با توجه به فراوانی استفاده از دوربین های مدار بسته در اماکن مختلف، در مواجهه با آن، این سوال  پیش می آید که آیا دوربین مداربسته روشن است؟ آیا در حال ضبط تصاویر از فعالیت های ما است؟ این موضوع می تواند در برخی از اماکن خاص مانند اتاق پرو برای افراد نگران کننده نیز باشد. این پرسش حتی ممکن است درباره سیستم مداربسته خود ما نیز پیش بیاید برای مثال: در حال خارج شدن از محل عجله داریم و فرصت چک کردن دوربین های خود را از طریق سیستم مرکزی نداریم. در این مواقع چگونه بفهمیم دوربین مداربسته روشن است. روش های متعددی برای فهمیدن این موضوع وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟

بررسی حرکت دوربین یا لنزهای آن

حرکت لنز دوربین را بررسی کنید. برخی از مدل های دوربین مداربسته مانند دوربین های اسپیددام قابلیت چرخش و حرکت دارند. این نوع از دوربین ها را می توان از راه دور نیز کنترل کرد (لنز موتورایز) و با چرخاندن آنها در جهات مختلف تصاویر را ثبت نمود. همچنین لنز دوربین مداربسته اگر از نوع وریفوکال یا متغیر باشد در هنگام زوم کردن حرکت کرده و از بیرون حرکت آن مشخص است. چرخش دوربین برای ثبت تصاویر در جهت افقی و یا عمودی است. به این ترتیب می توان متوجه شد که آیا دوربین روشن و در حال کار است یا خیر.

برای آشنایی بیشتر با انواع لنز دوربین های مداربسته مقاله لنز و انواع آن در دوربین مداربسته را بخوانید.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟

کنترل نور مادون قرمز

در حال حاضر بیشتر دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند. امکان تصویربرداری در شب به کمک نور مادون قرمز IR در دوربین های مداربسته فراهم شده است. نور مادون قرمز توسط LED هایی که در اطراف لنز دوربین قرار گرفته اند به محیط ساطع می شود. بنابراین کافیست اطراف دوربین را در شب چک کنید که آیا نور قرمزی میبینید یا خیر و دوربین در حال ثبت تصاویر هست یا خیر.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟

با استفاده از سیستم شبکه

روش دیگر برای اینکه بفهمیم آیا دوربین مداربسته روشن است یا خیر کنترل شبکه Wifi است. چنانچه دوربین های مداربسته از نوع Wifi باشند می توانید از طریق جستجوی شبکه در گوشی از روشن بودن دوربین اطلاع یابید. همچنین در صورتی که دوربین متعلق به شما است از طریق وای فای می توانید دوربین ها را تنظیم و مدیریت کنید.

سیستم مداربسته تا چند روز ضبط می کند؟ و یا تا چه میزان ظرفیت ذخیره سازی دارد؟ برای پاسخ مطلب مدت زمان ضبط دوربین مداربسته را بخوانید.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است

با استفاده از نرم افزار

نرم افزارها و اپلیکیشن های مخصوصوی وجود دارند که قادر به ردیابی دوربین مداربسته در نزدیکی شما هستند. به کمک این نرم افزار ها می توانید اطمینان حاصل کنید که اولا دوربین در اطراف شما وجود دارد یا خیر و دوما آیا دوربین روشن است یا خیر. برای مثال می توان به اپلیکیشن های Hidden Camera Detector و یا Glint Finder اشاره نمود. بنابراین به صورت نرم افزاری نیز می توان به سوال چگونه بفهمیم دوربین مداربسته روشن است پاسخ داد.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است؟

با استفاده از تجهیزات ردیاب

تجهیزات و وسایل الکترونیکی وجود دارند که می توانند وجود دوربین مداربسته را تشخیص دهند. چنانچه دوربین مخفی در محیط وجود داشته باشد به کمک این تجهیزات می توان آنها را شناسایی کرد. و از آنها با نام تحهیزات جاسوسی یاد می شود. این تجهیزات در دسترس همگانی نبوده و اغلب در محیط های نظامی و پلیس کاربرد دارد.

برخی از این دستگاه‌ها، نوع سیگنال یاب است و به دنبال سیگنال ها و امواج دوربین های مداربسته مخفی بیسیم می‌گردند. اگر دوربین مدار بسته با سیم باشد و یا خاموش باشد این دستگاه ها کارایی نخواهد داشت. البته یک راه حل برای از کجا بفهمیم دوربین مداربسته روشن است می باشد.

نوع دیگر این دستگاه ها به دنبال میدان مغناطیسی که از جریان الکتریسیته درون مدارهای الکتریکی به وجود می آید، می‌گردند. دوربین نیز با جریان الکتریسیته کار می‌کند، بنابراین میدان مغناطیسی حاصل از جریان الکتریسیته در اطراف دوربین مداربسته وجود دارد. با یافتن میدان مغناطیسی اطراف دوربین مداربسته می توان به محل قرار گیری دوربین مداربسته پی برد.

آیا دوربین مداربسته هک شده است؟

در ارتباط با سیستم دوربین مدار بسته این سوال مطرح است که آیا دوربین مداربسته قابل هک شدن است؟ و درصورت پاسخ مثبت چگونه میتوان متوجه این موضوع شد؟ راهکارهای مقابله با آن …

آیا دوربین مداربسته هک می شود؟

دستکاری دوربین و چگونگی تشخیص آن؟

در دوربین های تحت شبکه قابلیتی به اسم Tamper detection یا تشخیص دستکاری وجود دارد. در این قابلیت زمانی که سیستم امنیتی شما توسط افرادی دستکاری و تخریب شود و …

فناوری تشخیص دستکاری Tamper Detection

فروش دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش دوربین مدار بسته، وجود حجم زیادی از برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از این رو توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه شود. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

چقدر مفید بود؟ 🙂