاربری (وسعت تحت پوشش)، دوربین با اندازه لنز مناسب را انتخاب کنید.

دوربین مداربسته لنزهای متغیر و وریفوکال

در دوربین مداربسته لنز متغیر، دو لنز وجود دارد که امکان تغییر در زاویه دوربین مداربسته را فراهم می کنند. در واقع شما می توانید با کمک دوربین مداربسته وریفوکال روی سوژه های مورد نظر زوم کنید. طبیعتاً هر چه روی سوژه مورد نظر بزرگنمایی ایجاد کنید زاویه دوربین بسته تر و کوچک تر است. در مقابل هر چه بزرگ نمایی کمتر شود، زاویه دید دوربین بازتر و وسیع تر خواهد شد.

براساس زاویه دید دوربین، شما می توانید عمق بیشتری از تصویر را داشته باشید یا دامنه بیشتر و وسیع تر. برای درک بهتر موضوع می توانید دو تصویر زیر را با هم مقایسه کنید. اگر دوربین مداربسته روی لنز 2.8 mm تنظیم شده باشد تصاویر در عمق کمتری قابل مشاهده هستند و تصاویر دورتر کیفیت کمتری دارند. زمانی که دوربین مداربسته لنز متغیر روی لنز 3.6 mm و یا بزرگتر مانند تصویر زیر 12 mm تنظیم شود شما بخشی از تصاویر در عرض را از دست می دهید. با این وجود تصاویر در مسافت دورتر بهتر قابل مشاهده هستند و زوم در تصویر برای شما ایجاد شده است.

دوربین های مداربسته وریفوکال

کاربرد دوربین مداربسته وریفوکال

مهمترین کاربرد دوربین وریفوکال چیست عموماً اگر شما بخواهید از محلی که دوربین نصب شده است روی نقطه مشخصی زوم کنید این دوربین کاربرد دارد. به عنوان مثال دوربین مداربسته نصب شده در طلا فروشی و زوم آن روی ترازو به نحوی که بتوانید اعداد روی آن و حتی ریزتر را بخوانید. در این حالت شما از ویترین و فضای داخلی مغازه چیزی را نمی گیرید اما با دقت زیادی ترازو را رصد می کنید. برای نظارت بر سایر فضاهای طلا فروشی می توانید از دوربین های مداربسته با لنز ثابت استفاده کنید.

انواع دوبین مداربسته وری فوکال

در دوربین های مداربسته با لنز متغیر با دو نوع دوربین مواجه خواهیم شد، دوربین مداربسته وری فوکال دستی و دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز. تفاوت این دو نوع دوربین در عملکرد آنها از جهت چگونگی تنظیم زوم و فوکوس است. در ادامه هر کدام از دوربین های مداربسته وری فوکال را بررسی می کنیم.

دوربین مداربسته وری فوکال دستی

روی بدنه دوربین های مداربسته وریفوکال دستی دو پیچ وجود دارد. به وسیله این دو می توانید زوم و فوکوس را تنظیم کنید و سپس نصب نهایی را انجام دهید. این نوع دوربین مداربسته لنز متغیر پر کاربردتر هستند. اگر قرار است دوربین مداربسته وریفوکال در محلی نصب شود که یک بار زوم تنظیم شود، نوع دستی انتخاب مناسب تریست. مانند همان دوربین وری فوکال طلا فروشی و زوم روی ترازو که دیگر نیازی به تنظیم مجدد ندارد.

اما اگر نیاز داشته باشید در طی زمان روی سوژه ای زوم کنید و یا از زوم خارج کنید، نوع دستی انتخاب مناسبی نیست. چرا که مجبور هستید هر بار میزان زوم و فوکوس دوربین وریفوکال را تنظیم کنید. با در نظر گرفتن این که گاهی دوربین مداربسته وریفوکال دور از دسترس نصب می شود، تنظیم هر باره آن کار ساده ای نخواهد بود. برای این شرایط بهتر است از دوربین های مداربسته وریفوکال موتورایز استفاده کنید.

دوربین های مداربسته وریفوکال

موتورایز دوربین مداربسته لنز متغیر

نوع دیگر دوربین مداربسته لنز متغیر، دوربین مدار بسته وریفوکال موتورایز است. این دوربین ها نیز مانند نوع وری فوکال دستی قابلیت زوم و فوکوس را دارند. البته این قابلیت به علت وجود موتور الکتریکی روی لنز، به صورت کنترل از راه دور قابل اجراست. اگر چه قیمت دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز بیشتر از قیمت نوع دستی آن است، اما کاربرد خاصی ندارد. با این وجود امتیازاتی به همراه این دوربین موتورایز است که در دوربین وری فوکال دستی نیست. از جمله امتیازات آن این است که قابلیت زوم از راه دور را برای کاربر امکان پذیر کرده است. همچنین امتیاز دیگر این نوع دوربین وریفوکال اتو فوکوس بودن آنهاست.

