کاربرد دوربین های مداربسته در این روزها به منزله در اختیار داشتن یک سیستم امنیتی بالا به منظور جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. قبل از تهیه دوربین مداربسته با توجه به موقعیت مکانی که دارید بهتر است ویژگی ها و انواع دوربین های مداربسته را بشناسید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای تامین امنیت خود داشته باشید. لذا سعی می کنیم در ادامه به تفصیل انواع و کاربرد دوربین های مداربسته توضیح داده شود.

دوربین های دام dome

کلمه dome از نظر معنای لغوی به معنای گنبد است. این نوع دوربین ها به دلیل شکل ظاهری که شبیه گنبد دارند، صرف نظر از نوع لنز یا نوع امواج، به دوربین های دام معروفند و بیشتر برای نصب در سقف مناسب می باشند که گاها به آنها دوربین سقفی نیز گفته می شود.

دوربین های دام به دلیل اینکه مقاومت زیادی در برابر شرایط بد آب و هوایی ندارند سعی می شود بیشتر در فضاهای داخلی فروشگاه ها، اداره ها و سازمان ها، فرودگاه ها، هتل ها و مکان های پرتراکم استفاده  شود. البته در بعضی مواقع می توان به دلیل اشغال فضای کم دوربین و اینکه کمتر دیده می شوند، در فضاهای خارجی و روی دیوار نیز نصب نمود.

همچنین از نظر کاربردی می توان دوربین های دام را به دوربین های آنالوگ و IP تقسیم کرد. دوربین های IP در واقع همان دوربین های شبکه ای هستند که تصاویر ضبط شده از آن از طریق اینترنت قابل مشاهده و دسترس است. اما دوربین های آنالوگ برخلاف نوع IP به اینترنت متصل نیستند؛ درواقع متصل به یک سیستم DVR می باشند و ارتباط از طریق کابل صورت می گیرد.

دوربین مداربسته دام یا سقفی

دوربین های صنعتی

دوربین های صنعتی  به دلیل شکل ظاهری مکعب مستطیلی که دارند به دوربین های جعبه ای یا باکس نیز معروفند. این نوع دوربین ها،  دارای بدنه فلزی و پلاستیک می باشند و منحصرا مختص محیط های صنعتی نیستند؛ به همین خاطر، می توان در محیط های داخلی و همچنین فضای باز نیز از آنها استفاده نمود.

از دیگر ویژگی های دوربین های صنعتی این است که می توان لنزهای خارجی نیز بر روی دوربین سوار کرد تا در شرایط مختلف بتوان با دقت بالایی زوم کرد و دقت را افزایش داد.

موضوعی دیگری که در رابطه با دوربین های صنعتی باید به آن توجه داشته باشیم این است که این دوربین ها زاویه دید محدودی دارند و زمانی که در یک نقطه قرار دارند تنها زوایای خاصی را نشان می دهند.

فرق دوربین صنعتی با دام

از جمله مهمترین تفاوت بین دوربین های مداربسته دام و صنعتی در این است که دوربین های صنعتی بدون لنز هستند و شما می تونید با توجه به دقت و میدان دیدی که نیاز دارید لنز مناسب را انتخاب کنید و به صورت مجزا تهیه نمایید. اما دوربین های دام قابلیت تعویض لنز را ندارند.

تفاوت دیگری که این دو دوربین با هم دارند در این است که دوربین های باکسی توانایی دید در شب را ندارند در حالی که دوربین های دام به دلیل داشتن LED قابلیت دید در شب را دارند.

دوربین های مینیاتوری

دوربین های مینیاتوری به دلیل اندازه کوچکی که دارند به دوربین های مینی هم معروفند و معمولا در مکان هایی که نیاز است به صورت نامحسوس تصویربرداری شود مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بعضی موارد که امکان دسترسی یا مشاهده یک فرآیند صنعتی از نزدیک نیست از این دوربین به دلیل اندازه کوچکی که دارد می توان بهره برد.

از جمله مکان های دیگری که می توان از این دوربین های کوچک استفاده کرد دستگاه های خودپرداز، مغازه ها، حتی برای کنترل رفتار پرستاران با بچه ها در غیاب والدین، داخل و خارج خودرو جهت دوربین دنده عقب ماشین، ثبت لحظات ورزشی یا حیات وحش، حتی تصویربرداری های یواشکی از فیلم های روی پرده سینما و ..  می توان استفاده کرد.

دوربین مخفی

دوربین های آی آر IR

دوربین های این فرارد به دلیل دارا بودن ویژگی نور مادون قرمز میدان دید شخص را در دل تاریکی تا حد فوق العاده ای افزایش می دهد. این نوع دوربین ها به دلیل داشتن تعدادی LED در اطراف لنز و حسگر نوری توانایی ضبط تصاویر در شب را دارند.

دوربین های که دارای ویژگی مادون قرمز هستند در محیط هایی مثل زیر لامپ خیابان یا در حضور نور مهتاب، فضای داخل رستوران، سازمان های حساس مناسبند. البته این نکته باید توجه داشت که دوربین های این فرارد در مکان هایی با تاریکی مطلق گزینه خوبی نیستند.

دوربین مداربسته اسپید دام PTZ

تمامی دوربین هایی که دارای قابلیت چرخش 360 درجه باشند، دوربین های مدار بسته اسپید دام یا چرخشی می گویند.  بنابراین خیلی راحت می توان با کمک یک کنترل کننده، دوربین را به هر جهتی که می خواهید بچرخانید و حتی زوم کنید. البته این نوع دوربین ها به دلیل اینکه در آنها موتوری برای چرخش دوربین تعبیه شده، قیمت بالاتری دارد.

از جمله مزیت جالب دوربین‌های اسپید دام این است که  زاویه قرارگیری دوربین از داخل حباب شیشه ای، نامشخص است. همچنین شما می توانید در  هر موقعیت مکانی که قرار دارید به آسانی از طریق اینترنت و موبایل یا لب تاب، منزل و یا محل کار خود تان را کنترل کنید.

دوربین های چرخشی برای کنترل ترافیک در چهارراه ها ، میدان ها،  کارخانه‌ها و .. مناسبند.

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020