در انواع دستگاه های ضبط دوربین مداربسته DVR، رکوردری پرطرفدار محسوب می شود. با ظهور سیستم های مداربسته آنالوگ HD نیاز افراد به سیستم های نظارتی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب پاسخ داده شد. در زمان خرید دستگاه دی وی ار ممکن است با اصطلاحات و سوالات مختلفی مواجه شوید. به عنوان مثال دستگاه مورد نظر شما دی وی آر N است یا P و تفاوت DVR نوع N و P در چیست. در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم. همچنین طریقه شناسایی دی وی آر P را از دی وی آر N آموزش دهیم. فرق دی وی ار 1080p با 1080n از دیگر موضوعاتیست که در این مطلب می خوانید.

منظور از DVR نوع P و N چیست

دستگاه های ضبط دوربین مداربسته از رزولوشن یا کیفیت مشخصی از دوربین های مداربسته را پشتیبانی می کنند. اگر دی وی آر هر کیفیتی که پشتیبانی می کند به همان کیفیت ضبط کند DVR نوع P است. در مقابل DVR نوع N دستگاهیست که با کیفیتی پایین تر از رزولوشنی که پشتیبانی می کند، ضبط کند. برای درک بهتر مطلب و تفاوت DVR نوع P و N به این مثال توجه کنید:

اگر دی وی آر انتخابی شما تا 6 مگاپیکسل را پشتیبانی و 6مگاپیکسل ضبط کند DVR نوعP  است. حال فرض کنید DVR دیگری 6 مگاپیکسل را پشتیبانی و کمتر از آن ضبط می کند این دستگاه DVR  نوع N است.

P در DVR مخفف چیست

با توجه به مطالب بالا موضوع صحبت در ارتباط با کیفیت و رزولوشنی است که دستگاه DVR پشتیبانی می کند. بر همین اساس لازم است گذری بر فرمت های ویدئویی و نسبت ابعاد داشته باشیم. اگر پیکسل ها را کوچکترین عناصر تشکیل دهنده تصویر در نظر بگیریم این عناصر با نور و رنگ های مختلف قابل کنترل هستند. زمانی که پیکسل ها در یک آرایه بزرگ (یا در گروه و مجموعه) ترکیب می شوند، یک تصویر کلی را ایجاد می کنند. رزولوشن نشان دهنده اندازه و نسبت ابعاد پیکسل هاست. بنابراین رزولوشن 720 در واقع 1280 در 720 پیکسل است و 1080p تصویر با وضوح 1920 در 1080 پیکسل خروجی می دهد.

نکته: P یا i و یا N نوع روشی را که برای وضوح تصویر استفاده می شود، را مشخص می کنند. P به معنای یک نوع اسکن ” progressive ” است. در این روش هر ردیف از پیکسل ها یکی پس از دیگری تا آخر صفحه نمایش داده می شود. مزیت این روش در سرعت نرخ داده است. قرار دادن یک خط در یک زمان با فشرده سازی روی فایل، بار روی پهنای باند ارتباطی را کاهش می دهد. HD1080P وضوح 2.1 مگاپیکسلی را ارائه می دهد. چنین وضوحی به شما امکان می دهد در مقایسه با دوربین مدار بسته با کیفیت استاندارد، ضبط جزئیات بیشتری داشته باشید. در مقایسه با 1080N منطقه تحت پوشش برای وضوح مشابه نیز افزایش دارد.

N در DVR مخفف چیست

اما 1080N وضوح تصویر به صورت 1080 در 960 پیکسل ارائه می شود. در حالت P تعداد پیکسل 1080 در طول و 1920 در عرض تصویر است. در حالی که در 1080N تعداد پیکسل 1080 برای طول تصویر خواهد بود و عرض 960 پیکسل دارد. N مخفف کلمه Native است. این فرمت به مربع بودن بسیار نزدیک است. چنین فرمتی در سیستم های مداربسته برای جا دادن بهتر چند تصویر در صفحه نمایش استفاده می شود. در حالی که کیفیت و وضوح اصلی 2 مگاپیکسل را ندارد و کمتر از آن ارائه می شود.

روش Native از پروتکل natural پیروی می کند و مدولاسیون تمام داده های تصویر فریم را می گیرد و به یکباره در خط پایین می اندازد. تکه به تکه پشت سر هم انجام می شود. برخلاف P که به صورت خط به خط بود. بنابراین تقاضای بالا در جریان داده و حجم شبکه وجود دارد. ممکن است منجر به حرکت در تصویر و یا حذف پیکسل شود.