فواید دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز

دوربین های مداربسته در هر نوع شرایط آب و هوایی و مکانی امکان نصب شدن دارند. فرض کنید دوربین در مکان صعب العبوری نصب باشد. بعد از مدتی شما نیاز دارید زوم دوربین مداربسته وریفوکال خود را تغییر دهید. اگر این دوربین از نوع دستی باشد باید به محل نصب دوربین بروید. علاوه بر آن باید بعد از هر بار تغییر و تنظیم، تصویر دوربین را چک کنید تا به تنظیم دلخواه برسد.

اگر ابزاری مانند تستر دوربین نداشته باشید باید هر بار با اتاق مانیتورینگ چگونگی تصویر را چک نمایید. ضمن اینکه اگر دوربین با وزش باد، یا هر عامل دیگری فوکوس (واضح سازی) از بین برود، باز هم دسترسی به دوربین الزامی است. فوکوس دوربین مداربسته می تواند به دلیل شرایط دمایی مختلف، لرزش هایی مانند لرزش دکل (دوربین نصب شده روی دکل) از تنظیم خارج شده و تصویر تار شود. گاهی اوقات نیز با گذشت زمان پیچ های تنظیم زوم و فوکوس شل می شوند و دوربین از تنظیم خارج می شود. برای تمام این حالت های گفته شده و شرایط مشابه لازم است دوربین را از نزدیک تنظیم کنید.

اما اگر دوربینی که انتخاب می کنید موتورایز دوربین مداربسته باشد به راحتی تنظیم زوم از راه دور امکان پذیر خواهد بود. همچنین با هر لرزشی فوکوس دوربین بهم نمی ریزد و تصویر تار نمی شود و به طور خوکار تنظیم می شود. در مدل های قدیمی دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز قابلیت اتو فوکوس وجود نداشت با این وجود از پشت دستگاه NVR فوکوس این دوربین ها نیز قابل تنظیم است.

دوربین های مداربسته وریفوکال گردان

در انواع دوربین های وریفوکال شما نوعی از دوربین های گردان را مشاهده خواهید کرد. این دوربین های مداربسته علاوه بر قابلیت زوم، قابلیت چرخش نیز دارند. دوربین های مداربسته PTZ و یا اسپیددام  از آن  دسته دوربین های وریفوکال هستند که هم چرخش به صورت عمودی و افقی دارند و هم قابلیت زوم. این نوع از دوربین های مداربسته وریفوکال در هر دو مدل دستی و موتورایز تولید و عرضه می شوند.

قیمت دوربین وریفوکال

با توجه به لنزهای به کار رفته در دوربین مداربسته طبیعتاً دوربین مداربسته با لنز ثابت قیمتی پایین تر از دوربین مداربسته با لنز متغیر دارد. همچنین موتورایز دوربین مداربسته نیز قیمتی بالاتر از نوع دستی آن دارد. اگر در دیتا شیت دوربین مداربسته خود، بخش لنز با عباراتی که در تصویر آمده مواجه شدید به مفهوم آن است که:

 1. از این دوربین مداربسته با 3 لنز ثابت و اندازه مختلف تولید شده است. (ممکن است شما با لنز 2.8 را خریداری کرده باشید)
 2. دوربین مداربسته دارای لنز وریفوکال است. (به طور مثال در بازه 2.8 تا 12 میلی متر قابلیت تنظیم زوم دوربین وجود دارد.)
 3. دوربین مداربسته دارای لنز وریفوکال است مانند گزینه دوم
 4. دوربین مداربسته دارای لنز وریفوکال موتورایز است.
دوربین های مداربسته وریفوکال

انواع لنز دوربین مداربسته

در دوربین های مداربسته انواع لنز به کار گرفته می شود که هر کدام براساس نوع کاربری ویژگی های خاصی دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع لنز مقاله زیر را بخوانید

آشنایی با انواع لنز دوربین مداربسته

قیمت دوربین وریفوکال varifocal دام

دوربین های مداربسته وریفوکال
 • مدل: DS-2CE56F7T-IT3Z
 • کیفیت تصویر: 3 مگا پیکسل
 • لنز: 2.8 mm – 12 mm
 • قابلیت WDR 120 db

قیمت: 33,260,000 تومان

قیمت دوربین وری فوکال موتورایز دام

دوربین های مداربسته وریفوکال
 • مدل: DS-2CD1743G0-IZ
 • کیفیت تصویر: 4 مگا پیکسل
 • لنز: 2.8 mm – 12 mm
 • قابلیت WDR: 120db

قیمت: 48,900,000 تومان

قیمت دوربین مدار بسته وریفوکال اسپیددام

دوربین های مداربسته وریفوکال
 • مدل: DS-2AE4225TI-D
 • کیفیت تصویر: 2 مگا پیکسل
 • لنز: 4 mm – 12 mm
 • قابلیت WDR 120 db

قیمت: 10,533,000 تومان

قیمت دوربین مداربسته وریفوکال بولت

دوربین های مداربسته وریفوکال
 • مدل: DS-2CD1623G0-I
 • کیفیت تصویر: 2 مگا پیکسل
 • لنز: 2.8 mm – 12 mm
 • قابلیت WDR: DWDR

قیمت: 49,1960,000 تومان

دریافت لیست قیمت دوربین وریفوکال