داهوا از برندهای مطرح و پر آوازه دوربین مداربسته است که در سراسر جهان مشتریان بسیاری دارد. این برند با تولیدات با کیفیت و قیمت مناسب توانسته در بازار رقابتی سیستم های مداربسته رتبه دوم و سوم را طی چند سال اخیر کسب کند. با توجه به میزان تقاضای مشتریان از آموزش تنظیم دی وی ار داهوا سعی داریم در این مقاله تنظیمات اولیه DVR داهوا را مرحله به مرحله به صورت تصویری شرح دهیم. لازم به یادآوری است ممکن است به جای دستگاه دی وی ار، سیستم مداربسته شما XVR داشته باشد. تنظیمات ایکس وی ار داهوا نیز همانند دی وی ار داهوا انجام می شود. در صورت هر گونه سوال در این زمینه می توانید در پایان همین مقاله مطرح کنید و یا با شرکت تارتن دژ تماس بگیرید.

برای دانلود نسخه PDF تنظیمات DVR داهوا کلیک کنید.

pdf آموزش تنظیمات دی وی ار داهوا

تنظیمات اولیه دی وی ار داهوا

دی وی ار دستگاه ضبط کننده در سیستم های آنالوگ است. برای راه اندازی اولیه دی وی ار داهوا و یا به عبارت دیگر اگر بخواهید برای اولین بار دستگاه DVR داهوا را تنظیم کنید مراحل زیرا را دنبال کنید.

1. هنگامی که برای اولین بار ضبط را روشن می کنید، با تنظیمات منطقه مواجه می شوید. روی منوی کشویی کلیک و منطقه را انتخاب کنید. در صورتی که کشور ایران در لیست نبود می توانید کشور دیگر را انتخاب و زبان را انگلیسی انتخاب کنید.

2. سپس روی Next کلیک کنید. کادر موافقت لایسنس باز می شود با زدن تیک روی چک باکس یا مربع پایین به مرحله بعدی بروید.

3. در این مرحله زمان را با توجه به منطقه مشخص کنید. منطقه روی Tehran و زمان سیستم را تنظیم و به مرحله بعدی بروید.

تنظیمات ورود کاربر

  1. در این مرحله از کار باید یوزر و پسورد تعریف کنید. توصیه می کنیم از عبارات و رمزهای پیش فرض به هیچ عنوان استفاده نکنید. از نظر امنیتی این کار سیستم مداربسته و امنیتی شما را در معرض هک و خرابکاری توسط افراد سودجو قرار می دهد.

در اولین ورود به پنل دی وی ار از نام کاربری و رمز پیش فرض باید استفاده کنید.

در این مرحله از راه اندازی اولیه DVR/XVR، نام کاربری و رمز باید از حالت پیش فرض به آنچه شما مشخص می‌کنید تغییر کند.

  1. با کلیک روی NEXT پنجره بعدی باز می شود. در این پنجره می توانید یک پترن برای ورود کاربر تعریف کنید. اگر نیازی به این کار نمی بینید می توانید با کلیک روی Skip از این مرحله بدون تغییر عبور کنید. لازم به توضیح است دو بار الگو و یا پترن ورودی باید تعریف شود.

3. در کادر باز شده این مرحله تنظیمات پشتیبانی از رمز انجام می شود. به این معنی که ایمیلی را مشخص می کنید تا در صورت فراموشی رمز و یا نیاز به ریست پسورد کردن اطلاعات به این ایمیل ارسال شود. همچنین می توانید سوالاتی را انتخاب و به آنها پاسخ کوتاه دهید. از این پرسشها در زمان بازیابی رمز استفاده می شود. در صورتی که دو کلید این صفحه را به حالت OFF قرار دهید می توانید بدون وارد کردن ایمیل و انتخاب پرسش از این مرحله عبور کنید.

4. بعد از آن کادری برای شما ظاهر می شود که در صورت تیک زدن چک باکس آن، با بررسی اتوماتیک آپدیت توسط دستگاه موافقت می کنید.