فرق دی وی ار 1080p با 1080n

شاید جالب باشد بدانید تفاوت رزولوشن تصویر 1080P با 1080N در دوربین های مداربسته به چه چیزی اشاره دارد. کیفیت 1080 در دوربین های مداربسته معرف رزولوشن 2مگاپیکسل است. 1080P به معنی Full-HD  و 2مگاپیکسل واقعی است در حالی که 1080N کیفیتی کمتر از 2 را بیان می کند. این مقدار می تواند تقریباً 1.3 مگاپیکسل باشد. در نام و رزولوشن دستگاه های DVR علامت P و N نشان دهنده آن است که آیا DVR کیفیتی واقعی دارد یا خیر. در نظر داشته باشید نمایش علامت P و N در صفحه نشانه فرمت نمایش تصویر است که برای اطلاع از علت نمایش علامت N و P در DVR می توانید روی همین عنوان کلیک کنید. طبیعتاً دستگاه دی وی آر نوع P از نوع N گران قیمت تر است. DVR برای ضبط و ذخیره تصاویر با کیفیت بالا نیازمند سخت افزار قوی است. همین موضوع موجب بالا رفتن قیمت تمام دستگاه می شود. بنابراین تفاوت DVR نوع P و N در قیمت دستگاه نیز کاملاً مشهود است. البته در نظر داشته باشید تنها علت بالاتر بودن قیمت دستگاه یک گزینه نیست و می تواند عوامل دیگری نیز نقش داشته باشند.

DVR نوع P یا N

از ترفندهایی که برخی از شرکت های سازنده سیستم های مداربسته برای جذب مشتری به کار می برند، استفاده از این موضوع است. آنها دی وی آر را از نوع N تولید می کنند و محصول را با قیمتی پایین تر عرضه خواهند کرد.

شناسایی دستگاه دی وی آر P با N

به روش های مختلف می توانید از این موضوع آگاه شوید.

  • در روش اول مطالعه دیتاشیت دستگاه است. در بخش مشخصات فنی دستگاه دی وی آر می توانید میزان رزولوشن و کیفیت ضبط را مشاهده نمائید.
  • روش دوم از طریق مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته است. در کادر نمایش مربوط به هر کانال توضیحاتی دیده می شود مانند شماره کانال یا دوربین، زمان و… . البته در این حالت عدد نمایش داده شده، کیفیت و رزولوشن پخش و نمایش تصاویر را بیان می کند.
  • روش سوم مراجعه به منوی دستگاه DVR است. در منوی DVR بخش تنظیمات ضبط شما می توانید حداکثر رزولوشن برای ضبط تصاویر را ببینید. از همین قسمت می توانید آن را تنظیم کنید و به میزان مورد نظر تغییر دهید.
  • روش چهارم استفاده از نمونه تصویر دوربین مداربسته است. می توانید تصویر دوربین مداربسته را در کامپیوتر یا لپ تاپ ذخیره کنید. سپس در جزئیات تصویر ذخیره شده رزولوشن و کیفیت تصویر را مشاهده کنید. عموما با راست کلیک کردن روی تصویر و انتخاب منوی Properties وتب Details بخش ابعاد و Dimensions مشخص است. همچنین می توانید بخشی از فیلم دوربین مداربسته را در PC یا لپ تاپ ذخیره و جزئیات آن را بررسی کنید. مانند نمونه تصویر روی فایل فیلم راست کلیک و بعد Properties و تب Details را انتخاب کنید. در بخش Video ابعاد هر فریم مشخص شده است که همان معرف رزولوشن فیلم ضبط شده دوربین مداربسته است.

نسبت ابعاد HD

صفحه نمایش مانیتور از فرمت های مختلفی از نرخ فریم گرفته تا فرمت های شطرنجی استفاده می کند. همه نمایشگرها دارای نسبت تصویر هستند. در گذشته‌ای نه چندان دور، بیشتر تلویزیون‌ها صفحه‌نمایش‌های مربعی شکل و شیشه‌ای CRT بودند. این تلویزیون ها از نسبت تصویر 4:3 استفاده می کردند. این از نظر ریاضی برابر است با عرض 4 پیکسل به ازای هر 3 پیکسل در طول. کار CRT بر اساس یک اصل متفاوت است. فرکانس افقی و عمودی وجود دارد که هرچه فرکانس بالاتر، پیکسل های بیشتری را می توان در یک خط قرار دهید.

4/5 - (3 امتیاز)