دوربین مداربسته داهوا یکی از پرطرفدارترین دوربین در بین مشتریان دنیا و ایران است. اگر از این دوربین استفاده می‌کنید آموزش‌های این برند را از دست ندهید. تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا در این مقاله به طور تصویری شرح داده است. ما سعی کرده‌ایم برای راحتی مشتریان مطالب آموزشی این برند را با ساده‌ترین بیان و به طور تصویری تهیه و تنظیم کنیم. همچنین دفترچه فارسی DVR/NVR داهوا نیز به صورت PDF تنظیم شده است. برای مشاهده و دانلود روی آن کلیک کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • تنظیمات رنگ دوربین داهوا
 • تنظیمات رنگ DVR/NVR

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا تحت شبکه از طریق منوی دوربین نیز امکان‌پذیر است. به این ترتیب که از طریق رابط وب و به وسیله کامپیوتر یا لپ تاپ وارد تنظیمات دوربین شوید. تب Setup و سپس Camera را انتخاب و گزینه Image از سمت چپ را کلیک کنید تا صفحه تنظیمات رنگ دوربین داهوا باز شود.

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا

در این صفحه از طریق تغییر در بخش‌های مختلف می‌توانید تنظیمات رنگ دوربین را اصلاح کنید. در برخی از سری‌ها شما با مشخص کردن زمان می‌توانید تغییر تنظیم رنگ دوربین را با توجه به زمان اعمال کنید.

موارد تنظیم رنگ دوربین داهوا

 • Brightness: وقتی کل تصویر تاریک یا روشن است مقدار این گزینه را تغییر دهید. قبل از اینکه روشنایی را بیشتر یا کمتر کنید، مطمئن شوید که تنظیمات در بخش‌های دیگر به درستی انجام شده است.
 • Contrast: تفاوت و تمایز رنگ‌ها که اشیاء را قابل تشخیص می‌کند را از این طریق تنظیم کنید.
 • Saturation: این گزینه تنظیم رنگ‌ها از حالت تمام رنگی تا سیاه و سفید را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 • Sharpness: تیزی لبه‌ها در تصویر که جزئیات را محو و یا مشخص کند.
 • Gamma: تنظیم نور غیرخطی که برای از بین بردن درخشش و نواحی تاریک مطلق استفاده می‌شود.
 • Anti-Flicker: اگر می‌بینید چراغ های داخلی در دوربین سوسو می‌زنند، از این مورد استفاده کنید.
 • Exposure: این گزینه خود شامل چند زیرگزینه دیگر است: Auto زمان نوردهی به طور خودکار انجام می‌شود. Low Noise گین را برای نوردهی به حداکثر می‌رساند. Low Motion Blur سرعت شاتر را به حداکثر می‌رساند و گین را فدا می‌کند. در آخر Manual این گزینه تنظیم gain و شاتر را در اختیار شما می‌گذارد.
 • White Balance: فرایند حذف رنگ های غیر واقعی در این بخش انجام می‌شود. حالت‌های Auto، Sunny، Night، Outdoor و Customized قابل انتخاب هستند.
 • Day and Night: برای تعیین زمان روشن بودن حالت سیاه و سفید در یک محیط تاریک استفاده می‌شود. گزینه‌های آن : Auto، Color و Black & White است.
 • BLC Mode: جبران نور پس زمینه با این گزینه قابل تنظیم است. شامل: OFF، BLC، WDR، HLC و SSA است.
 • Mirror: تصویر را در محور عمود آینه می‌کند.
 • Flip: صفحه را در جهت عقربه‌های ساعت، 90، 180 یا 270 درجه می‌چرخاند. مانند تصویر زیر:
تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا
 • 3D NR: برای پردازش تصویر و کاهش نویز. سطح NR از 0 تا 100 متغیر است.
 • Profile Management tab: دارای سه نمایه برای تنظیم روز/شب دوربین مداربسته

تنظیمات رنگ DVR/NVR

اگر بخواهید تنظیمات رنگ دوربین داهوا را از طریق DVR/NVR انجام دهید وارد منوی دستگاه شده و گزینه CAMERA را انتخاب کنید. در ان وی ار سری 3.0 تصویر منوها به صورت زیر است که گزینه Camera در بخش SETTING قرار دارد.

