گاهی اوقات اپراتورها و کاربران دوربین مداربسته با علامت های خاصی در تصویر دوربین مداربسته مواجه می شوند. این علامت ها هر کدام مفهوم خاصی دارند و بیان کننده شرایط و حالتی هستند. در صورت آگاهی از مفهوم آنها به راحتی می توانید برای رفع مشکل بوجود امده اقدام کنید. در این مقاله می خواهیم علت نمایش علامت P و N در DVR و علامت سوال در دوربین مداربسته را بررسی کنیم. تشابه برخی از علامت ها ممکن است کاربران را دچار اشتباه کند. به عنوان مثال علامت P و N متفاوت از DVR نوع P و N است. این مطلب در مقاله ای مجزا به طور کامل شرح داده شده است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  1. مفهوم علامت P و N در دوربین مداربسته
  2. علت نمایش علامت N و P همراه ضربدر در دوربین مداربسته 
  3. تفاوت نمایش تصویر در حالت PAL با NTSC
  4. تغییر حالت PAL به NTSC
  5. علامت سوال در دوربین مداربسته

1. مفهوم علامت N و P در دوربین مدار بسته

علامت p در دوربین مداربسته

علامت P در دوربین مداربسته به استاندارد تصویر PAL اشاره دارد. PAL مخفف Phase Alternate Line است. این استاندارد فرمت ویدئویی است که در بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده می شود. در حال حاضر سیستم ها مداربسته ای که در آسیا مورد استفاده قزاز می گیرند باید در حالت PAL تنظیم شوند. یک تصویر PAL از 625 خط در هم آمیخته تشکیل شده است و با سرعت 25 فریم در ثانیه نمایش داده می شود.

علامت n در دوربین مداربسته

علامت N در دوربین مداربسته به استاندارد NTSC برمی گردد. NTSC مخفف National Television Standards Committee است. این نام برای گروهی نامگذاری شد که در ابتدا سیستم تلویزیون سیاه و سفید و متعاقباً رنگی را توسعه دادند. این گروه در ایالات متحده، ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر استفاده می شود. یک تصویر NTSC از 525 خط در هم آمیخته تشکیل شده با نرخ 29.97 فریم در ثانیه نمایش داده می شود.

2. علامت P و N در دوربین مداربسته با ضربدر

گاهی ممکن است در زمان مشاهده تصاویر دوربین مداربسته با علامت ضربدر روی P و روی N مواجه شوید. علت نمایش علامت P و N در DVR چیست و علامت ضربدر روی آنها چه مفهومی دارد. همان طور که قبلا گفته شد P و N به نمایش تصویر در حالت PAL یا NTSC اشاره می کند. اگر با علامت ضربدر روی این دو یعنی P و N مواجه شدید باید حالت دوربین مداربسته یا DVR را تغییر دهید.

علت نشان دادن علامت P و N در DVR

دلایل نمایش علامت P و N در DVR

سه عامل را می توان علت نمایش علامت P و N در DVR به همراه ضربدر دانست. تغییر در تنظیمات منوی OSD دوربین یکی از دلایل نمایش علامت P یا N در دی وی آر است. دومین دلیل نوسانات شدید برق است که موجب تغییر حالت و حتی سوختن دوربین مداربسته می شود. عامل سوم برای علامت N یا P در دوربین مداربسته می تواند اتصالات در برد دستگاه باشد. این امر می تواند موجب تغییر حالت دستگاه از PAL به NTSC باشد.

برای تنظیم حالت دوربین مداربسته و دی وی آر می توانید به صورت زیر عمل کنید. اگر دوربین  به حالت NTSC رفته است و تصویری ندارید، ابتدا DVR را به حالت NTSC در آورده تا تصویر دوربین نمایش داده شود. سپس به منوی تنظیمات دوربین رفته و آن را به حالت PAL قرار می دهید. در نهایت دستگاه دی وی آر را از طریق منوی   تنظیمات مجدداً به حالت PAL برمی گردانید. با  هر بار تغییر حالت دستگاه دی وی آر مشاهده خواهید که DVR ری استارت می شود. در صورت عدم همخوانی PAL/NTSC در دستگاه و دوربین مداربسته، شما تصویری از دوربین نخواهید دید.

3. تفاوت نمایش تصویر در حالت PAL و NTSC

4. نحوه تغییر فرمت P/N در دوربین های آنالوگ  PTZ

تغییر فرمت P/N در دوربین های آنالوگ هایک ویژن به صورت زیر انجام می شود. در بخش تنظیمات دوربین می توانید گزینه 90 preset را انتخاب کنید. در این صورت فرمت دوربین از PAL (25fps) به NTSC (30fps) تغییر می یابد. با انتخاب گزینه 91 preset تغییر از حالت NTSC به PAL انجام می شود.

تنظیم از طریق منوی OSD برای علامت P و N در دوربین مداربسته به این ترتیب زیر انجام است. ابتدا روی Menu یا Iris+ کلیک کنید تا منوی OSD دوربین فراخوانی شود. سپس با فشردن جهت چپ یا راست (در تصویر مشخص شده است) از 2M30(NTSC) به 2M25(PAL) تغییر فرمت دهید. بعد از آن SAVE&EXIT و Iris+  را برای تایید کلیک کنید. علاوه بر سیگنال TVL تغییر فرمت به جای فراخوانی preset باید از طریق منوی OSD در دوربین AHD CVI و CVBS انجام شود.

تغییر فرمت از PAL به NTSC در رابط کاربری دستگاه

در پایین صفحه نمایش تصویر گزینه هایی قابل مشاهده است. انتخاب 90 preset برای تغییر PAL به NTSC است و 91 preset برای NTSC به PAL.

1

2

این تنظیمات از طریق منوی OSD نیز همانند قبل انجام می شود. برای تنظیم از طریق منوی GUI3.0 در بخش کنترل دوربین PTZ گزینه Configuration را انتخاب کنید. سپس مانند آنچه در بالا توضیح داده شد انتخاب 90 preset برای PAL به NTSC و 91 preset برای NTSC به PAL است.

1

2

5. علامت سوال در دوربین مداربسته

نمایش علامت سوال در تصویر دوربین مداربسته یکی از اتفاقاتی است که برای کاربران رخ می دهد. علت نمایش علامت سوال در دوربین مداربسته عدم تطابق حالت نمایش دوربین مداربسته از نظر PAL و NTSC است. تنظیمات دوربین را بررسی کنید و هر دو حالت را امتحان کنید. البته کشورهای آسیایی از فرمت ویدئویی PAL استفاده  می کنند. بعد از یکبار تغییر، تصویر قطع و مجدد وصل می شود در صورت انتخاب درست، دیگر علامت سوال در تصویر مشاهده نمی شود. این تنظیمات را به صورت فیلم رفع مشکل علامت سوال در دوربین مداربسته می توانید مشاهده نمائید.