5. در این مرحله تنظیمات عمومی و General یا Basic دیده می شود. این تنظیمات شامل جزئیات دستگاه مانند نام، زبان، استاندارد پخش فیلم، سرعت موس و… است. می توانید بدون تغییر از آن عبور کنید.

برای دانلود لیست قیمت انواع دوربین و دستگاه  های ضبط  داهوا کلیک کنید…

لیست قیمت دوربین داهوا

تنظیمات زمان دی وی ار داهوا

تا به این مرحله تنظیمات کلی و اولیه دستگاه دی وی ار انجام شد. در این پنجره نیز می توانید مجدداً زمان سیستم را ویراش و تنظیم کنید. تاریخ و فرمت نمایش ساعت نیز در این پنجره قابل ویرایش است. اما دو بخش DST و NTP در این پنجره مربوط به چه مواردی است؟ برای جزئیات بیشتر تنظیم ساعت دی وی ار داهوا را بخوانید.

DST برای صرفه جویی نور در روز و به مفهوم ساعت تابستانی است. قابلیت DST در تنظیم دی وی ار داهوا برای این است که به دستگاه اعلام کنید از چه تاریخی اختلاف ساعت (برای کشورهایی که ساعت در انتهای تابستان و ابتدای بهار تغییر می کند) اعمال شود.

NTP پروتکلی است برای همگام سازی ساعت دستگاه ها در شبکه اینترنت. اگر می خواهید با اتصال به اینترنت ساعت دستگاه به طور دقیق تنظیم شود این گزینه را فعال کنید. سروری را نیز باید برای تعیین ساعت منطقه انتخاب کنید.

با اتمام این مرحله کادر مشخص کردن روزهای تعطیل باز می شود. می توانید بدون تغییر از این مرحله عبور کنید.

دستگاه XVR یا ایکس وی ار نیز مانند دستگاه DVR برای ضبط تصاویر دوربین مداربسته در سیستم های آنالوگ HD مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه امکان اتصال دوربین های IP را نیز برای کاربران فراهم می کند. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را بخوانید.

XVR چیست

تنظیمات شبکه DVR داهوا

در این مرحله می توانید تنظیمات شبکه و IP دستگاه دی وی ار داهوا را انجام دهید. پیشنهاد ما این است که این کار را در صورتی که دانش شبکه دارید انجام دهید و یا با نظارت یک فرد متخصص انجام شود. با کلیک روی شکل مداد می توانید به صفحه تنظیمات وارد شوید و اطلاعات را ویرایش کنید.

در کادر باز شده IP آدرس ها را وارد می کنید. فعال کردن کلید DHCP موجب می شود یک IP به طور خودکار به دستگاه دی وی ار اختصاص یابد. بنابراین دسترسی به بخش ورود IP ها غیر فعال می شود.

مرحله بعد وضعیت دستگاه برای انتقال تصویر در پنجره P2P نمایش داده می شود. اگر دستگاه برای ارتباط P2P به روتر یا مودم متصل شده باشد و کلید Enable فعال باشد، وضعیت به حالت Online تغییر می کند. با کلیک روی Next به مرحله بعدی بروید.

در این مرحله پنجره ای که باز می شود لیستی از دوربین های مداربسته متصل به دستگاه نمایش و وضعیت آنها نمایش داده می شود.

با کلیک روی Next پنجره Record ظاهر می شود. در مقابل هر روز هفته یک علامت چرخ دهنده وجود دارد که می توانید با کلیک روی آن تنظیمات ضبط دستگاه DVR را تنظیم کنید.

علاوه بر طول مدت ذخیره فیلم می توانید قابلیت هایی مانند تشخیص حرکت، آلارم و… را نیز در این بخش فعال یا غیر فعال کنید.

تنظیمات را می توانید برای روزهای دیگر نیز کپی کنید.

با کلیک روی OK یا Finished تنظیمات دستگاه دی وی ار داهوا به پایان می رسد.

4.7/5 - (4 امتیاز)