برای انتقال تصاویر مداربسته در دوربین های آنالوگ یا آنالوگ HD از کابل کواکسیال استفاده می شود. کابل coaxial انواع مختلفی دارد که براساس عملکرد آنها در کاربری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین نوع کابل کواکسیال که در نصب دوربین مدار بسته استفاده می شود کابل RG59 است. این کابل ها با کیفیت های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. نوع متریال و مواد به کار رفته در مغزی و شیلد آنها با یکدیگر متفاوت است.

آنچه در این مطلب می خوانید:

 1. ساختار کابل کواکسیال

 2. کابل RG چیست

 3. انواع کابل کواکسیال

 4. کاربرد کابل کواکسیال

 5. مشخصات فنی کابل RG59

 6. حداکثر طول کابل دوربین مداربسته

 7. افت سیگنال در کابل دوربین مداربسته

 8. کابل کواکسیال با برق چیست

1. ساختار کابل کواکسیال در انواع آن

تکنولوژی کابل های کواکسیال به دلیل دوام و سهولت نصب بسیار پر طرفدار بوده است. این کابل ها اغلب در اتصال تجهیزات آنتن ماهواره ای در منازل و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. به کابل کواکسیال کابل هم محور یا کواکسی نیز گفته می شود. عملکرد کابل کواکسیال به این صورت است که داده ها توسط هادی یا رسانای مرکزی حمل می شود. لایه های محافظ اطراف رسانای مرکزی از نابودی و میرایی هرگونه سیگنال جلوگیری می کنند. همچنین به کاهش EMI یا کاهش تداخلات الکتریکی نیز کمک می کند.

اولین لایه روی رسانای مرکزی دی الکتریک نام دارد، حد فاصل بین رسانای مرکزی و لایه های خارجی قرار دارد که نقش عایق را ایفا می کند. لایه های بعدی که به طور کلی شیلد گفته می شود، مانع تداخل امواج الکتریکی و انتقال رادیویی خواهند شد.

2. کابل RG چیست

پیش تر اشاره کردیم که انواع مختلفی از کابل کواکسیال وجود دارد. این تنوع کابل براساس اندازه گیری و امپدانس متفاوت به وجود آمده است. RG مخفف عبارت Radio Gauge است که Gauge یا گیج به ضخامت کابل اشاره دارد. این ضخامت با عددی در کنار RG نمایش داده می شود. هرچه عدد RG بیشتر باشد، هسته مرکزی یا مغزی کابل نازک تر است.

کابل کواکسیال به دلیل لایه عایق داخلی آن دارای شکل ضخیم و گرد متمایزی از سایر کابل ها دارد. اندازه آن موجب می شود تا تفاوت زیادی با سایر کابل ها مانند کابل های جفت تابیده یا کابل اترنت داشته باشد.  رایج ترین کابل های کواکسیال RG-6، RG-11 و RG59 است. کابل های کواکسیال در رنگ های مختلف از جمله مشکی، قهوه ای و سفید در بازار موجود هستند.

3. انواع کابل کواکسیال

در کابل های کواکسیال دو نوع اصلی با امپدانس 75 اهم (Ω) و 50 اهم وجود دارد. کابل های 75 اهم بیشتر برای سیگنال های ویدئویی استفاده می شوند. در مقابل کابل های 50 اهم برای داده ها و ارتباطات بی سیم استفاده می شوند. امپدانس، مقاومت سیم کابل در برابر جریان متناوب است. اگر با دقت به بدنه کابل نگاه کنید، امپدانس و برخی اصطلاحات دیگر  روی آن نوشته شده‌است. اهم در کابل های کواکسیال به امپدانس آن اشاره می کند که معیار مقاومت کابل در برابر جریان انرژی الکتریکی است.

کابل کواکسیال RF چیست؟

از کابل های کواکسیال RF برای انتقال سیگنال های فرکانس رادیویی استفاده می شود. آنها کابل ورودی استاندارد در تلویزیون ها هستند و دارای یک پین واحد که به ورودی RF دستگاه متصل می شود.

