یکی دیگر از انواع دوربین مداربسته، دوربین مداربسته بولت است. بولت یا Bullet به معنی گلوله یا لوله است. دوربین مداربسته بولت به دلیل شکل ظاهری استوانه ای شکلش بدین نام خوانده می شود. کاربرد دوربین های بولت اغالب در محیط های خراجی است. دوربین های بولت اغلب دارای استاندارد ip66 هستند به این معنی که در برابر نفوذ آب مقاوم هستند به همین دلیل برای نصب در محیط های خارجی مناسب اند.

  • ویژگی‌های دوربین بولت
  • کاربرد دوربین بولت
  • تفاوت دوربین دام و بولت

ویژگی های دوربین بولت

در تجهیزات امنیتی، دوربین های مداربسته از نظر نوع تکنولوژی در دو دسته جای می گیرند. آنالوگ HD و تحت شبکه. این دو تکنولوژی هر کدام دارای بستر متفاوتی هستند که به صورت جداگانه در مقالات آینده به آنها می پردازیم. با این حال دوربین های بولت با هر دو نوع تکنولوژی آنالوگ HD و شبکه تولید و به بازار عرضه می شوند.

     1. نوع تکنولوژی بکار رفته

در بازار امروز تجهیزات امنیتی، دوربین های مدار بسته از نظر نوع تکنولوژی در دو دسته جای می گیرند. آنالوگ HD و تحت شبکه. این دو تکنولوژی هر کدام داری بستر متفاوتی هستند که به صورت جداگانه در مقالت آینده به آنها می پردازیم. با این حال دوربین های بولت با هر دو نوع تکنولوژی آنالوگ HD و شبکه تولید می شووند.

     2. کیفیت تصویر

یکی از ویژگی های مهم هر دوربین مدار بسته کیفیت تصویر آن است. کیفیت تصویر در دوربین مداربسته بولت را با واحد مگاپیکسل نمایش می دهند. دوربین های مداربسته بولت در انواع کیفیت تصویر 1، 2، 3، 4، 5 تا 8 مگاپیسلی تولید می شوند.

     3. نوع لنز

به طور کلی دوربین مدار بسته بولت از نظر نوع لنز در دو دسته ثابت و وریفوکال قرار می گیرد. لنز های ثابت دارای یک فاصله کانونی مشخص هستند. این فواصل کانونی در دوربین مداربسته بولت شامل 2.8، 3.6، 6 و میلی متر و .. باشد.

در لنزهای ثابت امکان زوم بر روی سوژه ها وجود ندارد. در دوربین مداربسته بولت با لنز ثابت هر چه فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید دوربین بزرگتر بوده و تصاویر وایدتری خواهیم داشت. لنزهای وریفوکال دارای دو فاصله کانونی هستند و بنابراین امکان زوم مکانیکی در آنها وجود دارد. برای مثال لنز 2.8-12 دارای زاویه دید 105 تا 60 درجه است بنابراین می توان فاصله بین این دو بازه را دید.

     4. دید در شب

تمام انواع مدل دوربین مداربسته بولت دارای قابلیت دید در شب هستند. دسترسی به تصاویر با کیفیت و واضح در شب از اهمیت  زیادی برخوردار است. اما از طرفی به دلیل کمبود نور در شب و عدم امکان استفاده از منبع نور سفید در شب به دلیل جلب توجه کردن، از امواج نور IR برای ثبت تصاویر استفاده می کنند.

با استفاده از مادون قرمز IR می توان وقایع رخداده در شب را برررسی نمود. همچنین برای ارتقا سطح کیفیت تصاویر مداربسته در شب تکنولوژی جدیدتری ابداع شده است که به آن مادون قرمز EXIR می گویند. در این تکنولوژی کیفیت تصاویر به مراتب بالاتر از نور مادون قرمز معمولی است.

کاربرد دوربین بولت

دوربین های بولت را می توان بر روی دیوار نصب نمود. اغلب جنس بدنه آنها از فلز است که مقاومت آنها را در برابر شرایط بد آب و هوایی افزایش می دهد. بنابراین گزینه مناسبی برای فضاها و محیط های خارجی خواهند بود.

اصولا در نقاطی که حساسیت متوسطی دارند مانند درب ساختمان، سوله یا درب مغازه از دوربین های بولت با کیفیت تصویر 2 الی 4 مگاپیکسل استفاده می شود. برای نقاط حساس نیز مانند طلافروشی ها، کارخانجات و … از کیفیت 4 الی 8 مگاپیکسل استفاده می گردد.

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت

مهمترین تفاوت دوربین های بولت با دوربین های دام میزان مقاومت بدنه در برابر عوامل خارجی است. بدنه دوربین بولت در برابر گرد و غبار و عوامل بیرونی مقاوم تر هستند. اما دوربین دام به واسطه شکل ظاهری خود جهت استفاده در مکان های مسقف مناسب تر هستند.