پس از نصب دوربین مداربسته تصاویر توسط دوربین ثبت شده و سپس به دستگاه ضبط منتقل و در حافظه یا هارد دیسک ها ذخیره می شوند. این تصاویر یا به صورت کلی دیتای ایجاد شده دارای حجمی است که فضای ذخیره سازی پهنای باند و یا .. را اشغال می کند. تصاویر در هنگام تولید دارای حجم بالایی هستند و چنانچه فشرده نشوند سیستم را دچار افت می کنند. روش های فشرده سازی مختلفی برای کاهش حجم تصاویر مداربسته وجود دارد اما جدیدترین و بهترین این روش ها فشرده سازی H.265 است. در این مطلب قصد داریم تا نحوه عملکرد این تکنولوژی را شرح دهیم، اما قبل از آن به صورت کلی به اساس فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته اشاره ای می کنیم.

فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته

به صورت کلی تصاویر در سیستم های کامپیوتری به دو صورت JPEG و PNG فشرده سازی و ذخیره می شوند. اما قبل از آن فرمت اولیه تصاویر از نوع BMP است. در فرمت BMP هرگونه اطلاعات مرتبط با تصویر اعم از میزان رنگ، روشنایی و … به صورت پیکسل به پیکسل ذخیره می شوند. سپس این پیکسل ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و تصویر نهایی را تشکیل می دهند.

این باعث می شود تا تصاویر نهایی حجم بسیار بالایی داشته باشند. به همین دلیل روش های JPEG و PNG اختراع شدند. در روش JPEG پیکسل هایی که از نظر خصوصیات به یکدیگر شباهت داشته و با هم همپوشانی دارند با یکیگر ادغام می شوند. این پروسه باعث می شود تا حجم نهایی تصاویر کاهش یابد.

همچنین در روش PNG حجم تصاویر بر اساس یک سری فرمول تعریف شده کاهش می یابد. البته میزان فشرده سازی در فرمت JPEG بسیار بیشتر از روش PNG است. روش MPEG نیز یکی دیگر از روش های فشرده سازی است که دارای مکانیسم پیچیده تری نسبت به دو روش ذکر شده است. در این روش همانند روش JPEG پیکسل ها با یکدیگر ادغام می شوند، علاوه بر آن پیکسل های مشابه در فریم های پشت سر هم نیز با یکدیگر ادغام می شوند. این روش نرخ فشرده سازی را افزایش می دهد.

استفاده از فرمت های فشرده سازی تصاویر در کاهش حجم تصاویر مداربسته بسیار ضروری است و در صورت عدم استفاده از آنها هزینه های زیادی به سیستم تحمیل می شود. تمامی این روش ها کارآمد بوده و عملکرد نهایی این روش ها منجر به کاهش کیفیت تصاویر نخواهد شد.

روش فشرده سازی H.265 چیست؟

روش فشرده سازی H.265 با نام اصلی HEVC یا (مخفف High Efficiency Video Coding) در واقع یک کدک فشرده سازی با سیستم رمزگذاری/رمزگشایی پیشرفته است که برای بهینه سازی حجم تصاویر مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. روش H.265 از برش هایی در تصاویر استفاده می کند که می توانند به صورت مستقل از بقیه فریم رمزگشایی شوند.

این بدان معنی است که فرآیند رمزگشایی می تواند در چندین برش موازی از تصویر اعمال شود. تا قبل از ابداع این روش، فشرده سازی H.264 در دوربین مداربسته رایج بود. مزیت روش H.265 به روش H.264 این است که در روش جدید حجم تصاویر تا دو برابر بیشتر نسبت به روش قبلی کاهش می یابد بدون آنکه از کیفیت تصاویر کاسته شود. در واقع کیفیت نهایی تصاویر در روش H.265 بسیار بهتر از روش H.264 است.

  1. مزایای فشرده سازی H.265 نسبه به H.264″ روش H.265 تصاویر تا دو برابر بیشتر نسبت به روش H.264 فشرده می کند.
  2.  با وجود فشرده سازی بیشتر در روش H.265، کیفیت نهایی تصاویر مداربسته نسبت به روش H.264 بسیار بیشتر است.

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020