یکی از مراحل مهم در نصب دوربین مداربسته، راه اندازی دستگاه ضبط DVR یا NVR است. در مطلب قبلی نحوه نصب دستگاه NVR را آموزش دادیم. در این مطلب به نحوه نصب دستگاه DVR در سیستم های آنالوگ HD می پردازیم. قبل از شروع نصب ابتدا بهتر است کمی با مشخصات دستگاه DVR در دوربین مداربسته آشنا شویم.

انواع ورودی/خروجی در دستگاه DVR

دستگاه DVR دارای ورودی و خروجی های مختلفی است اما ممکن است در برندهای مختلف شاهد تفاوت هایی در نوع و تعداد این پورت ها باشیم. در اینجا به صورت نمونه به معرفی این ورودی و خروجی ها می پردازیم در صورت آشنایی با این نمونه، پیدا کردن پورت های مشابه در دستگاه های مختلف آسان تر می شود.

دستگاه های DVR دارای ورودی های تصویر است که همان کانال های آن محسوب می شوند. برای مثال یک دستگاه دی وی آر 8 کاناله دارای 8 پورت ورودی تصویر است. کابل تصویر از طریق فیش BNC به این کانال ها متصل می گردد.

پورت ورودی تصویرتنها خروجی آنالوگ دستگاه DVR است که برای اتصال دستگاه دی وی آر به تلویزیون و مشاهده آنها از این طریق مورد استفاده قرار می گیرد. کابل تلویزیون نیز از طریق فیش BNC به این خروجی متصل می گردد. در برخی از مدل های دستگاه DVR این خروجی وجود ندارد.

دستگاه دی وی آر

پورت آنالوگ خروجی تصویر

پورت ورودی صدا در تمام دستگاه های DVR وجود ندارد و یا اینکه تعداد پورت ورودی صدا و تصویر یکسان نیستند. برای دسترسی به صدای محیط و ضبط آن کابل های مورد نظر که به میکروفون متصل اند، توسط فیش BNC به این پورت ها متصل می شوند.پورت ورودی صدا

با استفاده از این پورت می توان صدای ضبط شده را به وسیله فیش AV به بلندگو یا هدفون وصل نمود.

پورت خروجی صدا

خروجی Spot Out به طور خودکار کانال های تصویر را به صورت متوالی نشان می دهد و نمی توان از آن به عنوان صفحه نمایش اصلی و دسترسی به منوها استفاده کرد. بسته به مدل DVR، شما می توانید انتخاب کنید که کدام کانال نشان داده شود.

کانال خروجی Spot out

یکی از خروجی های پرکاربرد در دستگاه DVR خروجی HDMI است. به کمک این خروجی می توان اطلاعات صدا و تصویر را به صورت همزمان منتقل نمود. در خروجی HDMI امکان مشاهده تصاویر با کیفیت بالاتر میسر خواهد بود.خروجی HDMI

خروجی VGA

یکی دیگر از پورت های دستگاه DVR برای مشاهده تصاویر پورت VGA است. از پورت VGA برای اتصال دستگاه به دستگاه مانیتور استفاده می شود.

پورت USB

یکی از پورت های پرکاربرد در دستگاه DVR پورت USB است. از جمله کاربردهای آن می توان به اتصال موس به دستگاه DVR و همچنین اتصال فلش برای بک آپ گیری و یا انتقال اطلاعات استفاده نمود.

نصب دوربین مداربسته بدون دستگاه

نصب دوربین مداربسته به شکل های مختلف انجام می شود. در تمام راهکارهای مختلف نیاز به دستگاه DVR/NVR است. حال اگر لازم باشد دوربین را بدون DVR یا NVR نصب کنید چه باید کرد؟

نصب دوربین مداربسته بدون دی وی ار

پورت LAN

پورت شبکه یا LAN برای اتصال دستگاه به سیستم شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. حتی می توان دوربین ها را به واسطه پورت LAN به دستگاه متصل نمود. از طریق پورت LAN می توان تصاویر را به صورت اینترنتی دریافت نمود.

