در سیستم های شبکه و دوربین های مداربسته تحت شبکه از کابل اترنت یا کابل شبکه استفاده می شود. در این نوع از کابل ها شما با انواع مختلفی از آن مواجه می شوید که با نام های اختصاری معرفی می شوند. UTP، SFTP و… این عبارات کمی گیج کننده هستند و ابهامات زیادی به همراه دارند. به عنوان مثال SFTP مخفف چیست. از سوالات دیگری که مطرح می شود این است که کابل SFTP چیست و یا سایر کابل ها و عبارات به چه معنا هستند. در این مقاله سعی داریم کابل های شبکه را از لحاظ تفاوت در ساختار و محافظت آنها در برابر نویز بررسی کنیم.

نام SFTP از کجا آمده است؟

زمان انتخاب کابل, نام های گوناگون کابل شبکه مشتری را سردرگم می کند و گاهاً فروشندگان توضیحات کلی می دهند. به بیان ساده می توان گفت SFTP و نام های دیگر از جمله UTP و… به ساختار کابل که میزان محافظت آن در برابر نویز را تعیین می کند، اشاره دارد. محافظ درون کابل مانعی است برای تداخل فرکانس رادیویی یا RFI، الکترومغناطیسی یا EMI و تداخل بین جفت سیم ها و کابل های مجاور. این محافظ ها از تداخل بین سیگنال کابل و تجهیزات اطراف پیشگیری می کند. سطوح محافظتی متفاوت، طیف وسیعی از مزایای مختلف را برای کابردهای گوناگون ارائه می دهد. از طریق همین کابل های شبکه می توان تصاویر دو دوربین را با یک کابل انتقال داد. برای وصل کردن دو دوربین با یک کابل شبکه مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

در تصویر زیر الگوی نامگذاری کابل های شبکه براساس ساختار آنها مشخص شده است. که هرکدام از این حروف F, Y, U و S در نام کابل های شبکه به چه معنا و مفهومی به کار رفته است. با کمک این تصویر به راحتی می توانید دریابید کابل SFTP چیست و چه تفاوتی با سایر کابل های شبکه دارد. جنس روکش کابل های شبکه می تواند از PVC، LSZH و یا PE باشد. به طور کلی جنس روکش کابل بر روی عملکرد کابل تاثیری ندارد و تفاوت آنها در ایجاد مقاومت کابل در برابر شرایط محیطی است. هر روکش در هر گروهی وظیفه محافظت از سیم های رسانا در برابر انواع تغییرات شیمیایی و فیزیکی را دارد.

کابل SFTP چیست

کابل شبکه UTP (U/UTP) چیست

کابل UUTP چیست

UTP مخفف UNSHIELDED TWISTED PAIRS است به مفهوم زوج سیم های به هم تابیده بدون شیلد. کابل های U/UTP که به UTP نیز مرسوم اند از رایج ترین کابل های شبکه هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع کابل ها دارای زوج سیم های به هم تابیده و بدون محافظ و شیلد هستند. با پیچش متقارن در سیم ها، یک خط انتقال متوازن ایجاد می شود که همین امر موجب کاهش نویز الکتریکی و EMI است. میزان پیچش سیم ها نیز در کاهش نویزپذیری موثر است. همچنین در Category های بالا یک Filler در بین زوج سیم ها وجود دارد. در واقع برای کاهش تداخل بین جفت سیم های مجاور آنها را از هم جدا می کند.

کابل شبکه FTP (F/UTP) چیست

کابل FUTP چیست

FUTP مخفف FOILED WITH UNSHIELDED TWISTED PAIRS است و به معنای کابل دارای فویل با زوج سیم به هم تابیده بدون شیلد. این کابل را اغلب با نام FTP می شناسند. در ساختار این نوع از کابل های شبکه یک محافظ از فویل اطراف تمام جفت سیم های به هم تابیده وجود دارد. زوج سیم ها به صورت زوج هیچ شیلد و فویلی ندارند. در کنار این زوج سیم ها، سیم تخلیه نیز وجود دارد. با نصب و اتصال صحیح این کابل سیگنال های ناخواسته از طریق سیم تخلیه به زمین منتقل می شود. در این ساختار محافظت در برابر تداخل های EMI و RFI از طریق فویل و نیز سیم drain ایجاد می شود.

