هنگام خرید دوربین مداربسته با واژه های مختلفی مواجه می شوید. فروشنده برای معرفی محصول خود از عباراتی مانند مگاپیکسل در دوربین مداربسته استفاده می کند. اما مگاپیکسل چیست و چرا آگاهی از مقدار آن در هنگام خرید اهمیت دارد؟ در این مقاله سعی داریم واژه Megapixel را به همراه مقادیر آن در دوربین مداربسته را توضیح دهیم. در تعریف عام کیفیت دوربین را معادل مگاپیکسل می دانند. در حالی که اینطور نیست و مگاپیکسل تصویر تنها یکی از عوامل موثر بر کیفیت دوربین و در نهایت تصویر ثبت شده است. در واقع لزوماً بالا بودن مقدار مگاپیکسل، بهتر بودن دوربین را به دنبال نخواهد داشت.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  1. پیکسل چیست
  2. مگاپیکسل چیست
  3. معنی مگاپیکسل در دوربین مداربسته
  4. اهمیت مگا پیکسل در تصاویر دوربین مداربسته
  5. تفاوت SD با مگا پیکسل
  6. تفاوت دوربین IP با HD

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

1. پیکسل چیست؟

واژه پیکسل (Pixel) توسط افراد به شکل های گوناگونی تعریف شد و مشتق آن به صورت مختلفی مطرح شد. عده ای Pixel را ترکیب کلمات Picture و Cell  بیان کردند. به مفهوم سلول تصویر که به کوچکتر جزء از تصویر اشاره دارد. افراد دیگری Pixel  را برگرفته از دو کلمه Pictures و Element  دانستند. به مفهوم کوچکترین المان تصویر. در حقیقت تمام تعاریف به کوچکترین جزء تشکیل دهنده تصویر اشاره دارد. Pix در سال 1932 در سر تیتر مجله Variety به عنوان مخفف کلمه Pictures مورد استفاده قرار گرفت. به همین دلیل افراد از Pix به عنوان کلمه ای که به Picture اشاره دارد در تعاریف و نوشته های خود استفاده می کنند.

2. مگاپیکسل چیست

مگاپیکسل به تعداد میلیون پیکسلی که تصویر را تشکیل می دهد اشاره دارد و واحدی برای اندازه گیری پیکسل های تشکیل دهنده تصویر است. پیکسل ها مربع های کوچکی هستند که مانند تکه هایی از یک پازل در کنار هم قرار می گیرند. با قرارگیری آنها در یکدیگر تصویر دیجیتال ایجاد می شود. وضوح تصویر معمولاً با مقدار پیکسل هایی که در یک فضا جمع شود، تعیین می گردد.

تعداد پیکسل بالاتر وضوح بهتری را به همراه دارد. این موضوع در دوربین های مداربسته با کمی جزئیات بیشتری همراه است. برای طبقه بندی آسان، پیکسل ها در فرمت مگاپیکسلی نیز اندازه گیری می شوند. مگاپیکسل به معنای یک میلیون پیکسل است. تعداد پیکسل تصویر با ضرب تعداد پیکسل های موجود در عرض و ارتفاع تصویر به دست می آید.

3. معنی مگا پیکسل در دوربین

مگا پیکسل یک دوربین مداربسته چگونه تعیین می شود؟ در واقع سنسورهای دوربین تعیین کننده تعداد پیکسل هستند. با شمارش در هر اینچ، پیکسل ها و مگاپیکسل ها وضوح تصویر دیجیتال را تعیین می کنند. به عنوان مثال، یک سنسور دوربین 12 مگاپیکسلی می تواند تصاویری با 12 میلیون پیکسل در اینچ (PPI) تولید کند. به طور مشابه، یک سنسور دوربین 8 مگاپیکسلی می تواند تصاویری با هشت میلیون PPI تولید کند. سنسور 12 مگاپیکسلی در هر اینچ مگاپیکسل بیشتری دارد، بنابراین تصاویر واضح تری در مقایسه با سنسور 8 مگاپیکسلی ایجاد می کند. با این حال، کیفیت تصویر تنها با تعداد مگاپیکسل تعیین نمی شود. آرایه رنگ، حساسیت به نور و بهینه سازی جزئیات از دیگر پارامترهایی هستند که کیفیت تصویر را تعیین می کنند.

صرفنظر از این عوامل دوربین های با کیفیت FHD سنسور 1080 در 1920 پیکسل دارند. چنین سنسوری، تصویری به اندازه 2 مگاپیکسل ارائه می دهد. نمایش کیفیت یا رزولوشن تصویر دوربین مداربسته به صورت یک عدد در کنار MP است. کیفیت تصویر دوربین مداربسته از جمله ویژگی های دوربین است و به طور کلی بر مبنای مگاپیکسل مطرح می کنند. سنسورهای دوربین مداربسته در حال حاضر در دو نوع CMOS و CCD هستند. هر کدام از آنها نقاط قوت و ضعفی دارند که برای آشنایی بیشتر و اطلاع از تفاوت بین آنها مقاله تفاوت حسگر CCD با CMOS را مطالعه کنید.

