روش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه تا حدودی متفاوت از دوربین آنالوگ HD است. نکته مهم در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه این است که برخلاف تصور عموم شما نیازی به وجود اینترنت ندارید. در واقع وجود اینترنت تنها زمانی لازم است که قصد داشته باشید تصاویر را در جای دیگری دریافت کنید. که این امکان حتی در دوربین مداربسته آنالوگ نیز وجود دارد. در ادامه به ذکر مراحل نصب دوربین تحت شبکه می پردازیم.

روش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه تا حدودی متفاوت از دوربین آنالوگ HD است. نکته مهم در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه این است که برخلاف تصور عموم شما نیازی به وجود اینترنت ندارید. در واقع وجود اینترنت تنها زمانی لازم است که قصد داشته باشید تصاویر را در جای دیگری دریافت کنید. که این امکان حتی در دوربین مداربسته آنالوگ نیز وجود دارد. در ادامه به ذکر مراحل نصب دوربین تحت شبکه می پردازیم.

قبل از اقدام به نصب دوربین مداربسته تحت شبکه نکاتی وجود دارد که لازم است بدانید:

  • انتخاب نوع برق رسانی به دوربین ها: شامل تغذیه دوربین ها از طریق POE – تغذیه دوربین ها به صورت مستقل
  • انتخاب دستگاه ضبط: این قسمت خود شامل 4 حالت مختلف است.

انتخاب نوع برق رسانی به دوربین ها

تغذیه دوربین ها از طریق POE: در این حالت دوربین ها به صورت جداگانه به برق وصل نشده بلکه به صورت یکجا به NVR متصل شده و تغذیه آنها از طریق کابل شبکه انجام می شود.

تغذیه دوربین ها به صورت مستقل: در این حالت دوربین ها هر کدام به صورت جداگانه به آداپتور یا منبعه تغذیه وصل می شوند.

انتخاب بین دستگاه ضبط NVR یا استفاده از سرور

  • حالت اول: در این حالت از دستگاه NVR برای ضبط تصاویر استفاده می شود که رایج ترین شکل یک سیستم مداربسته شبکه است. در این حالت دوربین ها را ابتدا به سوئیچ و سپس از طریق یک کابل به دستگاه NVR متصل می کنیم. از طرفی دستگاه ضبط را به مانیتور متصل نموده و تصاویر را مشاهده می کنیم.
  • حالت دوم: در حالت دوم می توان تصاویر دوربین ها را از طریق شبکه های کامپیوتری نیز مشاهده نمود. به این معنی که به جای دستگاه NVR از سیستم های کامپیوتری برای دریافت و مدیریت تصاویر استفاده کرد. به این ترتیب که ابتدا نرم افزار انتقال تصاویر را بر روی کامپیوتر مورد نظر نصب نموده  و تصاویر را مشاهده نمائید.
  • حالت سوم: در حالت سوم از دستگاه سرور برای دریافت و مدیریت تصاویر استفاده می شود. در این حالت دستگاه سرور مسئولیت ضبط و ذخیره سازی تصاویر را بر عهده خواهد داشت. استفاده از دستگاه سرور معمولا در سیستم های مداربسته با تعداد دوربین بالا توصیه می شود.
  • حالت چهارم: چنانچه در سیستم مداربسته ای که دارید تنها یک دوربین وجود داشته باشد می توانید آن را مستقیما به کامپیوتر یا مودم متصل نمائید و تصویر آن را دریافت نمائید.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب

دستگاه NVR یا سرور

هسته اصلی یک سیستم مداربسته است. برای ضبط و مدیریت تصاویر می توانید از دستگاه ضبط NVR یا سرور استفاده نمائید.

دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین های مداربسته تحت شبکه انواع مختلفی با قابلیت های متفاوتی دارند. می توانید با توجه به نیاز و میزان بودجه خود از میان آنها انتخاب نمائید.

هارددیسک

از آنجایی که دستگاه های ضبط دارای حافظه داخلی نیستند بنابراین باید به صورت جداگانه هارددیسک خریداری و بر روی آنها نصب کرد. انواع مختلفی از هارد در بازار وجود دارد که می توانید خردیاری کنید برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب انتخاب هارد دیسک مناسب برای سیستم مداربسته مراجعه نمائید.

سوئیچ شبکه

برای کاهش کابل کشی های موجود می توان از سوئیچ استفاده نمود. به این ترتیب که تعدادی دوربین ابتدا به سوئیچ متصل شده و توسط یک کابل از سوئیچ به دستگاه ضبط متصل می شوند.

منبع تغذیه

دوربین های مداربسته نیز همانند هر وسیله الکترونیکی دیگر دارای ولتاژ مصرفی مشخصی هستند به همین دلیل نمی توان آنها را مستقیما به برق شهری متصل نمود. برای اتصال آنها به برق باید از آداپتور یا منبع تغذیه استفاده نمود.

کابل انتقال تصویر

برای انتقال تصاویر ثبت شده از دوربین به دستگاه ضبط یا نمایشگر از کابل انتقال تصویر استفاده می شود. کابل انتقال تصویر در دوربین های تحت شبکه از نوع کابل شبکه CAT5 و CAT6 است.

تجهیزات نصب

تجهیزات نصب دوربین مداربسته شامل تمامی ادوات مورد نیاز کابل کشی و نصب تجهیزات مانند داکت، لوله، فلکسی، پایه و … می شود.

کابل برق

برای برق رسانی به دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

نصب دوربین تحت شبکه دارای پروسه پیچیده ای نیست و به راحتی قابل انجام است. با توجه به اینکه دوربین های تحت شبکه امروزی از نوع PLUG & PLAY هستند به راحتی می توانید آن ها را سرهم بندی نموده و تصاویر را مشاهده نمائید. برای آشنایی بیشتر به مطلب نصب دستگاه NVR مراجعه نمائید.

cctv

روش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه در هنگام استفاده از کامپیوتر بجای دستگاه ضبط NVR داراری تفاوت هایی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم. این روش نصب در برندهای مختلف متفاوت است اما به طور کلی شامل مراحل زیر است:

 ابتدا دوربین ها را از طریق منبع تغذیه یا آداپتور به برق متصل کنید. البته چنانچه سوئیچ شما از نوع POE باشد برق دوربین ها از طریق سوئیچ تامین می شود.

 دوربین های مداربسته با استفاده از کابل شبکه به سوئیچ و سپس به کامپیوتر متصل کنید.

 برای دریافت تصاویر باید نرم افزار IP Finder را بر روی کامپیوتر نصب کنید. این نرم افزار را می توانید در سی دی که به همراه دوربین ها است وجوددارد. در غیر این صورت می توانید آن را از اینترنت دانلود نمائید.

 پس از نصب و باز کردن نرم افزار می توانید آی پی دوربین های خود را در آن مشاهده نمائید.

 در این مرحله باید آی پی دوربین ها را به دامنه آی پی موجود در شبکه تغییر دهید.

 برای دریافت تصاویر با توجه به نوع برند دوربین مداربسته ای که داریم نرم افزار مدیریت تصاویر مربوطه را بر روی کامپیوتر نصب کنید.

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته و یا کسب اطلاعات در مورد نصب دوربین مداربسته می‌تواند چالش برانگیز باشد. لذا برای برطرف نمودن این مشکل مشتریان گرامی می‌توانند برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید، استعلام قیمت و یا نصب دوربین مداربسته با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرند:

021-88500020