دوربین مداربسته از اجزای متفاوتی تشکیل شده است. یکی از مهم ترین اجزای آن که هنگام خرید دوربین مداربسته باید توجه کرد؛ چیپ یا حسگر تصویر آن است. چیپ های تصویر در دوربین مداربسته در مارک ها و انواع مختلفی ساخته می شوند. یکی از چیپ های تصویر رایج مورد استفاده در دوربین مداربسته چیپ تصویر Charged Coupled Device) CCD) است که توسط شرکت های مختلفی از جمله Nikon، Samsung، Sharp، Sony، Canon، Fujifilm و … تولید می شود.

CCD در دوربین مداربسته چیست؟

چیپ های تصویر نقش مهمی در تشکیل تصویر در دوربین مداربسته دارند. ساختار CCD تشکیل شده از میلیون ها سلول نوری کوچک با نا فوتوسایت یا فوتودیود که وظیفه دریافت نور و تبدیل آن به سیگنال های الکتریکی و در نهیات تشکیل تصویر را بر عهده دارد.

اولین چیپ تصویر CCD در سال 1969 توسط شرکت AT&T تولید شد و در ابتدا از آن به عنوان چیپ ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شد.

دسته بندی CCD در دوربین مداربسته

چیپ های CCD را می توان از لحاظ های گوناگونی دسته بندی نمود که مهمترین آنها در ادامه آمده است:

رزولوشن

رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته در واقع مربوط به چیپ تصویر است. CCDها رزولوشن های متفاوتی دارند و با مگاپیکسل نمایش داده می شوند.

رزولوشن CCD معمولا در کاتالوگ محصولات نشان داده می شود.

سایز

CCDها در سایزهای مختلفی تولید می شوند. سایز CCD از اهمیت بالایی برخوردار است. رایج ترین سایز CCD مورد استفاده در دوربین های مداربسته “1/3 است که با واحد اینچ نمایش داده می شود. البته سایزهای دیگری از CCD نیز وجود دارد از جمله 1/2.8، 1/4 و … . توصیه می شود در هنگام خرید دوربین مداربسته به نوع و سایز CCD آن توجه نمائید.

نوع و سری

ها دارای سری های مختلفی بوده و دارای کارکردهای متفاوتی هستند.

برای مثال CCDهای Super HAD، Effio و EX-View CCD از سری CCDهای شرکت سونی هستند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند.

برند

کیفیت CCD تولید شده توسط شرکت های مختلف متفاوت است. شرکت های Sony و Sharp از جمله بزرگترین شرکت های تولید کننده CCD هستند.

در دوربین های موجود در ایران نیز معمولا CCDهای این دو شرکت استفاده شده است.

مطالب پیشنهادی:

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مدار بسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020

چقدر مفید بود؟ 🙂