منوی ان وی ار داهوا

در صورتیکه دستگاه شما XVR است و یا از NVR سری 4.0 استفاده می‌کنید همانند تصویر، منوی Camera را در قسمت پایین بخش MANAGEMENT خواهید یافت. روی آن کلیک کنید تا به تنظیمات دوربین و تنظیم رنگ دوربین مداربسته دسترسی یابید.

منوی دستگاه داهوا
تنظیم رنگ دوربین داهوا

ممکن است صفحه منوی دستگاه داهوا در سیستم شما به صورت زیر باشد و بخش MANAGEMENT را در پایین صفحه نداشته باشید. در این صورت روی گزینه Management در بالای سمت چپ کلیک کنید تا گزینه‌های آن در اختیار شما قرار گیرد.

تنظیم نور و رنگ دوربین داهوا

بعد از کلیک روی گزینه Camera صفحه زیر باز می‌شود. در این صفحه بخش‌های مختلف وجود دارد که برای تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا روی گزینه Image  باید کلیک کنید. بخش‌های این صفحه شامل موارد زیر است  که برخی از آنها در همه محصولات ممکن است وجود نداشته باشد.

تنظیم نور و رنگ دوربین داهوا

Channel:

یک کانال را از لیست کشویی انتخاب کنید. در این قسمت دوربینی که می‌خواهید تغییرات و تنظیمات رنگ اعمال شود را انتخاب کنید.

Saturation:

برای تنظیم اشباع رنگ در تصویر دوربین مداربسته است. مقدار از 0 تا 100 قابل تغییر بوده که مقدار پیش فرض 50 است. هر چه عدد بزرگتر باشد، رنگ قوی‌تر است. این مقدار هیچ تاثیری بر روشنایی کلی کل ویدیو ندارد. اگر مقدار خیلی زیاد باشد، ممکن است رنگ ویدیو خیلی قوی شود. اگر تراز سفیدی دقیق نباشد، برای قسمت خاکستری ویدیو، ممکن است اعوجاج رخ دهد. لطفاً توجه داشته باشید که اگر مقدار آن خیلی کم باشد، ممکن است ویدیو جذاب نباشد. مقدار توصیه شده از 40 تا 60 متغیر است.

Brightness:

برای تنظیم روشنایی رنگ دوربین داهوا است. مقدار آن از 0 تا 100 متغیر بوده و مقدار پیش‌فرض 50 است. هرچه این عدد بزرگتر باشد، ویدیو روشن‌تر است. وقتی مقدار را در اینجا وارد می‌کنید، بخش روشن و بخش تاریک ویدیو مطابق با آن تنظیم می‌شود. وقتی کل ویدیو خیلی تاریک یا خیلی روشن است می‌توانید از این عملکرد استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر مقدار آن خیلی زیاد باشد، ممکن است ویدیو مبهم شود و وضوح خود را از دست دهد. مقدار توصیه شده از 40 تا 60 قابل تغییر است.

Contrast:

برای تنظیم کنتراست رنگ دوربین مداربسته داهوا است. مقدار از 0 تا 100 متغیر است و مقدار پیش فرض 50 تنظیم شده است. هر چه این عدد بزرگتر باشد کنتراست بالاتر است. به عبارت دیگر اختلاف رنگ تیره و روشن بیشتر دیده می‌شود. زمانی می‌توانید از این عملکرد استفاده کنید که روشنایی کلی ویدیو خوب است اما کنتراست مناسب نیست. لطفاً توجه داشته باشید که اگر مقدار آن خیلی کم باشد، ممکن است ویدیو مبهم شود. اگر این مقدار خیلی زیاد باشد، بخش تاریک ممکن است روشنایی نداشته باشد در حالی که بخش روشن ممکن است بیش از حد روشنایی داشته باشد. مقدار توصیه شده بین 40 تا 60 متغیر است.

Auto Iris:

برای دوربین با لنز خودکار است. برای فعال کردن این عملکرد می‌توانید کادر قبل از ON را علامت بزنید. با این کار اگر نور تغییر کند، iris خودکار نیز تغییر می‌کند. وقتی این عملکرد را غیرفعال می‌کنید، iris در ماکزیمم مقدار است و سیستم، عملکرد iris خودکار را در کنترل نوردهی اضافه نمی‌کند.