کابل شبکه SUTP (S/UTP) چیست

کابل SUTP چیست

SUTP مخفف SHIELDED WITH UNSHIELDED TWISTED PAIRS و به معنای شیلد با زوج سیم های به هم تابیده بدون شیلد یا محافظ است. ساختار کابل SUTP همانند FUTP است با این تفاوت که به جای فویل، این کابل دارای شیلد بافته شده است. شیلد در اطراف تمام زوج سیم های به هم تابیده قرار دارد و زوج سیم ها به طور جداگانه محافظی ندارند. کابل SUTP در بیشتر مواقع با نام STP در بازار عرضه می شود. گرچه به کابل های شیلد دار نیز عنوان STP می دهند. کابل SUTP در مقایسه با کابل U/UTP از سرعت انتقال بالاتر در فواصل طولانی تر پشتیبانی می کند. بافت شیلد محافظ در این نوع کابل باعث شده است تا SUTP از مقاومت مکانیکی بالاتری برخوردار باشد.

کابل شبکه SFUTP چیست

کابل SFUTP چیست

برای آشنایی بیشتر و پاسخ کامل تر به سوال کابل SFTP چیست برخی از کابل های شبکه و علت نامگذاری آنها را تا به اینجا مطرح کردیم. اما SFUTP که مخفف SHIELDED AND FOILED WITH UNSHIELDED TWISTED PAIRS و به مفهوم کابل دارای شیلد و فویل با زوج سیم های بدون محافظ است. در کابل های SFUTP دو نوع محافظ به صورت فویل و شیلد بافته شده در اطراف تمام زوج سیم های به هم تابیده وجود دارد. جفت سیم ها هیچ محافظی به طور جداگانه ندارند. کابل SFUTP دارای محافظت موثرتری نسبت به SUTP و FUTP در برابر نویزهای الکترومغناطیسی دارد.

کابل شبکه UFTP چیست

کابل UFTP چیست

UFTP مخفف UNSHIELDED WITH FOILED TWISTED PAIRS است و به معنی کابل بدون حفاظ با زوج سیم های به هم تابیده فویل دار است. در ساختار این نوع از کابل ها هیچ محافظی به صورت کلی وجود ندارد. با این وجود زوج سیم ها هر کدام به طور جداگانه توسط فویل محافظت شده است. این نوع پوشش هم محافظی در برابر EMI است و هم از تداخل جفت سیم های مجاور پیشگیری می کند.

کابل شبکه FFTP چیست

کابل FFTP چیست

FFTP مخفف FOILED WITH FOILED TWISTED PAIRS به مفهوم کابل محافظ دار (فویل) با جفت سیم های تابیده فویل دار است. در این نوع کابل ها یک محافظ از فویل در اطراف تمام زوج سیم های تابیده شده قرار دارد. همچنین هر کدام از زوج سیم ها به طور جداگانه با یک فویل پوشش داده شده است. ساختار کابل به گونه ای طراحی شده است که ارتباط با محافظت بیشتری در برابر تداخل های جفت سیم ها، سایر کابل ها، RFI و EMI برقرار می شود.

کابل شبکه SFTP چیست

کابل SFTP چیست

SFTP مخفف SHIELDED WITH FOILED TWISTED PAIRS و به معنی کابل شیلد دار با جفت سیم های تابیده فویل دار است. این ساختار بسیار مشابه FFTP است با تفاوت جزئی در محافظ کلی کابل. در SFTP زوج سیم های تابیده هر کدام به طور جداگانه با فویل پوشش داده شده اند و کلیه این سیم ها با شیلد بافته شده محافظت می شوند. بافت شیلد موجب می شود که علاوه بر محافظت کابل در برابر نویزها، قابلیت انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد. ضمن این که مقاومت مکانیکی این کابل بالاتر است.