قیمت دوربین با مگاپیکسل‌های مختلف چنده….

لیست قیمت دوربین مداربسته

رزولوشن HD به چه معناست

از استاندارد HD انواع مختلفی تعریف شده است بنابراین HD یک استاندارد ثابت از رزولوشن نیست. مهمترین این استاندارها عبارتند از:

  1. 720p:  رزولوشنی تا 1280×720 پیکسل را ایجاد می کند. (حدود 1مگا پیکسل)
  2. 1080p:  رزولوشنی تا 1920×1080 پیکسل را ایجاد می کند. (2 مگا پیکسل)
  3. 1440p: رزولوشن تا 2560×1440 پیکسل را ایجاد می کند. (3.6 مگا پیکسل)

غالباً 1080P و بالاتر را با نام Full HD در بازار معرفی می شود. به این ترتیب صحبت از دوربین های مداربسته HD در بیشتر اوقات به دوربین های 1مگا پیکسلی اشاره دارد.

4. اهمیت مگاپیکسل در تصاویر دوربین مداربسته

مگاپیکسل هنگام زوم کردن یا برش عکس، بیشترین اهمیت را دارد. اگر تصویر مگاپیکسل کمتری داشته باشد در هنگام زوم کردن، تصویر به صورت شطرنجی می شود. بخشی از جزئیات تصویر با بزرگنمایی از بین می رود. هرچه تعداد مگاپیکسل بیشتر باشد، اندازه فایل بزرگتر است. زیرا در بردارنده جزئیات بیشتری از تصویر است. چنین دوربینی از قیمت بالاتری برخوردار است و ذخیره تصاویر ارسالی آن حجم بیشتری از هارد را پر می کند. بنابراین در مکان هایی که نظارت کلی بر محیط مورد نظر شماست، نیازی به دوربین با مگاپیکسل بالا نیست. زیرا در کنار افزایش هزینه (خرید و ذخیره سازی) نیاز بیشتری از کاربری شما را برطرف نمی کند. در نتیجه خرید دوربین با مگاپیکسل چندان توصیه نمی شود.

5. تفاوت SD با مگا پیکسل در دوربین مداربسته

مگاپیکسل در دوربین مداربسته

تفاوت اصلی بین HD (high definition)  و SD (standard definition) در تعداد پیکسل های موجود در تصویر نمایش داده شده است. تصاویر HD در مقایسه با SD پیکسل بیشتری در هر اینچ مربع دارد. به این معنا که سیستم HD تصاویر واضح تری با جزئیات دقیق تر را ارائه می کند. معمولاً HD به عنوان 720p و بالاتر شناخته می شود. افرادی که روی کیفیت تصویر دقت دارند معمولاً می توانند تفاوت بین هر دو فرمت را در دستگاه های کوچک مانند تلفن و تبلت تشخیص دهند. با این حال هرچه صفحه نمایش بزرگتر باشد، تفاوت های HD و SD بیشتر به چشم می آید. موضوعی مشابه زوم و برش تصویر که پیش تر مطرح شد.

6. تفاوت دوربین ip با hd

دوربین های IP در مقابل سیستم های HD (بستر کابل کشی Coax ) از نظر کابل کشی و وضوح برتری دارند. با این حال، یک اشکال عمده در سیستم‌های IP وجود دارد و آن زمانیست که سیستم دچار مشکل شده باشد. در زمانی که  سیستم شبکه از تنظیم خارج شده است، برای برطرف کردن ایراد، دانش شبکه ضروریست.

دوربین های IP تصویر ویدئویی را ضبط، فشرده و در قالب دیجیتال از طریق شبکه ارسال می کنند. ضبط کننده با آدرس های IP برنامه ریزی شده است تا این جریان های ویدئویی را دریافت کرده و به NVR (ضبط کننده ویدئوی شبکه) ارسال کند. در حالی که دوربین های HD باید مستقیماً به ضبط کننده متصل شوند و ضبط کننده مسئول جمع آوری اطلاعات تصویر، فشرده سازی و ذخیره سازی است.

سیستم دوربین مدار بسته IP می تواند بسیار انعطاف پذیر باشد. آنها صرفه جویی زیادی در هزینه های نصب و زمان به خصوص در سایت های بزرگ ارائه می دهند. از نیاز به کابل کشی مجدد برای دوربین های اضافی رهایی می یابید. از WiFi نیز می توانید برای اتصال ساختمان ها استفاده کنید و سپس چندین دوربین روی آن قرار دهید. با استفاده از POE، نیاز به کابل کشی برای تامین برق دوربین ها مرتفع می شود. با دوربین مدار بسته HD، هر سیگنال دوربین باید به ضبط کننده متصل شود. نصب و مدیریت سیستم های HD بسیار ساده تر است. هر دو HD و IP را می توان از طریق شبکه، دستگاه های تلفن همراه و تبلت ها در دسترس قرار داد.

5/5 - (2 امتیاز)