یکی از مراحل نصب دوربین مداربسته نصب هارددیسک ها می باشد. برای ذخیره و نگه داری تصویر در دوربین مداربسته به هارددیسک نیاز دارید. دستگاه های ضبط DVR و NVR دارای حافظه داخلی نیستند و بنابراین برای ذخیره تصاویر باید از هارددیسک ها را باید بر روی دستگاه های DVR و NVR نصب کرد. اما نصب هارد در دستگاه DVR و NVR دوربین مداربسته دارای مراحل و نکاتی است که در این مطلب به توضیح آن می پردازیم:

 1. نکات مهم پیش از نصب
 2. مراحل نصب
 3. علت عدم نمایش هارددیسک در منوی دستگاه

نکات مهم پیش از نصب

 1. ابتدا باید به این نکته توجه نمائید که هارددیسک های استفاده شده در دستگاه های ضبط NVR و DVR از نوع Internal هستند. یعنی همانند همان هاردیسک هایی که در کامپیوترهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. در هنگام خرید هارد این نکته را در نظر بگیرید که دستگاه های ضبط با توجه به مدلشان از هارددیسک های با ظرفیت مختلف پشتیبانی می کنند. همچنین تا تعداد مشخصی از هارد قابل اتصال به این دستگاه هاست. این مشخصلا معمولا دربروشور خرید این محصولات درج شده و قابل مشاهده است.
 3. از آنجایی که دستگاه های ضبط DVR و NVR تماما دارای کابل ساتا SATA برای اتصال به هارد هستند، پس باید در هنگام خرید توجه داشته باشید که هارد شما دارای پورت ساتا برای اتصال به دستگاه باشد.

مراحل نصب

 1. دستگاه DVR/NVR دارای یک کیس یا بدنه هستند. این کیس با چند پیچ در طرفین آن بسته شده است، ابتدا باید این پیچ ها را باز کنید.
 2. پس از باز کردن کامل کیس مهم ترین موردی که مشاهده می کنید مادربرد دستگاه است. بر روی این برد پورت های SATA قرار دارند که شکل اِل مانندی دارند. از دیگر موارد قابل مشاهده بر روی برد می توان به کابل هایی بارنگ سیاه، قرمز و زرد نام برد که باید به هاردیسک(ها) متصل گردند.
 3. برای نصب هارددیسک ها در داخل کیس دستگاه وسایل لازم اعم از کابل SATA (که معمولا قرمز رنگ است) و پیچ های لازم برای بستن و فیکس کردن هارد قرار داده شده است.
 4. برای نصب هارد ابتدا باید یک سر کابل SATA را به برد دستگاه DVR/NVR و سر دیگر آن را به DVR متصل نمائید. سر پورت ها کاملا مشخص و شکل دار هستند و به همین دلیل اشتباهی در اتصال آنها رخ نمی دهد. پس از آن باید کابل تغذیه موجود در DVR را به هارد متصل کنید.
 5. کابل های متصل شده را کنترل کرده و از اتصال صحیح آنها مطمئن شوید. سپس هاردیسک ها را در محل نصب DVR/NVR که معمولا دارای 4 عدد پیچ به ازای هر هارد است قرار دهید. سپس دستگاه را بلند کرده و پیچ ها را از دستگاه ببندید.
 6. پس از انجام عملیات بالا دستگاه را روشن کنید و وارد منوی آن شوید. چنانچه مراحل نصب گفته شده را به درستی انجام داده باشید هاردیسک ها در منوی دستگاه قابل مشاهده خواهند بود. پس از این مرحله می توانید درب کیس دستگاه را ببندید.
 7. به قسمت منوی دستگاه رفته و در قسمت مربوط به هارد بخشی برای فرمت هارد وجود دارد. از این قسمت هارد را فرمت کرده تا کاملا خالی شود و تصاویر در آن ذخیره شود.

علت عدم نمایش هارددیسک در منو دستگاه ضبط

پس از نصب هارددیسک بر روی دستگاه ممکن است در منوی دستگاه آنها را مشاهده نکنید. عدم نمایش هاردیسک ها می تواند به دلایل مختلفی باشد. برای رفع این مسئله موارد زیر را کنترل کنید:

 • دستگاه را باز کرده و اتصال هر یک از کابل ها به پورت های مربوطه را چک کنید.
 • گاهی اوقات ممکن است اشکال از کابل SATA باشد. برای اطمینای کابل دیگری خریده و جایگزین نمائید.
 • امکان دارد مشکل از خود هارددیسک(ها) باشد. در این صورت می توانید ابتدا آنها را فرمت کرده و یا تعمیر یا تعویض کنید.
 • امکان دارد از هاردی استفاده کرده باشید که دستگاه شما آن را ساپورت نمی کند.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020