کابل شبکه SFFTP چیست

کابل SFFTP چیست

SFFTP مخفف SHIELDED AND FOILED WITH FOILED TWISTED PAIRS است که به محافظت کابل با فویل و شیلد و پوشش جفت سیم های به هم تابیده اشاره دارد. در این کابل حداکثر محافظت در برابر نویز های RFI, EMI و crosstalk ها ایجاد شده است. کابل SFFTP دارای دو محافظ کلی در اطراف زوج سیم های به هم تابیده است که یکی از فویل و دیگری از شیلد بافته شده است. علاوه بر این دو نوع حفاظ، پوششی از فویل هر کدام از زوج سیم های تابیده شده را از هم تفکیک می کند.

جدول انواع کابل های شبکه

نام رایج کابل

نام  ISO/IEC11801

 نوع محافظ کابل

 نوع محافظ زوج سیم ها نمونه تصویر کابل
UTP U/UTP None None کابل UUTP چیست
FTP, STP, ScTP F/UTP Foil None کابل FUTP چیست
STP, ScTP

 S/UTP

Braiding None کابل SUTP چیست
SFTP, S-FTP, STP SF/UTP

 Braiding & foil

None کابل SFUTP چیست
STP, ScTP, PiMF U/FTP None Foil کابل UFTP چیست
FFTP

 F/FTP

Foil Foil کابل FFTP چیست
SSTP, SFTP, STP, PiMF S/FTP Braiding Foil کابل SFTP چیست
SSTP, SFTP SF/FTP Braiding & foil Foil کابل SFFTP چیست

تفاوت کابل utp با sftp

تفاوت کابل utp با sftp از روی تعریف و مقایسه آنها کاملاً مشخص است. کابل UTP در دو بخشی که لایه محافظتی در کابل های شبکه وجود دارد هیچ نوع شیلد و فویلی به کار نرفته و لایه حفاظتی ندارد. در حالی که کابل SFTP در هر دو بخش دارای لایه محافظتی است. این نوع کابل شبکه هم روی زوج سیم ها دارای فویل است و هم دور کابل شیلد بافته شده وجود دارد. که بعد از آن روکش بیرونی کابل شبکه قرار می گیرد.

به‌طور کلی کابل های شبکه را می توان از جهت روکش و لایه‌های فیزیکی به دو دسته‌ تقسیم بندی کرد. شیلددار (STP یا FTP) و بدون شیلد (UTP) دو دسته کابل های شبکه هستند که انواع آنها را در جدول بالا ملاحظه کردید. حرفی (یا حروفی) که قبل از TP میاد، به لایه‌ حفاظتی دور زوج سیم های به هم تابیده اشاره می کنند. به عنوان مثال در انواع کابل UTP (S/UTP یا F/UTP) لایه محافظی روی زوج سیم ها وجود ندارد. در مقابل کابل U/FTP دارای محافظ به دور زوج سیم ها است. حرفی (یا حروفی) که در ابتدای عنوان کابل (معمولا قبل از اسلش) قرار می گیرد به لایه‌ی حفاظتی کلی کابل که در زیر روکش قرار می‌گیرد اشاره می کند.

کابل مثال قبل یعنی U/FTP دارای محافظ به دور زوج سیم هاست اما به دور کابل زیر روکش کابل هیچ لایه حفاظتی مانند فویل یا شیلد وجود ندارد. کابل شبکه S/UTP دارای لایه محافظ کلی کابل است اما زوج سیم ها هیچ لایه محافظتی ندارند. به راحتی این تفاوت ها را در تصویر می توانید مشاهده کنید.

مطالب مرتبط:

5/5 - (1 امتیاز)