در زمان خرید و یا ارتقاء سیستم های مداربسته سوالات زیادی ذهن شما را در گیر خواهد کرد. از جمله این سوالات هر DVR چند دوربین مداربسته را ساپورت می کند هر دوربینی با DVR سازگار است؟ در سازگاری دوربین با DVR چه مواردی در نظر گرفته می شود؟ تعداد کانال DVR باید چه تعدادی باشد؟ در این مطلب سعی داریم همه این سوال ها پاسخ دهیم با همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  1. دستگاه DVR چند کانال دارد
  2. پورت های ورودی تصویر دستگاه DVR
  3. تعداد کانال DVR مورد نیاز
  4. آیا همه دوربین های مداربسته با DVR سازگار هستند
  5. بررسی نوع دوربین مداربسته
  6. بررسی مدل و برند دوربین مداربسته
  7. نکات مهم

1. دستگاه DVR چند کانال دارد

منظور از “کانال” در سیستم های مداربسته چیست؟ تعداد مسیری که برای اتصال دوربین های مداربسته، در دستگاه DVR تعبیه شده است کانال گفته می شود. در واقع تعداد کانال DVR، به تعداد دوربین مداربسته ای که دستگاه DVR می تواند پشتیبانی کند اشاره دارد. به عنوان مثال اگر دستگاه DVR چهار کاناله است یعنی تا چهار دوربین مداربسته را می توان به آن متصل نمود.

هر DVR چند دوربین را ساپورت می کند

2. پورت های ورودی تصویر دستگاه DVR

برای درک بهتر موضوع، شرح مختصری در ارتباط با دستگاه DVR می دهیم. دستگاه DVR وظیفه ضبط و مدیریت تصاویر در سیستم های مداربسته آنالوگ را برعهده دارد. پورت های ورودی تصویر برای اتصال کابل تصویر دوربین مداربسته به دستگاه است. در این قسمت کابل توسط فیش BNC به پورت متصل می شود. به این پورت ها کانال می گویند و تعداد این کانال ها تعیین کننده تعداد دوربینی است که توسط دو وی آر پشتیبانی می شود. دستگاه دی وی آر در مدل های 4، 8، 16 و 32 کاناله طراحی و تولید می شوند.

3. تعداد کانال DVR مورد نیاز

با توجه به مکانی که قرار است به سیستم مداربسته نظارتی مجهز شود تعداد دوربین و به عبارت دیگر تعداد کانال دستگاه DVR تعیین می شود. به طور مثال برای منزل دستگاه DVR چهار کاناله می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. در حالی که برای مکانی بزرگتر مانند انبار، کارخانجات، اداره ها با چندین دفتر و راهرو این دستگاه قطعا پاسخگو نیست. بنابراین برحسب مکان، نواحی مورد نیاز جهت پوشش نظارت دوربین، تعداد دوربین مداربسته مورد نیاز نوع دستگاه باید انتخاب شود.

4. آیا همه دوربین های مداربسته با DVR سازگار هستند

جواب خیر است، تمام دوربین های مداربسته با همه ضبط کننده های تصویر سازگار نیستند. در سازگاری دوربین با DVR دو موضوع اولیه که باید درنظر گرفته شود نوع دوربین مداربسته و برند و مدل دستگاه و دوربین است. نوع دوربین مداربسته از نظر تحت شبکه یا آنالوگ بودن باید بررسی شود.

5. بررسی نوع دوربین مداربسته

اگر دوربین مداربسته شما آنالوگ است باید دستگاه DVR تهیه کنید. اما تعداد کانال DVR  باید چه تعدادی باشد؟ به عبارت دیگر DVR چند دوربین مداربسته را ساپورت می کند؟ برحسب نیاز شما به چند دوربین مداربسته تعداد کانال DVR مشخص می شود. سیستم های مداربسته آنالوگ، اطلاعات در دستگاه ضبط کننده پردازش می شود زیرا دوربین نمی توانند فیلم را پردازش کند. این سیستم ها به کابل کواکسیال متکی هستند بنابراین برای انتقال دیتای خام از دوربین به دستگاه دی وی آر لازم است دوربین ها سیمی باشند. سیستم های آنالوگ یا DVR به اندازه سیستم های NVR پیچیده نیستند. از محدودیت های سیستم آنالوگ کیفیت پایین تصاویر، به کار رفتن چند کابل و سیم در نصب سیستم مداربسته، عدم ضبط صدا توسط دوربین ها است.