کابل RG-6 (RG6) چیست؟

کابل های RG-6 دارای مفزی یا رسانای بزرگتری هستند، بنابراین کیفیت سیگنال بهتری را ارائه می دهند. همچنین آنها عایق دی الکتریک ضخیم تری دارند و نوع شیلد آنها متفاوت است. این موضوع به آنها اجازه می دهد سیگنال های سطح GHz را به طور موثرتری مدیریت کنند. از آنجا که این نوع کابل نازک است ، می توان آن را به راحتی در دیوارها یا سقف نصب کرد.

کابل RG-59 (RG59) چیست؟

یک کابل رایج در اتصالات و مصارف خانگی و داخلی است. کابل RG-59 مشابه RG-6 است با این تفاوت که دارای یک مغزی نازک تر است. این نوع کابل برای اجرای مسافت های کوتاه و انتقال فرکانس پایین بسیار مناسب است.

4. کاربرد کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال برای چه مواردی استفاده می شوند؟ در این بخش به برخی از کاربردهای مختلف کابل کواکسیال و نوع مناسب آن می پردازیم:

کابل آنتن تلویزیون

در صورتی که کابل کواکسیال با کیفیت پایینی را برای تلویزین انتخاب کنید بر روی کیفیت دریافت سیگنال تلویزیون تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین مهم است که کابل مناسبی انتخاب کنید. کابل کواکسیال مناسب برای تلویزیون باید 75 اهم باشد. کابل کواکسیال RG-6 انتخاب ایده آلیست.

کابل کواکسیال برای دوربین مدار بسته

بهترین نوع کابل coaxial برای سیستم های مداربسته، کابل کواکسیال RG-59 است. ممکن است RG-6 نیز مورد استفاده قرار گیرد. این کابل نسبت به RG6 مسافت های طولانی تری را می تواند مطلوب باشد. با این حال کابل RG6 به دلیل ضخامت و استحکام بالاتر کار را با آن را سخت می کند.

کابل کواکسیال برای اینترنت

از کابل های کواکسیال برای انتقال سیگنال های اتصالات اینترنت نیز می توان استفاده کرد. در نظر داشته باشید سیگنال های اینترنتی با فرکانس های بالاتری نسبت به فیلم های آنالوگ قدیمی اجرا می شوند. کابل RG-6 برای چنین هدفی طراحی شده است. مغزی یا رسانای بزرگتری دارد که در نتیجه آن کیفیت سیگنال بسیار بهتری را ارائه می دهد. عایق دی الکتریک ضخیم تر است و با نوع متفاوتی از شیلد محافظ، می توانند سیگنال های سطح گیگاهرتز را به طور موثر تری انتقال دهند.

5. مشخصات فنی کابل RG59

 1. اجزای کلی کابل شامل مغزی، شیلد و عایق هاست.
 2. جنس مغزی و شیلد می تواند از نوع مس، آلومینیوم و آلیاژ این دو باشد.
 3. قطر مغزی کابل از 1.2 تا 1.8 mm است.
 4. اطراف مغزی کابل توسط یک عایق فوم یا پلاستیک پوشیه شده و آن را از شیلد جدا می کند.
 5. بعد از لایه عایق کلافه سیمی با نام شیلد قرار دارد که وظیفه آن جذب نویز اطراف سیم است.
 6. لایه خارجی کابل توسط یک روکش از جنس PVC تشکیل شده که وظیفه حفاظت از کابل را به عهده دارد.

نکته: با کیفیت ترین نوع کابل RG59 از نوع مغزی و شیلد تمام مس است. از عوامل مختلفی که بر قیمت کابل کواکسیال تاثیر گذار هستند جنس مغزی و شیلد است.

نکته: در کابل کواکسیال هرچه قطر مغزی بیشتر باشد، افت سیگنال در مسافت طولانی تر کمتر خواهد شد.

