در بحث دوربین های مداربسته آنالوگ اصطلاح دوربین AHD وجود دارد. AHD مخفف Analog High Definition و به معنای دوربین مداربسته آنالوگ با رزولوشن بالا است. این دوربین ها نوعی از دوربین های آنالوگ نسل جدید یا آنالوگ HD هستند. همانطور که میدانید دوربین های آنالوگ قدیمی از کیفیت تصویر به شدت پایینی برخوردار بودند و به همین دلیل دوربین های آنالوگ HD نیز برای جبران کاستی های آنها به بازار آمدند.

دوربین AHD چیست؟

انتقال اطلاعات در دوربین AHD نیز در بستر آنالوگ و با استفاده از کابل کواکسیال انجام می شود. مشابه با تکنولوژی HD در دوربین های AHD نیز با تغییر دادن نوع کدگذاری و در نتیجه تغییر سیگنال خروجی تصاویری با رزولوشن بالاتر تولید می شود. چیپ مورد استفاده در دوربین AHD چیپ TX نام دارد.

با استفاده از این چیپ اطلاعات در دوربین به صورت AHD کدگذاری شده و به دستگاه ضبط DVR ارسال می گردد. یک چیپ TX دیگر نیز در دستگاه DVR اطلاعات کدگذاری شده را بازیابی و به صورت سیگنال دیجیتال ارسال می کند.

رزولوشن دوربین AHD چقدر است؟

دوربین های AHD در ابتدا تنها رزولوشن 1 مگاپیکسل معادل با (720P) داشتند. بعدها نسل جدیدتری از این دوربین ها با رزولوشن 2 مگاپیکسل معادل (1080P) به بازار آمد. نکته منفی در مورد این دو نسل از دوربین های AHD این است که یکدیگر را ساپورت نمی کنند و امکان استفاده همزمان آنها وجود ندارد. به دلیل این مشکلات و عدم امکان افزایش رزولوشن در این دوربین ها دوربین های AHD با رزولوشن بالاتر از 2 مگاپیکسل تولید نشد.

نقاط قوت دوربین AHD

عدم وابستگی به جنس کابل

همچنین در نصب دوربین مدار بسته AHD جنس و کیفیت کابل نیز در ارسال سیگنال از اهمیت کمی برخوردار است و با هر کیفیت از کابل ارسال سیگنال در دوربین AHD به راحتی انجام می شود.

عدم تداخل و نویز کمتر

در دوربین AHD سیگنال های منتقل شده در برابر تداخل الکترومغناطیسی خارجی مصون هستند و شاهد نویز کمی خواهیم بود.

ارسال سیگنال در مسافت طولانی

یکی از بزرگترین مزایای دوربین AHD عدم محدودیت آنها در ارسال سیگنال تصاویر در مسافت های بیش از 500 متر است. این دوربین ها می توانند اطلاعات را تا مسافت 1000 متر نیز با استفاده از کابل کواکسیال معمولی RG59 به خوبی انتقال دهند.

مقرون به صرفه نسبت به دوربین IP

دوربین های AHD در مقایسه با دوربین های شبکه بسیار مقرون به صرفه تر هستند. قیمت این تجهیزات بیشتر به دستگاه های آنالوگ نزدیک است تا دوربین های شبکه.

مقایسه دوربین AHD با دوربین‌های IP، HDTVI و HDCVI

همانطور که گفتیم انواع مختلفی از تکنولوژی آنالوگ HD به بازار آمد که شامل HDTVI، HDCVI، AHD و … است. این تکنولوژی ها دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مقایسه انواع تکنولوژی دوربین آنالوگ اچ دی (AHD, HDCVI, HDTVI و HDSDI ) مراجعه نمائید.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020