اگر دوربین مداربسته شما تحت شبکه است این دوربین به NVR نیاز دارد. سیستم برمبنای NVR اطلاعات تصاویر در دوربین پردازش می شود و بعد در NVR ذخیره و پخش می گردد. در این نوع سیستم ها دوربین ها می توانند به صورت سیمی و یا بی سیم باشند. از مزیت های سیستم های مبتنی بر NVR یا سیستم مداربسته تحت شبکه، کیفیت تصویربرداری است. قابلیت ضبط صدا در دوربین های مداربسته این نوع سیستم وجود دارد. فناوری هایی از جمله تشخیص چهره، خواندن پلاک، شمارش افراد و… در سیستم های مداربسته تحت شبکه به چشم می خورد.

6. بررسی مدل و برند دوربین مداربسته

به خاطر داشته باشید تنها موضوع مورد بررسی جهت سازگاری دوربین با DVR، فقط نوع دوربین مداربسته نیست. علاوه بر نوع دوربین و دستگاه ضبط کننده (DVR یا NVR) باید از سازگاری برند و مدل دوربین با برند و مدل دستگاه ضبط کننده اطمینان حاصل نمائید. برخی از دوربین های مداربسته دارای دکمه سوئیچ هستند که آنها را از آنالوگ به AHD,  HD-TVI (برند هایک ویژن) و HD-CVI (برند داهوا) تبدیل می کند. شما می توانید با توجه به نوع دستگاه DVR دوربین مداربسته خود را از طریق این دکمه تبدیل کنید. وجود حرف f در انتهای پارت نامبر این نوع از دوربین ها معرف همین ویژگی است.

جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید

021-91009555

7. نکات مهم در: هر DVR چند دوربین مداربسته را ساپورت می کند

در انتها لازم به ذکر است گاهی دوربین مداربسته ای دارید که می خواهید برای آن دستگاه DVR تهیه کنید و یا به عکس برای DVR قصد دارید دوربین تهیه کنید. حتما در این مواقع  علاوه بر مطالب بالا نکات زیر را در مورد سازگاری دوربین با DVR در نظر بگیرید:

فرمت هر دو دستگاه: باید فرمت فشرده سازی دوربین مداربسته و دستگاه DVR مطابقت داشته باشد. فرمت های فشرده سازی به صورت H.265, H.265+, H.264, H.264+ معرفی شده اند.

کیفیت: دستگاه DVR باید کیفیت تصویر دوربین مداربسته را پشتیبانی کند. به طور مثال اگر دوربین با کیفیت 8 مگاپیکسل را به DVR 3 مگا پیکسل متصل کنید انتظار تصویر با کیفیت 8مگا پیکسل را نداشته باشید. DVR نهایتا با کیفیت 3مگاپیکسل می تواند تصاویر را ضبط کند.

هر DVR چند دوربین IP را ساپورت می کند؟

برای اتصال دوربین مداربسته IP به دستگاه DVR باید چند موضوع مورد بررسی قرار گیرد. مهمترین آنها این است که دستگاه DVR باید از ورودی دوربین IP از طریق شبکه پشتیبانی کند. همچنین برای تامین برق دوربین IP نیاز به سوئیچ POE است. برای نصب دوربین تحت شبکه، DVR باید به سوئیچ یا روتر متصل شود. علاوه بر پیکربندی DVR در شبکه، دوربین نیز باید در شبکه تنظیم شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این حوزه تماس بگیرید.

چگونه می توان فهمید که دوربین آنالوگ یا IP دارم؟

اگر به دیتاشیت دوربین دسترسی دارید نوع دوربین در آن مشخص شده است. در جستجوی عبارت هایی مانند IP, ANA/ANLG باشید. عبارت IP معرف دوربین های تحت شبکه است. همچنین اگر دیتاشیت در اختیار ندارید می توانید پارت نامبر آن را در اینترنت جستجو کنید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با دوربین مداربسته خود به دست آورید.

تفاوت کابل کشی در DVR و NVR

در سیستم های مداربسته تحت شبکه دستگاه ضبط کننده یا NVR و دوربین های IP  به صورت بی سیم (Wifi) و یا از طریق کابل های اترنت (PoE NVR) به هم متصل می شوند. در حالی در سیستم های مداربسته آنالوگ ضبط کننده فیلم یا DVR و دوربین های آنالوگ از طریق کابل های کواکسیال به هم متصل می شوند.

چقدر مفید بود؟ 🙂