پورت ورودی/خروجی آلارم

وجود سیستم آلارم می تواند برای ایجاد امنیت بیشتر بسیار کمک کننده باشد. از طریق این پورت می توان از DVR خروجی آلارم (برای مثال به صورت آژیر) دریافت نمود.

خروجی ESATA

به وسیله خروجی ESATA می توان دستگاه را به سایر ادوات خارجی جهت ضبط اطلاعات استفاده نمود. به عنوان مثال هارددیسک های مخصوص ذخیره سازی تصاویر مداربسته را می توان از طریق پورت ESATA متصل نمود. همچنین چنانچه هاردهای نصب شده بر روی دستگاه کافی نباشد می تون از طریق این پورت فضای ذخیره سازی به سیستم اضافه کرد.

خروجی RS485 یا RS232

از خروجی RS485 برای ارسال دستورات مورد نیاز به دوربین های گردان یا اسپیدام استفاده می شود. این نوع از خروجی اها از دو قطب مثبت و منفی تشکیل شده اند که به دوربین متصل شده و دستورات تنظیم شده را ارسال می کنند.

ورودی برق

از طریق این پورت دستگاه به برق وصل می شود. برق رسانی به دستگاه DVR از دو طریق است. یکی اینکه مستقیما به برق شهر وصل شود که برای این کار از فیش پاوری برای آن استفاده می شود. و یا اینکه به واسطه آداپتورهای 12 یا 24 ولتی و به کمک فیش آداپتوری انجام می شود.

راه اندازی دستگاه DVR

1. از آنجایی که دستگاه های ضبط دارای حافظه داخلی نیستند باید به صورت جداگانه هاردددیسک تهیه و بر روی آن نصب نمود. برای نصب هارد، پیچ های دستگاه را باز کرده و هارددیسک ها را داخل دستگاه قرار دهید. سپس از طریق فیش SATA هارد دیسک ها را به مادربرد دستگاه دی وی آر متصل کنید. همچنین فیش برق هارد را نیز به مادربرد دستگاه متصل نمائید. این دو فیش از لحاظ ظاهری بسیار متمایز از یکدیگر بوده و تشخیص آنها سخت نیست. توجه داشته باشید که هاردها تجهیزات حساس و آسیب پذیری هستند پس بهتر است آنها را در کف دستگاه به وسیله پیچ فیکس کنید زیرا امکان ضربه خورد آن ها وجود دارد.

هارددیسک دستگاه DVR

2. قبل از آنکه درب دستگاه را ببندید همه چیز را یک بار دیگر کنترل نمائید.

3. دستگاه DVR را به برق وصل کنید.

4. دستگاه را از طریق کابل HDMI، VGA یا … به نمایشگر مورد نظر متصل نمائید.

5. دستگاه و نمایشگر خود را روشن کنید. پس از مدتی منوی دستگاه بر روی نمایشگر ظاهر می شود که شم امی توانید تنظیمات اولیه مانند ساعت و تاریخ و .. را انجام دهید.

6. در برخی از دستگاه های DVR هارددیسک ها همان ابتدا شناسایی شده و فرمت می شوندو ضبط شروع می شود. اما چنانچه هارد توسط دستگاه تشخیص داده نشد، به منوی دستگاه مراجعه کنید اگر هارد به صورت صحیح نصب شده باشد در این قسمت نمایش داده می شود. می توانید آن را به صورت دستی فرم کرده و فعال کنید.

7. دوربین ها را به دستگاه متصل نمائید.

مطالب پیشنهادی:

نصب دوربین مداربسته

کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته و یا سایر هزینه های خدماتی مربوط به آن می تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دوربین مداربسته، استعلام قیمت نصب و …با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020
چقدر مفید بود؟ 🙂