Mirror:

برای تغییر حد ویدیو به بالا و پایین است. این عملکرد به طور پیش فرض غیرفعال است.

Flip:

برای تغییر حد چپ و راست ویدیو است. این عملکرد به طور پیش فرض غیرفعال است.

BLC: 

شامل چندین گزینه است: BLC/WDR/HLC/OFF. . BLC با توجه به شرایط محیطی به طور خودکار به تصویر نوردهی می‌کند به طوری که تاریک ترین قسمت ویدیو  روشن و واضح می‌شود. گزینه WDR می‌تواند نور بخشی که روشنایی بالا دارد را کاهش دهد و روشنایی بخش کم روشن را افزایش دهد. به طوری که بتوانید همزمان این دو بخش را به وضوح مشاهده کنید. مقدار آن از 1 تا 100 متغیر است. وقتی دوربین را از حالت بدون WDR به حالت WDR تغییر دهید، سیستم ممکن است چندین ثانیه ضبط ویدیو را از دست بدهد.

گزینه HLC بعد از اینکه عملکرد HLC را فعال کردید، دستگاه می‌تواند روشنایی روشن ترین بخش را با توجه به سطح کنترل HLC کاهش دهد. می‌تواند مساحت هاله را کاهش دهد و روشنایی کل ویدیو را متناسب کند. در آخر گزینه OFF برای غیرفعال کردن عملکرد BLC است. لطفاً توجه داشته باشید که این عملکرد به طور پیش فرض غیرفعال است.

Profile:

برای تنظیم حالت تعادل رنگ سفید تصویر دوربین داهوا است و روی رنگ کلی ویدیو تأثیر می‌گذارد. این تابع به طور پیش فرض روشن یا فعال است. می‌توانید حالت صحنه‌های مختلف مانند خودکار، آفتابی، ابری، خانه، دفتر کار، شب و غیره را برای تنظیم ویدیو با بهترین کیفیت انتخاب کنید.

Auto:

تراز سفیدی خودکار روشن است. سیستم می تواند به طور خودکار دمای رنگ را جبران کند تا مطمئن شود رنگ تصویر مناسب است. با انتخاب آفتابی: آستانه تراز سفیدی در حالت آفتابی تنظیم می‌شود و با انتخاب شب آستانه تراز سفیدی در حالت شب است. انتخاب گزینه سفارشی موجب می‌شود گین کانال قرمز/آبی تنظیم شود. مقدار از 0 تا 100 تغییر می‌کند.

Day/night:

تنظیم رنگ در شب و روز و سوئیچ به حالت B/W یا سیاه و سفید است. تنظیمات رنگ dvr در این بخش به طور پیش فرض روی Auto یا خودکار است. گزینه Color موجب می‌شود خروجی دستگاه فیلم رنگی باشد. انتخاب Auto موجب می‌شود که دستگاه برای رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن خروجی به ویژگی نور کلی فیلم یا نور مادون قرمز و… وابسته باشد. در نهایت گزینه B/W  باع سیاه و سفید بودن خروجی دستگاه و فیلم دوربین مداربسته می‌شود.

Sensor:

زمانی تنظیم می شود که نور مادون قرمز متصل به محیطی وجود داشته باشد.

کلام آخر

ممکن است تنظیمات به سادگی قابل انجام باشد، ما در نظر داشته باشید اگر کالای شما از مرغوبیت و کیفیت کافی برخوردار نباشد و یا به درستی راه‌اندازی نشده باشد ممکن است با مشکل روبرو شوید. شرکت تارتن دژ نمایندگی چندین برند معتبر و مطرح جهان از جمله هایک ویژن و داهوا آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی است. در صورت خرید پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا از مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید و با توجه به نیاز و بودجه خود کالا خریداری کنید. همچنین با وجود تیم فنی و متخصص، ما علاوه بر فروش، خدمات نصب و راه‌اندازی سیستم‌های مداربسته و تحت شبکه را نیز ارائه می‌کنیم. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. 88500020-021

مطالب پیشنهادی مخاطبان:

4.5/5 - (2 امتیاز)