نکته: در انواع با کیفیت تر کابل RG59 دوربین مداربسته محافظ دیگری میان عایق و شیلد قرار می دهند تا نویز کمتری جذب کابل شود.

کابل RG59 دوربین مداربسته

6. حداکثر طول کابل دوربین مداربسته

کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار است. عوامل زیادی بر کیفیت تصویر تاثیر می گذار اند که یکی از آنها طول کابل تصویر است. زیرا در مسافت های طولانی که طول کابل افزایش می یابد تصاویر  دچار افت کیفیت می شوند.

کابل های RG59 نیز از این لحاظ دچار محدودیت هایی هستند و حداکثر تا 500 متر می توانند بازده داشته باشند. چنانچه نیازمند کابل کشی در مسافت های بیشتر از 500 متر هستید برای داشتن تصاویر با کیفیت می بایست از فیبر نوری استفاده کنید.

7. افت سیگنال در کابل دوربین مداربسته

بسیاری از کارشناسان نصب دوربین مداربسته از طریق تجربی طول کابل کشی مورد نیاز را تخمین می زنند. اما برای تخمین دقیق میزان استاندارد کابل کشی می توان از جدول میرایی سیگنال (attenuation) در کابل ها استفاده نمود.

در این جدول میزان افت سیگنال در متراژهای مختلف مشخص شده است. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که محدوده فرکانس نیز بر کیفیت ارسال کابل RG59 دوربین مداربسته تاثیرگذار است. در فرکانس های بالاتر شاهد افت سیگنال بیشتری هستیم. برای دوربین های آنالوگ عادی افت سیگنال بیش از 10dB مجاز نیست.

Cable Attenuation (measured in db per 100 feet)

cable 1MHz 10MHz 50MHz 100MHz 200MHz 400MHz 700MHz 900MHz 1GHz
RG-589 0.6 1.1 2.4 3.4 4.9 7.0 9.7 11.1 12.0

8. کابل کواکسیال با برق چیست

در انواع کابل های کواکسیال کابل ترکیبی وجود دارد که همراه با برق است. ساختار بسیار مشابهی با کابل کواکسی معمولی دارد. به انضمام این که یک زوج سیم برق نیز در کنار کابل ترکیب شده است. معمولاً نوع کابل coaxial به کار رفته در کابل های ترکیبی RG59  است. این نوع از کابل ها نیز در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات کابل ترکیبی RG59 چیست

با توجه به این که در کابل ترکیبی ساختاری از کابل RG59 وجود دارد در این نوع کابل نیز جنس مواد به کار رفته در قیمت کابل تاثیر گذار است. در این نوع کابل نیز کابل های تمام مسی از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار هستند. کابل هایی با مغزی مس، شیلد مس و برق آلومینیوم و همچنین مغزی مس، شیلد آلومینیوم و برق آلومینیوم نیز وجود دارند که ارزان تر هستند.

از مزیت های کابل rg59 ترکیبی سهولت در کابل کشی است. از آنجایی که در نصب دوربین مداربسته آنالوگ و آنالوگ HD نیاز به ارسال تصاویر و تامین برق داریم. با استفاده از این نوع کابل دیگر نیاز به کابل کشی مجدد برای تغذیه دوربین ها نیست. اما از معایب استفاده از این نوع کابل باید به محدودیت در مسافت اشاره کرد. برد مفید برای این نوع کابل ها حدود 60 تا 70 متر است. دقت داشته باشید جنس مواد به کار رفته در کابل می تواند این مسافت را کاهش نیز دهد. به عنوان مثال کابل های آلومینیومی در مسافتی حدود 20 متر می توانند عملکرد مناسبی داشته باشند.

فروش دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش دوربین مدار بسته، وجود حجم زیادی از برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برا مشتریان سخت کرده است. از این رو توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه شود. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

چقدر مفید بود؟ 🙂